Žurnalų archyvas

Dainiaus Gavenonio spektaklis „Laisvė“ pasieks ir Kauną

26 rugsėjo, 2022, VšĮ „Darbininkai“ inf. | Naujienos

Dainiaus Gavenonio režisuotas spektaklis „Laisvė“ iš OKT studijos keliasi į Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažąją salę. VŠĮ „Darbininkai“ prodiusuojamas spektaklis dar spalio pradžioje aplankys Uteną ir Klaipėdą, lapkritį vyks į Kauną, Ukmergę ir Marijampolę, o gruodį –  į Vilkaviškį. 

Spektaklio kūrėjai ryžtasi kalbėti apie laisvės ribas ir kokią atsakomybę turime prieš save ir kitus asmeninės laisvės koncepcijoje. Pagal šiuolaikinę kanadiečio Martino Bellemare‘o pjesę (vertėja Akvilė Melkūnaitė) statytame spektaklyje, kūrybinė komanda nagrinėja jautrias pasirinkimo ir savižudybės temas.  D. Gavenonis čia pats ir vaidina, kartu su nepakeičiama scenos ir gyvenimo partnere Rasa Samuolyte. „Sprendimas imtis režisuoti šią pjesę Dainiui nebuvo lengvas, juk tema yra sunki ir, visų pirma, mums labai asmeniška“, – sako aktorė. 

E. Visocko nuotr.

Šeimos, kaip visuomenės atspindžio, dramą vaizduojantis kūrinys reikalauja gerai sustyguotos, susiklausančios ir saugumo jausmą suteikiančios komandos. Ją, šalia šių dviejų puikiai žinomų teatro ir kino veidų, užpildo talentingi ir įvertinti kolegos: Aleksas Kazanavičius, Laurynas Jurgelis, Žygimantė Jakštaitė, Greta Petrovskytė, Nerijus Milerius ir Vaidas Vilius.

Ne mažiau ryškūs vardai padėjo atlikėjams „apgyvendinti“ pjesę teatro erdvėje. „Kuriant šią scenografija, visų pirma norėjosi sukurti atmosferą, kurioje išsiskleistų pjesės idėja, o aktorių kūnai galėtų laisvai ir nevaržomai judėti. Norėjosi, kad neatsirastų jokių nereikalingų elementų, kurie blaškytų ne tik žiūrovą, bet ir aktorius. Erdvė turėjo būti neapibrėžta ir neįvardinta iki galo, tarsi viskas vyktų veikėjų mintyse, o ne realybėje. Taip susikuria tam tikra nesvarumo būsena, gal net artima sapnui, kur žiūrovai tampa sustingusia, sukaustyta, pajudėti negalinčia dalimi. Todėl scenografijoje ir vėl atsirado ta neutrali, skausminga pilkuma…“, – pasakojo dailininkas Dainius Liškevičius. Jo sumanymą užpildo Eugenijaus Sabaliausko šviesos, Gerūtos Navickaitės kostiumai bei Aurelijos Maknytės vaizdo projekcijos.

E. Visocko nuotr.

Muziką spektakliui kūrė Dominykas Digimas, papasakojęs apie spontaniškai „Laisvėje“ atsiradusius sprendimus, gimusius iš aplinkos garsų: „Repetuojant senose biuro tipo patalpose stoties rajone, ventiliacijos angomis ateidavo garsai kurie kartais labai organiškai papildydavo tekstą ir tapdavo netgi apžaidžiama sąlyga. Kažkas, kas ir yra, ir ko tarp mūsų nėra tuo pat metu. Tai man taip pat susisiejo su Dainiaus [Gavenonio] pasakojimu apie patį nejaukiausią garsą, kurį jis įvardino kaip naktį lėtai artėjančios kelią valančios mašinos gausmą. Viską apgaubiantis ir paskandinantis gausmas tapo svarbiu spektaklio garsiniu elementu.“

Spektaklis „Laisvė“ Kauno miesto kameriniame teatre bus rodomas lapkričio 12 d., bilietai jau parduodami

Sklaidos projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.