Žurnalų archyvas

Art Deco muziejaus įkūrėjai sausį pakvies į Amsterdamo mokyklos muziejų

15 gruodžio, 2022, KPK redakcija | Naujienos

„Sveiki atvykę į mūsų butą“, – taip pranašiškai pavadinome 2017 m. viduryje rengtą vieną pirmųjų straipsnių apie Karolio Banio ir Petro Gaidamavičiaus vizijas, virstančias kūnu. Kauniečiai tuomet buvo dar visai švieži buto Gedimino g. 48 savininkai. Apytuštėse erdvėse susėdę vaikinai kalbėjo, kad „tai galėtų būti apartamentai, įdomūs keliautojams, kurie domisi architektūra, konkrečiai modernizmu. Tokių kol kas Kaune nėra, bent jau mes apie juos nežinome.“ 

2021 m. vasarą čia atidarytas privatus Art Deco muziejus, lankomas tik patyriminių ekskursijų metu – ir laisvą vietą čia gauti tikrai nėra paprasta. Art Deco muziejus pripažintas sėkmingiausia turizmo iniciatyva, o jo ekspozicija vis turtinama autentiškais „auksinio meto“ daiktais. Ne tik baldais. Nuo radijo aparatų ir žurnalų iki tosterio. Ir, žinoma, istorijos apie Kaune gyvenusius ir įj kūrusius asmenis. O 2022-uosius, Europos kultūros sostinės metus, Karolio ir Petro duetas baigia skambia žinia – sausio 5 d. jie pakvies į Amsterdamo mokyklos muziejaus atidarymą. 

Amsterdamo mokyklos muziejaus nuotr.

Naujasis muziejus, įrengtas, žinoma, taip pat bute, visai netoli – Vytauto pr. 58. Tai vienintelis Amsterdamo mokyklos architektūros stiliaus, pasiskolinusio elementus iš Art Deco ir Art Nouveau stilių, pastatas Lietuvoje. Butas nr. 6 jau pažįstamas „Istorijų festivalio“ dalyviams, akylesnieji atpažins seriale „Černobylis“ užfiksuotas formas ir faktūras. Karolis ir Petras planavo čia apsigyventi, bet… „Šį apartamentą įsigijome su tikslu ten gyventi, bet atkūrus įspūdingą intejerą ir atlikus istorinius tyrimus, supratome, kad negalime jo pasilikti tik sau, todėl atveriame jį visuomenei“, – rašo jiedu feisbuke. 

Pastato fasadui būdinga unikali plastika ir išlenkimo kampas, į segmentus susmulkinti langai bei skulptūros. Tekstilės fabriko „Liteksas“ savininkai Mozė Posvianskis ir Giršas Klisas užduotį patikėjo architektui Jokūbui Perui. Name yra gyvenę Fluxus judėjimo pradininko George Maciunas tėvai Leokadija ir Aleksandras Mačiūnai, choro „Ąžuoliukas“ įkūrėjas Hermanas Perelšteinas. Veikia V. Staniulio knygynas-antikvariatas.

2019 m. restauruotas fasadas, iš nuotraukų atkurtos pagrindinės pastato durys, restauruoti laptinės langai ir polichrominių tyrimų dėka atkurta melsvų atpalvių su aukso spalvos dažais laiptinė. 

Amsterdamo mokyklos muziejaus nuotr.

Amsterdamo mokyklos muziejus – tai 136 kv. m. 5 kambarių apartamentai su 2 balkonais ir. terasa į Žaliakalnio šlaitus. Į pagalbą paaiškinti ypač spalvingas ir ryškias sienų kambarių spalvas bei manieringas pastatą puošiančias skulptūras pasitelkta Queer teorija. Neatsiejama pasakojimo dalis susijusi su Holokausto nutraukta žydiškąja Kauno kultūra. Muziejaus svečiams patyriminių ekskursijų metu bus pristatomi tvarūs interjero atkūrimo sprendimai, juos galima palyginti su vaizdais iš ankstesnių buto epochų ir net kadrais, užfiksuotais HBO serialo „Černobylis“ filmavimo metu. Bute bus eksponuojami Art Deco ir Amsterdamo mokyklos stilių baldai.

Jau paskelbtas sausio, vasario ir kovo patyriminių ekskursijų kalendorius. Registracija prasidės 2023 m. sausio 5 d: www.amsterdamomokyklosmuziejus.lt 

Galima įsigyti ar padovanoti dovanų kuponą.

Instagram

Facebook