Žurnalų archyvas

Birželį Liuksemburge – Šančių bendruomenės opera „Kopūstų laukas“

2 birželio, 2022, Žemųjų Šančių bendruomenės inf. | Naujienos

Ešas prie Alzeto Liuksemburge šiemet, kaip ir Kaunas, yra Europos kultūros sostinėje. Birželio 9–10 dienomis regiono Lommelshaff miestelyje bus rodoma Kaune užgimusi Šančių bendruomenės opera „Kopūstų laukas“. Tai „Esch 2022“ programos dalis.

Opera „Kopūstų laukas“ yra Šančių bendruomenės meno procesas, kuris prasidėjo 2018 metais. Pavadinimas kilo iš viešosios erdvės, kurią iš šiukšlyno prikėlė bendruomenė. Anksčiau šioje teritorijoje buvo XIX a. kareivinių rūsiai raugintiems kopūstams, kurie išliko iki šių dienų. 

Repeticijų akimirka. Dariaus Petrulio nuotr.

Operos libretą kūrė bendruomenės nariai. Profesionalūs ir ne profesionalūs trupės menininkai yra įvairiais ryšiais susiję su Šančiais. Visi įvykiai ir personažai yra įkvėpti vietos žmonių ir jų istorijų. Muziką sukūrė Vidmantas Bartulis, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas. Kompozitoriui mirus, paskutinė muzikinė operos dalis liko nebaigta.

Opera pasakoja istoriją apie meilę, karą, susitaikymą ir bendrystę. Operos veiksmas vyksta XX a. ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje, Kauno Šančių rajone, lauke prie kopūstų sandėlių. Į lauką renkasi šančiškiai. Jie ruošiasi rauginti kopūstus. Čia susitinka dvi priešingos gaujos – Genelio ir Antano. Genelis užgaulioja Antaną ir užlipa jam ant kojos. Tarp grupuočių įvyksta muštynės. Visa tai stebi Genelio sesuo Rozalija. Ji nusprendžia įsikišti ir nutraukti muštynes. Antanas atpažįsta seniai matytą savo priešo seserį Rozaliją ir ima ją kalbinti. Tarp jų įsiplieskia meilė. Tačiau gražius jausmus nutraukia karas. Vyrai išeina kariauti, o moterys lieka namuose kęsti karo baisumus ir prievartą. Kareiviai nori išprievartauti Rozaliją, tačiau ją išgelbsti Genelio gaujos drąsuolė Franė. Pasibaigus karui į namus sugrįžta pavargę ir murzini vyrai – Antanas su Geneliu. Rozalija ir Franė ne iškaro juos atpažįsta. Pasijuokusios iš pasenusių vyrų, jos pasakoja jiems apie tai, kas nutiko karo metu. Vyrai pažada atstatyti tai, kas buvo sugriauta. Antanas su Geneliu tampa draugais, pažada, kad nuo šiolei Šančiuose bus taika ir ima burti bendruomenę prie vaišių stalo, ant kurio garuoja kopūstienė.

Repeticijų akimirka. Dariaus Petrulio nuotr.

2016 metais bendruomenės iniciatyva buvo apdovanota Jungtinių miestų vietos valdžios tinklo Kultūros prizu, kaip bendruomenės teisės į savo kultūrinę raišką gerosios praktikos pavyzdys. Opera taip pat yra geras Faro konvencijos ir Romos chartijos pavyzdys: bendruomenė pati nustato, puoselėja ir kuria savo kultūros paveldą. 

Daugiau informacijos apie bendruomenės operos procesą: OPERA – Genius Loci (sanciubendruomene.lt)

Kompozitorius 

Vidmantas Bartulis (1954-2020) 

Režisierė ir choreografė 

Lina PuodžiukaitėLanauskienė

Idėjos autoriai ir prodiuseriai 

Ed Carroll, Vita Gelūnienė

Veikėjai

Rozalija – Snieguolė Urbonienė 

Antanas – Vaidas Bartušas

Franė – Ingrida Laurinaitienė

Genelis – Virginijus Baranauskas 

Auka – Lina Puodžiukaitė 

  Choras 

Arnoldas Zdanevičius, Audronė Vaivadienė, Aušra Grigaravičiūtė, Carolina Pailhe, Dangirutė Pikšrienė, Ed Carroll, Eglė Staskūnienė, Elena Vanagaitė, Erdvilas Jakulis, Irena Kavaliauskienė, Jokūbas Vanagas, Nijolė Beinorienė, Valentina Danilevičienė, Palmira Ragauskienė, Ramunė Šarkauskienė, Roma Grigienė, Rima Snukiškienė, Rita Namikė, Saverija Paliulionytė, Saulius Vytas Pikšrys, Ugnė Laurinaitytė, Vilma Ragauskienė, Vita Gelūnienė, Žygimantas Ragauskas 

Styginių kvartetas

Karolina Beinarytė-Palekauskienė, Aistė Mikutytė, Eglė Lapinskė, Saulius Bartulis

  Libreto autoriai 

Arnoldas Zdanevičius, Daiva Juonytė, Greta Pangonytė, Indrė Mačiulytė, Izolina Paukštienė, Juozas Surblys, Linvydas Krinickas, Rūta Mickevičiūtė-Songailienė, Saverija Paliulionytė, Vita Gelūnienė, Tomas Lagūnavičius. 

Kostiumų dailininkė

Kristina Čyžiūtė-Svirskienė