Ant geležinkelio bėgių, o ir prie Nemuno esančiame bare „O kodėl ne?“ iki birželio 8 d. eksponuojamas Žygimanto Kudirkos videodarbas „Totalus svetimumas“. Kūrinys tamsutėliame kambaryje rodomas per ekranus ir atsispindi specialiai šiai parodai įrengtame baseine. Jame tyvuliuojantis vanduo – tamsus, gyvybę jame sunaikino specialūs chemikalai. „Vanduo – pirmasis veidrodis“, – pristatydamas savo darbą apie kūną kaip apvalkalą, drabužį, technologiją ir su juo susijusią dėvėjimo problematiką, kalbėjo menininkas.
Vanduo – ir pats gryniausias veidrodis. Jame neįdiegsi filtrų, nepareguliuosi apšvietimo, neįprojektuosi ploninimo funkcijos. Matome jame save lygiai tokius, kokie tuo metu esame. Visgi viena metafizinė funkcija egzistuoja. Romiame vandens paviršiuje atsispindi ir tai, kaip mes su vandeniu elgiamės. Tik čia jau turime daugiau pasirinkimų – galime vengti atsakomybės, o galime iš stebėtojų tapti veikėjais. Aktyvistais.
Vasaros pradžioje mąstant apie vandenį pirmiausia apima malonumas. Gaiva, atostogos, pramogos, apnuoginti kūnai, laikas sau. Tokiam nerūpestingam žvilgsniui dėmesio birželio žurnale tikrai skyrėme. Buvo labai smagu pasikapstyti Maironio lietuvių literatūros muziejaus fonduose ir patyrinėti, kurie mūsų rašytojai nesiskirdavo su valtimi ar meškere.
Kad dviejų upių santakoje esantis Kaunas kadaise buvo gyvybingas uostamiestis, galbūt viena ausimi esate girdėję. Žiemą išsamų istorinės miesto dalies 3D maketą pristatė iniciatyva „TẽKA“, kurios atstovai apie uostamiesčio gyvenimą sutiko papasakoti daugiau. Bičiuliška iniciatyva „Švęskime upę“ pačioje gegužės pabaigoje jau penktąkart pakvietė artimiau susidraugauti su miesto upėmis – šįkart su Nemunu. Ne tik šventinę, bet ir kasdienę akistatą su vandeniu aptaria iniciatyvos autorės.
Apie veidrodį, prikišamai rodantį viską, ką į vandenį suleidžiame, kalbamės su aplink Baltijos jūrą žygiuojančiais kauniečiais Stefano ir Vitalija. Tiesa, susimąstyti apie tai, ką galėtume daryti geriau, įmanoma ir nuo namų per daug nenutolus. Savo „gimtąjį“ Gričiupį ir kitus vietos upelius šiame numeryje tyrinėja mūsų bendradarbis Algirdas Šapoka. Artimesnei pažinčiai su, rodosi, taip gerai pažįstama akvarele kviečia Eugenijus ir Jovita Nalevaikos, liepą surengsiantys jubiliejinę, dešimtąją, akvarelės bienalę „Baltijos tiltai“.
O pradėti kviečiame nuo nėrimo gilyn į save. Laisvasis nardymas – Lietuvoje ir pasaulyje dar jauna sporto šaka, savo poveikiu labiau primenanti meditaciją. Apie tai, ką gali duoti šis užsiėmimas, pasakoja birželio pabaigoje Kaune vyksiančio pasaulio čempionato organizatorius Elvinas Stipinas.
Žurnalo ieškokite visur Kaune, kai kur Vilniuje ir internete.