Kauno Dainų slėnyje rugpjūčio 26 dieną galėsite pasijusti kosminės operos, kosminės simfonijos ar tiesiog kosmoso dalimi – tądien pirmą kartą Lietuvoje koncertuos prancūzų elektroninės muzikos grupė „Space“ su Didier Marouani ir šio žanro pionieriai Baltijos šalyse Latvijos grupė „Zodiac“.
Pirmasis albumas „Magic Fly“ – pirmose vietose
Legendinės elektroninės grupės „Space“ įkūrėjas, kompozitorius, muzikantas Didier Marouani gimė Monake.
Jau nuo 10 metų Didier kūrė muziką, sulaukęs 15 metų įstojo į Paryžiaus konservatoriją, o 17 metų, vadovaujant vokalistui Etienne Roda-Gil, pradėjo muzikinę karjerą.
Įkurdamas grupę „Space“, Marouani, turėjo kelerių metų profesionalaus muzikanto patirtį, jis akomponavo žymiems Prancūzijos atlikėjams – Johny Hallyday bei Joe Dassin.

Muzikinėje scenoje „Space“ pasirodė 1977 metais ir jau pirmasis grupės albumas „Magic Fly“ sulaukė milžiniško pasisekimo – užkariavo pirmąsias vietas įvairių pasaulio šalių hit-paraduose. Ritmiškai artima disko, ši muzika turėjo stiprų nuokrypį į „grynąją elektroniką“, kuriai tuo metu jau buvo atsidavęs Jean Michel Jarre.
Metus slėpėsi po astronauto skafandru ir šalmu
„Magic Fly“ buvo sukurta vienai TV laidai, kuri taip ir neišvydo dienos šviesos. Visi draugai, perklausę „Magic Fly“ teigė, kad tai – hitas ir privalau tą muziką išleisti. Po dviejų mėnesių šis kūrinys nuskambėjo radijo laidoje, po kurios skambino begalę žmonių ir teiravosi, kas autorius, – pamena Didier Marouani. – Tuomet ir nusprendėme įrašyti „Magic Fly“, bet garso įrašų kompanija nemanė, kad tai taps hitas. Įsitikinęs, kad bus priešingai, sakiau, kad nebūsiu dainininku, o įkursiu savo grupę.“
Todėl Didier, kol garso įrašų kompanija, nenutraukė kontrakto, koncertavo pasivadinęs Ecama, o slėpėsi po butaforiniu skafandru ir astronauto šalmu. Toks įvykis buvo pirmasis Prancūzijos muzikos reklamos pasaulyje.
Tai, kad dainininkas Didier ir „Space“ grupės klavišininkas Ecama tas pats asmuo, paaiškėjo po metų, kai jis nutraukė kontraktą su įrašų kompanija:
„Įspūdingą naujieną pranešiau vienos programos vedėjui: „Patį didžiausią praėjusių metų hitą sukūrė ir atliko… Didier Marouani…“ Ir tiesioginiame eteryje nusimoviau šalmą.“
Išskrido į kosmosą
Išleidus trečiąjį „Space“ albumą „Just Blue“ bendras grupės įrašų tiražas perkopė 10 milijonų egzempliorių.
1987 metų vasarą kompozitorius pristatė savo naują solinį projektą „Space Opera“. Be paties maestro, grojusio visais instrumentais, įrašymuose kartu dalyvavo Harvardo universiteto choras bei Sovietų Sąjungos dainų ir šokių ansamblis. Albumas pasiekė ne tik aukščiausias Europos hit-paradų pozicijas, bet išskrido ir į patį kosmosą, papildęs negausią fonoteką orbitinėje stotyje „Mir“.
Paryžiuje jis koncertavo prie Eifelio bokšto, Maskvoje – Raudonojoje aikštėje: „Niekada neliečiu politinių temų, nepalaikau nei rusų, nei prancūzų politikų. Esu artistas, norėjau nuvykti į tą milžinišką erdvę Maskvoje ir savo muzika žmonėms suteikti laimės. Būsiu kuklus, bet man atrodo, kad savo užduotį atlikau.“
Su kosmine simfonija ir kosmine opera „Space“ vis dar itin geidžiama grupė įvairiose pasaulio šalyse. Tiesa, nors 1992 metais Didier buvo surengęs ne vieną koncertą Rusijoje ir Ukrainoje, prancūzas neseniai atsisakė koncertuoti Rusijoje. Muzikos, tai pabrėžė nekart, jis niekada stengėsi nepainioti muzikos su politika.
