Žurnalų archyvas

„Coheno pasaulis“ nestokoja populiarumo: Kauno bigbendas skelbia antrą koncertą 

13 rugsėjo, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Legendiniam dainininkui Leonardui Cohenui rugsėjo 21 dieną sukaktų 90 metų. Tą pačią dieną Kauno valstybinėje filharmonijoje įvyks Kauno Bigbendo su solistu Dainotu Varnu parengtos programos „Coheno pasaulis“ premjera, o spalio mėnesį – šios programos pakartojimai Vilniuje, Panevėžyje ir Klaipėdoje. 

„Hallelujah“, „Who By Fire“, „Dance Me to the End of Love“, „Suzanne“ – tai tik keletas dainų, kurios atgims Dainoto Varno ir Kauno bigbendo unikaliame koncerte – dedikacijoje „Coheno pasaulis“. Jų aranžuotes parengė Jievaro Jasinskio vadovaujama aranžuotojų kompanija „JJA Music“, į kūrybinį procesą įjungę net aštuonis džiazo muzikantus. Programos nuotaiką padės atskleisti dainininkas Dainotas Varnas ir Kauno bigbendas (vyr. dirigentas Tomas Botyrius), Karolio Bratkausko vizualizacijos, kuriančios užburiančias Coheno melodijų aplinkas. Programoje skambės pluoštas dainų, pasakojančių apie dainininko gyvenimo cukrų bei druską.

Leonardas Cohenas (1934–2016 m.) yra pasaulinio garso dainininkas, rašytojas, kuriam kitais metais būtų sukakę 90 metų. Kūrėjas, laikomas vienu ryškiausių ir įtakingiausių XX a. atlikėjų. Projektu „Coheno pasaulis“ ketinamea įgyvendinti garsaus litvako neišsipildžiusį  norą – aplankyti Lietuvą. Yra žinoma, kad keli metai prieš mirtį, Leonardas Cohenas buvo kviestas koncertuoti Lietuvoje, kurioje niekada nėra buvęs. Iš pradžių iš jo buvo gautas teigiamas atsakymas, bet vėliau buvo pranešta, kad tolimoms kelionėms jis jau yra per silpnas.

Daugiau kaip 50 metų kūręs Leonardas Cohenas (1934–2016 m.) gimė Monrealyje, Kvebeko provincijoje, viduriniosios klasės žydų šeimoje. Jo motina Marsha (Masha) Klonitsky buvo iš Lietuvos žydų kilusio rabino, Talmudo žinovo Solomon Klonitsky-Kline duktė. Būdamas paauglys išmoko groti gitara ir subūrė grupę „Buckskin Boys“. Susipažinęs su ispanų rašytojo Federiko Garsijos Lorkos (Federico García Lorca) kūryba, pradėjo rašyti ir pats.

Litvako Coheno dainų gerbėjai, domėjęsi jo biografija, žino, kad joje būta visko: jis – neįtikėtinų istorijų, kurios, kaip paaiškėdavo, buvo tiesa, herojus. Kita vertus, dar tik 25-erių sulaukęs Cohenas jau buvo laikomas Kanados pasididžiavimu, kuriam net pranašauta literatūros Nobelio premija. Vaikydamasis muzikos Leonardas Cohenas metė literatūrą, kurioje skleidėsi jam rūpimos temos – religija, vienišumas, seksualumas, tarpasmeniniai santykiai, o žvelgiant plačiąja prasme – buvo kūrėjas ir humanistas. 2011 m. Cohenas buvo apdovanotas Ispanijos Asturijos princo premija už pasiekimus literatūroje, komisija įvertino menininko kūrybos „išliekamąją vertę“.

Klivlende esančiame Rokenrolo šlovės muziejuje šalia žymiausių atlikėjų yra įamžintas ir garsaus litvako, dainininko ir rašytojo Leonardo Coheno atminimas. Muzikos pasaulio garsenybė gimė ir augo Kanadoje, vėliau persikraustė į Niujorką ir dalį gyvenimo praleido Amerikoje. Vilniuje neseniai buvo atidengta pirmoji pasaulyje skulptūra Leonardui Cohenui atminti. Coheną išgarsino jo muzika – jis parašė ir atliko daugybę dainų. Žinomiausias jo kūrinys –  baladė „Hallelujah“ kaip ryškus dvasingumo, egzistencijos ir biblinių motyvų koncentratas. 2010 metais Leonardas Cohenas gavo „Grammy“ apdovanojimą už visos karjeros pasiekimus. 

Iš pirmo žvilgsnio L.Coheno muzika gali sudaryti ramybės įspūdį, tačiau nereikia apsigauti – ta ramybė – išorinė, nes tekstai ir muzikos tėkmė veikia hipnotizuojančiai, užburiančiai. Asmeninio gyvenimo trupiniai įvilkti į skvarbų poetinį žodį, meilės istorijos ir, regis, nesibaigianti egzistencinė kelionė, kurioje išgirsime ir savo gyvenimų atšvaitus. 

Panirti į užburiantį Coheno pasaulį Kauno bigbendas kviečia į Kauno valstybinę filharmoniją rugsėjo 21 d. (esant dideliam susidomėjimui paskelbtas antrasis koncertas 20:30 val.), Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčią spalio 12 d. (bilietų nebėra), Panevėžio muzikinį teatrą spalio 18 d. ir Klaipėdos koncertų salę spalio 19 d.

Kauno bigbendas. Manto Zinkevičiaus nuotr.

Koncertą rengia KĮ „Kauno santaka“, dalinai finansuoja „Geros valios fondas“, Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės, Kauno žydų bendruomenė.