Žurnalų archyvas

Ansamblio „Kyjivo solistai“ koncertiniame ture – ir Kaunas

5 balandžio, 2022, LNF inf. | Naujienos

Balandžio 10–15 d. Lietuvoje vyks Ukrainos nacionalinio kamerinio ansamblio „Kyjivo solistai“ gastrolės. Vilniuje, Šiauliuose, Plungėje, Kaune ir Visagine skambės ukrainiečių atliekama programa „Mes grojame už taiką. „Kyjivo solistai“ iš Ukrainos“. Svečių koncertai skiriami Ukrainai paremti.

Ansamblio archyvo nuotr.

„Šių metų vasario mėnesį „Kyjivo solistai“ buvo išvykę į gastroles po Europą ir koncertavo Italijoje, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą. Prasidėjo karas ir viskas pasikeitė. Bendromis Italijos, Šveicarijos, Vokietijos, Skandinavijos ir Baltijos valstybių koncertinių įstaigų pastangomis buvo skubiai pradėtas organizuoti ansamblio „Kyjivo solistai“ koncertinis turas, pradėta rinkti parama Ukrainai“, – sako Lietuvos nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prusevičienė. 

Šiuo metu mūsų darbas yra sunkus, bet mes grojame. Muzika padeda mums šioje situacijoje, ir mūsų pareiga yra atstovauti Ukrainos kultūrai.

„Mes grojame už taiką, – pasakoja ansamblio vadovas Anatolijus Vasilkovskis. – Sunku išreikšti savo emocijas žodžiais… Mūsų šeimos yra Ukrainoje ir su jomis palaikome ryšį kiekvieną dieną; su tėvais, broliais ir seserimis bei giminaičiais. Šiuo metu mūsų darbas yra sunkus, bet mes grojame. Muzika padeda mums šioje situacijoje, ir mūsų pareiga yra atstovauti Ukrainos kultūrai.“

Ansamblio „Kyjivo solistai“ atliekama Myroslavo Skoryko „Melodija“, dirigentas Igor Puchkov. Koncertas 2021 m. gruodžio 21 d., Ukrainos nacionalinė filharmonija. 

Lietuvos kultūros atašė Skandinavijoje Lianos Ruokytės-Jonsson rūpesčiu kovo 27 d. koncertu Stokholmo koncertų salėje prasidėjo ansamblio dešimties koncertų turas Švedijoje ir Norvegijoje. Koncerto transliacijos Nacionalinėje Švedijos televizijoje SVT metu buvo renkamos piniginės aukos, skirtos humanitarinei pagalbai Ukrainos kariuomenei ir civiliams. Balandį ansamblis rengia gastroles Baltijos valstybėse, jas organizuoja ilgametės bendražygės – koncertų įstaigos Lietuvos nacionalinė filharmonija, „Latvijas koncerti“ ir „Eesti kontsert“. 

Constanzo D’Angelo / Ansamblio archyvo nuotr.

Balandžio 9 d. ansamblis „Kyjivo solistai“ iš Norvegijos atvyksta į Lietuvą – čia Lietuvos nacionalinė filharmonija su partneriais Kauno valstybine filharmonija, Plungės kultūros centru, koncertine įstaiga Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, Visagino kultūros centru rengia koncertų ciklą, programą sudaro ukrainiečių kompozitorių klasikų ir žymiausių nūdienos kūrėjų Maksymo Berezovskio, Valentino Silvestrovo, Myroslavo Skoryko, Oleksandro Shymko kūriniai, styginių ansambliui aranžuotos ukrainiečių liaudies dainos, vieno žymiausių italų filmų muzikos kompozitoriaus Nino Rotos koncertas styginiams ir tuomet 14-mečio jaunuolio, būsimo muzikos genijaus Felixo Mendelssohno-Bartholdy Dešimtoji simfonija. 

Po pasirodymų Baltijos šalyse „Kyjivo solistai“ vėl grįš į Skandinaviją. Iš viso 2022 m. vasarį–gegužę ansamblio gastrolės Europoje aprėps net dešimtį šalių: Italiją, Šveicariją, Vokietiją, Švediją, Norvegiją, Lietuvą, Latviją, Estiją, Suomiją, Daniją.

Ansamblio „Kyjivo solistai“ atliekama Oleksandro Shymko pjesė styginių orkestrui „Seno miško sapnai“, dirigentas Roman Rewakowicz. Koncertas 2015 m. birželio 22 d., Peremislis, Lenkija. Vaizdo įrašą parengė fondas „Pro Musica Viva“.

Priminsime, kad Ukrainos nacionalinis kamerinis ansamblis „Kyjivo solistai“ („Київські Солісти“) – tai ilgametės iškilaus ukrainiečių smuikininko ir mokytojo Bogodaro Kotorovičiaus (1941–2009) svajonės išsipildymas. Įkūrėjo tradicijoms atstovaujantys orkestro muzikantai suburti iš visos Ukrainos, dauguma jų yra nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatai. Už išskirtinius pasiekimus reprezentuojant Ukrainos kultūrą ansambliui buvo suteiktas Ukrainos kultūros ambasadoriaus pasaulyje titulas. Nuo 2017 m. ansamblio meno vadovo pareigas eina Anatolijus Vasilkovskis (Anatoli Vasylkovskii).

Ansamblio „Kyjivo solistai“ koncertai Lietuvoje vyks: balandžio 10 d., sekmadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje; balandžio 12 d., antradienį, 19 val. Šiaulių koncertų salėje „Polifonija“; balandžio 13 d., trečiadienį, 18 val. Plungės kultūros centre; balandžio 14 d., ketvirtadienį, 18 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje ir balandžio 15 d., penktadienį, 18 val. Visagino kultūros centre. Bilietai platinami koncertų vietose. Bilietus Vilniuje galima įsigyti Filharmonijos kasose ir kakava.lt