Susitiko su astronautais
Instrumentinę grupę „Zodiac“ septintojo dešimtmečio pabaigoje Latvijos J. Vitola vardo valstybinės konservatorijos elektroninių muzikos instrumentų katedroje subūrė studentai, vadovaujami Jānis Lusens (g. 1959 m. balandžio 7 d.).
Grupės istorija prasidėjo 1979 m., kai Rygos įrašų studijoje jie įrašė pirmąjį albumą „Disco Alliance“, kuris oficialiai dienos šviesą išvydo 1980 metais.
„Tai buvo studentų eksperimentas, panaudojant sintezatorių, – dabar šypsosi Janis Lusens. – Visus įrašus darėme dviese su klavišininku Andris Reinis bei garso operatoriumi Aleksandru Griva.“
Tuo pačiu grupė dar įrašė muziką dokumentiniam filmui apie astronautus „Žvaigždžių paletė“. Tuomet grupės nariai aplankė Žvaigždžių miestelį.
20 milijonų įrašų!
Kosminė „Zodiac“ muzika, kurios nariams didelės įtakos turėjo kartu Kaune koncertuosiantis „Space“, Vangelis, „Kraftwerk“, „Pink Floyd“, Jean-Michel Andre Jarre, „Tangerine Dream“, iškart „sudrebino“ monotonišką sovietinį muzikos pasaulį.
„Sovietinei nomenklatūrai kažkuo tai buvo palanku, kad neva ir TSRS galima sukurti prestižinę muziką“, – atviravo Janis Lūsenas, kuriam albumo išėjimo į dienos šviesą tebuvo 21 metai.
„Zodiac“ iškart šovė į SSRS populiarumo viršūnes ir konkuravo su leistina pardavinėti vakarietiška muzika. Maža to, grupės muzika sulaukė didelio populiarumo Suomijoje, Austrijoje ir net … Japonijoje!
Garso įrašų firmos „Melodija“ duomenimis dar iki 1983 metų rugpjūčio 26 dienos buvo parduota neregėtas „Disco Alliance“ albumo skaičius – 5 848 980. Ir dar 1 703 800 „Muzika Visatoje“ (antrasis grupės albumas pavadintas „Music In The Universe“).
Iš viso buvo parduota daugiau nei 20 milijonų „Disco Alliance“ albumo įrašų.
„Zodiac“ tapo „Zodiaks“
„Zodiac“ užsidegė žalia šviesa ir jiems pasiūlė gastroles po visą tuometinę SSRS. Tačiau „Zodiac“ lyderis Janis Lūsenas… atsisakė, nes nenorėjo palikti mokslų konservatorijoje, kitaip būtų tekę tarnauti Sovietų armijoje.
O ir grupės pavadinimą rusišką bei anglišką, ant albumo viršelio pakeičia latviškas žodis „Zodiaks“, kuris liko iki šių dienų.
Vėliau grupė iširo, tačiau Latvijai atgavus nepriklausomybė, „Zodiaks“ vėl sugrįžo, 2015 metais grupė išleido albumą „Pacific Time“, kuriame juntamas modernios dviejų pirmųjų grupės albumų kompozicijų aranžuotės, taip pat dvi naujos kompozicijos.
Ir karts nuo karto „Zodiac“ vis dar surengia savo ne tik „kosminius“, bet vis dar didelio populiarumo turinčius koncertus.

Latvija ir Prancūzija Lietuvoje
„Mes koncertuojame gyvai, bent jau dabar, – prieš šį įspūdingą reginį Lietuvoje teigė Janis Lūsenas. – Turime gitarą, bosinę gitarą ir elektroninį smuiką, gyvus būgnus. Aišku, galima sėdėti prie kompiuterio ir žaisti, bet vis tiek manau, kad „lokomotyvas“ yra tik koncertinis pasirodymas su gerais muzikantais. Kiekviena grupė turi savo charakterio paveikslą. Labai tikiuosi, kad mes jį išsaugojome.“
„Mane nuo vaikystės įkvėpė kosmosas, patinka viskas, kas susiję su technologijomis ir moksliniais atradimais, – šypsosi draugo padovanotą sklypelį Mėnulyje turintis garsus prancūzas, kuris pirmą kartą istorijoje su grupe „Space“ atvyks koncertuoti į Lietuvą. – Iki šiol draugauju su keliais kosmonautais, vis dar svajoju pabuvoti kosmose ir galbūt vieną dieną ši mano svajonė dar išsipildys!“
Bilietus į koncertą platina „Kakava“.