Žurnalų archyvas

„CulturEUkraine“ centre atidaroma sukrečianti fotografijų paroda „Gyvenimas užnugaryje. Zaporožė“

22 liepos, 2022, „Kaunas 2022“ inf. | Kaunas 2022, Naujienos

Eilės prekybos centruose, tuščios lentynos, išsigandę pabėgėliai, nepailstantys savanoriai – tokia ukrainiečių kasdienybė Zaporožėje. Nuo pirmos karo šalyje dienos fotoaparatu akimirkas fiksuojanti fotografė Olena Tita jau liepos 26 d. „ Kaunas 2022“ centre „CulturEUkraine“ pristato fotografijų parodą „Gyvenimas užnugaryje. Zaporožė“, kurioje – sukrečiančios karo alinamos Ukrainos istorijos.

tai gyva fotoistorija apie pasiaukojimą ir savanorystę, apie dvasios stiprybę ir gerumą, apie nepalaužiamą tikėjimą ir kasdienį stebuklą.

„Kai prasidėjo karas, pasiėmiau fotoaparatą ir tiesiog fotografavau viską aplinkui. Tada „Facebook“ paskyroje pamačiau, kad savanorių centras ieško fotografo. Taip pradėjau įamžinti mūsų kasdienybę savanorių centre „Palyanycia“. Ši vieta tapo mano antraisiais namais“, – pasakoja parodos autorė Olena Tita.

Olenos Titos nuotr.

„Palyanycia“ – didžiausias savanorių centras Zaporožėje. Skirtingose miesto erdvėse išsidėsčiusiuose biuruose kasdien pluša apie 600 savanorių. Per savo gyvavimo laikotarpį, savanorių centras padėjo evakuoti daugiau nei 1500 karo pabėgėlių, išdalino virš 180 tonų maisto ir medicininės pagalbos, prisidėjo prie lėšų rinkimo karinėms reikmėms. Čia dirbantys žmonės patys pirmieji sutinka išsigandusius, karo nualintus žmones, palikusius savo namus. Nors karo realybė – sukrečianti, parodos autorė teigia, kad fotografijose galima išvysti ir kitą situacijos pusę. „Ši paroda – tai gyva fotoistorija apie pasiaukojimą ir savanorystę, apie dvasios stiprybę ir gerumą, apie nepalaužiamą tikėjimą ir kasdienį stebuklą, kurį daro kiekvienas „Palyanycia“ savanorių centro narys. Nuotraukos padeda savo akimis pamatyti miesto, esančio fronto užnugaryje, gyvenimą“, – pasakoja O. Tita.

Parodos kuratorė Iryna Bila kartu su fotografe surengė jau ne vieną parodą Lietuvoje ir užsienyje. Olenos įamžintais kadrais pasidalino pats Ukrainos prezidentas V. Zelenskis, darbai apkeliavo Suomiją, o netrukus juos išvys ir Estijos gyventojai. „CulturEukraine“ atidaromai parodai atrinktos nuotraukos Lietuvoje bus eksponuojamos pirmą kartą.

Olenos Titos nuotr.

Paklausta apie parodos tematiką, kuratorė Iryna Bila negailėjo palaikymo žodžių savo tėvynainiams. „Parodoje bus galima išvysti naujas kariškių, civilių nuotraukas, įamžintas žiaurioje karo realybėje. Žvelgiant į fotografijas tampa aišku, ką šie žmonės išgyveno. Visgi net ir sunkiausiose situacijose jiems pavyko išsaugoti orumą, viltį, stiprybę. Parodoje atskleidžiama mūsų visuomenės jėga, tikėjimas, kurį vis dar sugebame palaikyti“.

Olena Tita. Asmeninio archyvo nuotr.

„CulturEukraine“ centras – buvusiame Kauno centriniame pašte įsikūrusi „Kaunas 2022“ erdvė, skirta Ukrainos kūrybininkams ir menininkams. Laikinu kūrybiniu prieglobsčiu tapusiame centre vyksta ir įvairūs renginiai bei iniciatyvos.

Anot „Kaunas 2022“ Tarptautinių ryšių koordinatorės Monikos Inčerytės, „CultureEukraine“ vis dažniau tampa traukos centru ir dėl čia vykstančių parodų bei kultūrinių renginių. „Birželio viduryje „CulturEukraine“ pristatė parodą „Menas tarp sienų“, o rugpjūtį čia laukia dviejų ukrainiečių menininkių  – Olgos Saenko bei Elviros Drozdova darbų paroda. Rudenėjant bus pristatyta menininkės Gannos Bogachuk kūrinių ekspozicija bei instaliacija. Siekiame, kad „CulturEukraine“ taptų vieta ne tik dirbti, bendrauti ir susitelkti, bet ir vieta, kur ukrainiečių kultūra galėtų skleistis, skatinti dialogą tarp kauniečių ir visų, mūsų miestą pasirinkusių savo namais“.

Paroda „Kaunas 2022“ centre „CulturEukraine“ (Laisvės al. 102, Kaunas) atidaroma liepos 26 d. 18 val. Parodos kuratorė – Iryna Bila. Parodos partneris – „Kaunas 2022“.

Europos kultūros sostinės programa Kaune ir Kauno rajone tęsiasi visus metus – 2022-aisiais suplanuoti šimtai tradicinių ir debiutuojančių renginių, tarp kurių parodos, festivaliai, spektakliai ir kitos veiklos, kuriamos vietos ir tarptautinių menininkų bei Kauno bendruomenių. Visą „Kaunas 2022“ programą rasite www.kaunas2022.eu ar mobiliojoje programėlėje