Ryškiausiai matoma kario funkcija – tiesioginė kova ginklais. Tačiau retas susimąsto, kad, norint sėkmingai kariauti, dažnai ginklus reikia pakeisti darbo įrankiais ir atlikti inžinerines užduotis, leidžiančias judėti savai kariuomenei ir stabdančias priešus. Mobilumas, kontrmobilumas ir išgyvenamumas, apie kuriuos pastaruoju metu tiek daug girdėjome. Todėl kare be inžinierių – nė krust.
Vytauto Didžiojo karo muziejus nuo 2025 m. balandžio 11 d. kviečia aplankyti naują tarptautinę parodą „Prakaitu grįstas kelias veiks. Lietuvos karo inžinerijos istorija“. Paroda supažindins su Lietuvos karo inžinerijos raida nuo seniausių laikų iki mūsų dienų ir pristato jos svarbą karyboje.
2025-ieji – tinkamas laikas pakalbėti apie Lietuvos karo inžineriją dėl bent dviejų priežasčių. Pirmoji – Lietuvos karo inžinerijos ištakos siekia baltų genčių karybą ir per amžius iki pat mūsų dienų ši karybos sritis neprarado svarbos.

Antroji – parodos partneriai, Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas, šiais metais mini įkūrimo 30-metį. Kokios yra mūsų inžinerijos bataliono ištakos? Ką mūsų inžinieriai veikia visą dieną? Kaip modernėja mūsų inžineriniai pajėgumai? Viskas bus papasakota ir parodyta parodoje ir ją lydinčiuose renginiuose bei edukacijose.
Parodoje pristatoma Lietuvos karo inžinerijos raida nuo senųjų laikų iki mūsų dienų, nuo kūlgrindos ir autentiškų Apuolės gyvenvietės rąstų iki modernaus nuotoliu valdomo išminavimo roboto. Lankytojai ne tik pabuvos improvizuotuose apkasuose ir Lietuvos partizanų bunkeryje, bet ir pamatys daug Lietuvos istorijai svarbių eksponatų. Su mūsų dienų karo inžinerija supažindins vadinamieji „drakono dantys“, „ežiais“, „ispaniški arkliai“, moderni išminavimo technika, minos ir daugelis kitokių inžinerinių įdomybių.
Su karo inžinerija supažindins ne tik paroda. Vytauto Didžiojo karo muziejuje vyks įvairių karo inžinerijos specialybių pristatymas ir lankytojai turės progų susitikti bei pabendrauti su kariais, pamatyti jų darbo įrangą ir įrankius, daugiau sužinoti apie karo inžinieriaus kasdienybę.
Bus rengiamos papildomos ekskursijos Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ekspozicijoje. Joje eksponuojama nemažai inžinerinės technikos, naudotos Lietuvos kariuomenėje: vikšrinė amfibija, minų klotuvas, pontonų ir perkėlų kateriai, sunkvežimiai, cheminės žvalgybos mašina ir t.t.
„Taip pat kviesime dalyvauti dviejose edukacijose, skirtose karo inžinerijai. Edukacija „Pilies miestas“ nukels į XIV-XV a. Lietuvą ir supažindins su pilių Lietuvoje istorija, jų statymo, gynimo ir puolimo ypatumais, naudota ginkluote ir pilies kasdienybe. Edukacija „Atsargiai! Kelias užminuotas“ supažindins su karo inžinerijos progresu ir kaip tam tikri inžinerijos pasiekimai buvo ir yra nuosekliai pritaikomi Lietuvos ginkluotose pajėgose“, – žada muziejus.
Paroda „Prakaitu grįstas kelias. Lietuvos karo inžinerijos istorija“ veiks nuo 2025 m. balandžio 11 d. iki 2025 m. gruodžio 31 d.
Parodos globėjas:
Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono vadas plk. ltn. Ramūnas Sabaitis
Parodos partneriai:
Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas
Biržų krašto muziejus „Sėla“
Kėdainių krašto muziejus
Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Archeologijos instituto Archeologijos muziejus
Raseinių krašto istorijos muziejus
Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Kauno tvirtovės parkas
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras
Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija
Šiaulių „Aušros“ muziejus
Trakų istorijos muziejus
Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centras