Žurnalų archyvas

AURA 32 programą pristato B. Letukaitė: nuo rimtosios šiuolaikinės muzikos iki ovacijų šokio pasaulio žvaigždėms 

3 spalio, 2022, Organizatorių inf. | Interviu, Naujienos

Spalio 12–16 dienomis į Kauno scenas sugrįžta Tarptautinis šokio festivalis „Aura“. Šiemet jau trisdešimt antrą kartą jis suburs aukščiausio lygio šokio profesionalus iš viso pasaulio. AURA 32 programoje pasaulinės šokio žvaigždės, tokios kaip šiuolaikinio šokio trupė „Kibbutz“ (Izraelis), „Akram Khan“ šokio trupė (Didžioji Britanija), choreografų Jasmin Vardimon (Didžioji Britanija), Ben J. Riepe (Vokietija) ir kitų darbai. Festivalio įkūrėja choreografė Birutė Letukaitė, pasakoja kodėl kiekvienam save ugdančiam ir akiratį plečiančiam žmogui verta leistis į dialogą su pripažintais meno kūriniais. 

B. Letukaitė. Remio Ščerbausko nuotr.

Pradėkime nuo svarbiausio – ko nevalia šiemet praleisti festivalyje AURA 32? 

Festivalio žvaigždės šiemet yra net kelios: „Kibbutz“ kompanija – viena žinomiausių šiuolaikinio Izraelio šokio trupių. Tai fiziškai aktyvus teatras, įspūdingas apšvietimas, aukščiausią kokybę demonstruojantys šokėjai. Naujas spektaklis „Prieglobstis“ nagrinėja egzistencinę namų paieškos temą, kas dabar vyksta visai šalia mūsų: žmonės siekdami saugumo migruoja traukdamiesi nuo konfliktų, karų. „Kibbutz“ kompanija be sustojimo gastroliuoja po pasaulį ir šoka didžiausiuose festivaliuose, žymiausių teatrų scenose, todėl AURA 32 yra reta galimybė pamatyti jų pasirodymą Lietuvoje. Beje, jie taip pats surengs ir šokio dirbuves profesionaliems šokėjams, kurių metų atsirinks šokėjus į kiekvieną vasarą Izraelyje vykstančią „Kibbutz“ stovyklą. 

„Akram Khan“ šokio trupė yra viena pamatinių šokio pasaulyje. Akram Khan – indų kilmės šokėjas ir choreografas, jau ilgus metus gyvenantis ir kuriantis Londone, sukūręs vieną romantiškiausių visų laikų baletų Anglų nacionaliniame balete – „Žizel“. Tai drąsus, mėgstantis riziką, meniškai apipavidalintas teatras, kuriame jaučiami indų klasikinio šokio elementai. Nuostabus faktas yra, kad geriausio Azijos šokėjo titulą pelnę filipinietis Jasperas Narvaezas, po trejų metų darbo „Auros“ teatre gavo kontraktą šioje prestižinėje kompanijoje. Į Kauną jis sugrįžta su spektakliu „Pergudraujant velnią“. 

Akram Khan šokio trupė. „Pergudraujant velnią“. Klaus Tummers nuotr.

Šiemet būtent mažieji festivalio žiūrovai pamatys jau antrą kartą festivalyje viešėsiančios žymios choreografės, buvusios „Kibbutz“ trupės šokėjos Jasmin Vardimon virtualų spektaklį „Alisa VR stebuklų šalyje“. Tai nesenstančios pasakos adaptacija publikai nuo 7 metų, kur užsidėję virtualios realybės akinius žiūrovai panirs į visas jusles žadinančią kelionę. Na, o šokio praktikai festivalio metu turės galimybę mokytis šios choreografės išskirtinės technikos judesio dirbtuvėse. 

Festivalio atidarymas šiemet orientuotas ne tik į šokio, bet ir muzikos publiką. Kokį siurprizą paruošė Lietuvoje jau ne kartą viešėjęs vokiečių choreografas Ben J. Riepe? 

Spalio 12d. iškilmingame festivalio atidaryme laukiame ne tik šokio gerbėjų, o visos meno ir kultūros publikos. Vakarą pradės siurprizas – menininkų poros šokėjos Sakurako ir jos vyro kompozitoriaus Philo Vono dueto pasirodymas. Jų sukurta paslaptinga atmosfera tęsis „Romuvos“ scenoje, kur įsikurs dvylika vaidinančių „Pradžios“ muzikantų, kuriems choreografiją kūrė žinoma šiuolaikinio šokio figūra vokietis Ben J. Riepe. Pernai jis sukūrė „Aurai“ spektaklį „Meilės erdvė“. Galėtume jį vadinti fatališku maištininku, nes kiekvienas jo darbas yra netikėtumas. Vokiečių šokio scenoje Ben J. Riepe yra išskirtinis, kiekvieną kartą vis atrandantis kitus būdus prabilti apie rūpimas temas, neįprastai panaudoti erdves. Keistais kostiumais pasidabinę muzikantai nukels žiūrovus į fantasmagorišką nepažįstamą pasaulį, kuriame muzikuos, judės, kalbės skirtingomis pasaulio kalbomis apie tai, kas aktualu šiandien: klimato kaitą, pandemiją, karą, krizes. Pasirodymas sukurtas atsispiriant nuo kompozitoriaus L. Van Beethoveno „Devintosios simfonijos“, kartu skambės ir šiuolaikinės islandų kompozitorės Bára Gísladóttir kūryba. Taigi festivalio pradžiai tikimės vizualaus ir muzikalaus reginio, kurio formatas kiek netikėtas šokio festivaliui. Tai bus tikras malonumas klasikinės ir rimtosios šiuolaikinės muzikos gerbėjams. 

