Žurnalų archyvas

Angelų procesija pradėtas Istorijų festivalis dovanojo Kaunui namų jausmą (fotogalerija)

11 spalio, 2021, „Kaunas 2022“ inf. | Kaunas 2022, Naujienos

Trečiąkart įvykęs „Kaunas 2022“ inicijuotas Istorijų festivalis spalio 7–9 dienomis Kauną ir Kauno rajoną pripildė pasakojimų apie namus. Namus, kuriuose telpa visas pasaulis, namus, kuriuose gimsta Istorija.

D. Citvarienė. Luko Kazakevičiaus nuotr.

Ketvirtadienio vakarą simbolinę festivalio pradžią Laisvės alėjoje pažymėjo angelų procesija. Prie šios kelionės prisidėti buvo kviečiami visi – juk, anot festivalio iniciatorės „Kaunas 2022“ programos „Atminties biuras“ kuratorės Daivos Citvarienės, būti angelu ir stumti angelą yra sunki dvasinė ir fizinė pastanga.

L. Kazakevičiaus nuotr.

Jaudinančias patirtis festivalio svečiams penktadienį suteikė du įvykiai Kauno kultūros centre. Spektaklis „Jaunimas kalba apie karą“ minimaliomis priemonėmis stebėtinai paveikiai  perteikė skaudžius, bet reikalingus kelių Kauno kartų dialogus. Taip pat penktadienį vyko Didžiosios akcijos Kauno gete 80-mečiui skirtas koncertas, kurio metu skambėjo kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurta „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“. Holokausto 80-mečiui skirtą kūrinį atliko Vilniaus miesto šv. Kristoforo kamerinis orkestras bei kviestiniai klasikos, džiazo ir folkloro muzikantai. Ypatingas svečias – Artimųjų rytų styginiais instrumentais grojantis multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaron Cherniak.

L. Kazakevičiaus nuotr.

Istorijų festivalio programoje, kurią drauge kūrė įvairios Kauno ir Kauno rajono kultūros įstaigos, menininkai ir bendruomenių nariai, tilpo ir įvairių tautų pasakų skaitymai, ir netikėtus gerai pažįstamų vietų veidus atskleidusios ekskursijos, ir meninės instaliacijos.  

L. Kazakevičiaus nuotr.

Tradicinį Istorijų festivalį šeštadienio vakarą uždarė du pasakojimo pasirodymai kultiniame medinuke Vytauto parke – „O kodėl ne?“. Pasirodymus specialiai festivalio programai sukūrė ir atliko aktoriai Eimutis Kvoščiauskas ir Dominykas Vaitiekūnas. 

„Tai mano asmeninė patirtis prisijaukinant karantiną. Su jo nuoboduliu ir netikėtais atradimais. Tai pasakojimas apie tai, kaip aš tapau intravertu, tuo pat metu kaip niekad aktyviai dalyvaujančiu socialiniame gyvenime“, – sakė E. Kvoščiauskas. D. Vaitiekūnas tuo tarpu pakvietė įsijausti į emocionalų jo ir 27-rius metus nelankytos Vilijampolėje gyvenančios giminaitės Genutės susitikimą. Žinoma, namuose.

L. Kazakevičiaus nuotr.

Istorijų festivalis – vienas iš didžiųjų Kaunas 2022 programos „Atminties biuras“ renginių. 2019 m. spalį startavusi iniciatyva jungia istorijų pasakotojus: muziejininkus, teatralus, menininkus, pavienius istorijos entuziastus, profesionalius pasakotojus („storitelerius“), vietos bendruomenių aktyvistus ir kitus. 

Istorijų festivaliu siekiama priminti daugiatautę Kauno ir jo apylinkių atmintį, stiprinti dialogą tarp skirtingų bendruomenių, skatinti pasididžiavimą vieta, kurioje gyvename, o kartu – kalbėti šiuolaikiniam europiečiui aktualiomis temomis. Kitąmet festivalis truks beveik visą mėnesį.