Ar šiemet siūlote alternatyvas ieškantiems netikėtų formatų, arba šokio neįprastose erdvėse? 

Vengrės Martos Ladjanszki spektaklis „Letmec_natur“ galėtų gauti šių metų festivalio akibrokšto titulą: tai interaktyvus spektaklis, kuriame tiek šokėjai, tiek žiūrovai ir net aptarnaujantis personalas yra nuogi. Kai susitikdavome su kūrėja, ji vis siūlydavo „Auros“ festivalyje pristatyti šį darbą, tačiau aš ginčydavausi, kad Kaune tikrai neatsiras tokių drasuolių nusirengti. O dabartinė situacija tokia, kad bilietai į šį spektaklį buvo iškart iššluoti. Ypatingai džiūgauja nudistų bendruomenė! Be abejo spektaklis turi savo filosofiją – jis kvestionuoja nuogumo scenoje ir už jos ribų temą, yra paremtas įsitraukimu, atkreipia dėmesį į natūralaus kūno grožį. 

Su spektaklio „Schiele“ choreografu ir atlikėju Ferencu Feher esame seni pažįstami – jis jau du kartus šoko Kaune, o 2013 m. „Aurai“ pastatė spektaklį įkvėptą istorinio sukilimo „1863“. Visi jo darbai nuostabūs, Ferencas transliuoja labai daug kitoniškumo, gylio, geba darniai apjungti šiuolaikinį ir fizinį šokį. Naujausias jo solo darbas inspiruotas austrų menininko Egono Šylės (Egone Schiele) paveikslo. Į Kauno dramos teatro sceną Ferencas įžengs nuogas, tarsi išniręs iš dailininko tapyto portreto.

Tuo tarpu mūsų teatro tarptautinė trupė kvies į šokį netradicinėje erdvėje pavadinimu „Kitas klausimas“. Tai ciklo „Modernizmo ikonos“, vykdomo su kauniečių iniciatyva „Ekskursas“ dalis, šįkart organizuojama Kauno miesto savivaldybės pastate. Gidas pasakos apie pastato architektūrą, o humoro ir ironijos nestokojančiuose šokėjų veiksmuose, judesiuose, gestuose ir elgesio modeliuose lengvai atpažinsite valdininkų bei biurokratų elgsenos klišes. Verta priminti, kad vietų skaičius į šokio ekskursiją labai ribotas. 

Jau daugelį festivalyje debiutuoja ir Kauno šokio teatro „Aura“ repertuaro naujienos. Ar bus tęsiama tradicija pristatyti Jūsų kurto spektaklio premjerą? 

Visus kviečiame į naujausią „Auros“ premjerą „(M)eilės (m)eilėse“, inspiruotą Berlyne gyvenančios lietuvių poetės ir dailininkės Aldonos Gustas kūrybos. Aldona Gustas – nepaprastai įdomi asmenybė, gyvas Berlyno bohemos liudijimas, apie kurią šią žiemą bus išleistas ir filmas. „Auros“ šokėjai kūnu perteiks jos išraiškingo gyvenimo linijų fragmentus, kūrybos vizijas, jausmus ir emocijas, o viską apjungs gyvai charizmatiškų muzikantų atliekamos kompozicijos. Tai pirmas mūsų bendras projektas su Naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO, vadovaujamo Gedimino Gelgoto. Jame matysite grojančius ir judančius muzikantus bei dainuojantį dirigentą. Tai jautrus ir muzikalus spektaklis norintiems iš arti pažvelgti į talentingos moters sielos gelmes. 

„Aura“. „(M)eilės (m)eilėse“. Trupės archyvo nuotr.

Iki festivalio liko jau visai nedaug, tačiau, ką galima pasiūlyti nekantriausiems festivalio žiūrovams?

Jau spalio 5 d., trečiadienį, 18. 30 val. „Romuvoje“ organizuojame renginį „AURA 32 iš arčiau“. Teatro fojė ant sienų rasite eksponuojamas video projekcijas, kuriose bus pristatomos ir komentuojamos festivalyje dalyvaujančios trupės. Aš su festivalio organizatorių komanda atsakinėsime į kylančius klausimus, rekomenduosime spektaklius, vaišinsime skanėstais, bus galimybė įsigyti bilietus. Antroje renginio dalyje kviesime į salę, kur bus parodyta ištrauka iš šokio spektaklio „Sprendimas“. Jo metu išvysite įspūdingus Nyderlandų menininkės Gudos Koster kostiumus, išgirsite gyvai muzikuojančius nuostabaus balso savininką Ilją Gun iš grupės „Royce“ ir veržlų kompozitorių Antaną Jasenką. 

dancefestival.lt