Kaunas paruošė neeilinį iššūkį Lietuvos kūrėjams, kviesdamas nustebinti savo darbais nekasdieniškose erdvėse – žiedinėse sankryžose. Tokių vietų paruošta net dešimt. Programą „Kauno akcentai“ tęsianti savivaldybė pasirengusi finansuoti komisijos atrinktus menininkų sumanymus, kad artimiausiu metu jie taptų unikaliomis miesto puošmenomis. Idėjos iniciatoriai sako, kad netrukus, keliaujant po Kauną, dauguma maršrutų savaime drieksis pro galeriją po atviru dangumi.
Kaunas paruošė neeilinį iššūkį Lietuvos kūrėjams, kviesdamas nustebinti savo darbais nekasdieniškose erdvėse – žiedinėse sankryžose. Tokių vietų paruošta net dešimt. Programą „Kauno akcentai“ tęsianti savivaldybė pasirengusi finansuoti komisijos atrinktus menininkų sumanymus, kad artimiausiu metu jie taptų unikaliomis miesto puošmenomis. Idėjos iniciatoriai sako, kad netrukus, keliaujant po Kauną, dauguma maršrutų savaime drieksis pro galeriją po atviru dangumi.
Kūrybiškumo iššūkis
Kaunas tęsia viešųjų erdvių ir gatvių atnaujinimą, o greta remonto bei tvarkymo darbų ne mažiau svarbi ir jų puošyba. Taip siekiama kurti patogų ir patrauklų miestą tiek gyventojams, tiek ir svečiams.
Sutvarkius pagrindines gatves ir jų prieigas, vis dar lieka erdvių, kurių potencialas pilnai neišnaudotas – žiedinės sankryžos. Nuo šiol jas galės papuošti ne tik įvairiaspalviai želdynai, bet ir meno kūriniai.
Ši iniciatyva prisidės, kad vis daugiau kelių tiesiogiai vestų meno kūrinių link.
„Metame smagų iššūkį Lietuvos kūrėjams ir kviečiame pasukti galvą – kaip sukurti jaukias ir akį traukiančias saleles tarp judrių gatvių. Žiedinės sankryžos nepasiekiamos pėstiesiems, tačiau jomis pasigrožėti galima pro automobilio ar viešojo transporto langus.
Ypatinga forma, dydis ir tai, kad meno kūrinys bus matomas iš visų pusių, padaro šią užduotį tik dar įdomesne. Net neabejojame, kad Lietuvoje yra daugybė talentingų kūrėjų, kurie savo mintimis ir idėjomis sugebės padaryti taip, kad Kauno žieduose pražystų menas“, – kalbėjo Kauno mero pavaduotojas Andrius Palionis.
Pasak vicemero, tokių pavyzdžių gausu užsienio šalyse. Svetur žiedinės sankryžos dažnai atlieka ne tik praktinę, bet ir estetinę funkciją, tapdamos puikia erdve miesto puošybos elementams. Meninės instaliacijos, skulptūros, dizaino objektai, įdomūs tapybos kūriniai ar išskirtiniai apšvietimo sprendimai – visa tai laukiama ir Kaune.
„Galima tik pajuokauti, kad praėjo tas laikas, kai daugelį džiugino naujai sutvarkytos gatvės su lygia kelio danga. Dabar tai – kiekvieno akiai įprastas dalykas, tiesiog elementari miesto higiena. Todėl ir toliau rūpinamės tikromis puošmenomis, o ši iniciatyva prisidės, kad vis daugiau kelių tiesiogiai vestų meno kūrinių link. Vairuotojams bus papildomas iššūkis – išlikti budriems, neužsižiūrėti į kūrinius, o verčiau išlaikyti dėmesį, sutelktą į kelią“, – šyptelėjo vicemeras A. Palionis.
Daugiau erdvės idėjoms
Miesto ir šalies menininkams atveriama visa dešimtis Kauno žiedinių sankryžų. Kiekvienas kūrėjas gali individualiai pasirinkti dydžiu, forma ar geografine vieta labiausiai patinkančią erdvę. Pasiūlymus, vizualizacijas bei kitus dokumentus reikia teikti internetu kaunas.akcentai.lt skiltyje „Projekto kelias“.
Ieškantieji daugiau erdvės kūrybai, savo mintis gali įkūnyti ties didžiosiomis miesto arterijomis: Taikos ir Pramonės prospektų, Taikos prospekto ir Kovos 11-osios g., V. Krėvės pr. ir Kovos 11-osios g. ar Birželio 23-iosios gatvės bei V. Krėvės pr. sankirtose. Menininkų dėmesio laukia ir ne per toliausiai nuo naujųjų Ledo rūmų esantis Chemijos gatvės ir Pramonės prospekto žiedinė sankryža.
Naujieji akcentai taip pat papuoš Milikonių kalno papėdėje esančią Linkuvos bei Varnių gatvių sankirta, taip pat erdvus žiedas prie Lietuvos sveikatos mokslų universitetinės ligoninės (Baltijos g. Ir Baltų pr.). Menininkų instaliacijoms rezervuota ir itin judri sankryža Vilijampolėje, sujungianti Jurbarko, Tilžės, Panerių gatves ir Raudondvario plentą.
Savo akcentų laukia ir Kauno žiedai, išsibarstę netoli miestiečių ir turistų pamiltų lokacijų – netoli Pažaislio vienuolyno esanti ir puikiai žinoma T. Masiulio g. žiedinė sankryža bei važiuojant link visų pamilto Panemunės šilo, Tilto g. esanti kelių sankirta.
Pasiūlymų laukiama ištisus metus, o kiekvieną mėnesį kompetentinga ekspertų komisija peržiūrės juos bei išrinks geriausius. Pastarieji darbai ir bus įgyvendinti menininkų pasirinktose vietose. Informacija apie pateiktus bei atrinktus projektus bus reguliariai skelbiama Kauno miesto savivaldybės feisbukopaskyroje bei svetainėje akcentai.kaunas.lt.
Menas gatvėse – nebe naujovė
„Kaunas jau kuris laikas yra virtęs muziejumi po atviru dangumi, kuriame gausu ženklų, istorijų apie miestą ir jo žmones. Drauge su menininkais papuošta virš 50 įvairių miesto vietų ir šią galeriją plėsime toliau. Bet kuri miesto erdvė gali būti įprasminta, todėl labai laukiame drąsių idėjų, kurios įkvėps naujos gyvybės bei spalvų miesto gatvėms“, – apie naują iniciatyvą pasakojo Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.
Menininkų darbai jau puošia porą sankryžų Kauno mieste. Tai patvirtina, kad ir tokios netradicinės erdvės gali tapti vieta unikalioms meninėms instaliacijoms.
Viena pirmųjų menu pražydusių sankryžų Kaune – dailininko Naglio Ryčio Baltušniko „Mačiūno aikštė“. Vytauto prospektą, K. Donelaičio bei Parodos gatves jungiančios trišalės sankryžos viduryje atsiradęs kūrinys skirtas vienam iš „Fluxus“ judėjimo pradininkų Jurgiui Mačiūnui.
Tokia lokacija pasirinkta neatsitiktinai – vaikystėje menininkas gyveno prie šios sankryžos esančiame pastate, o netoliese esančioje Kauno paveikslų galerijoje eksponuojami J. Mačiūno darbai, įrengtas „Fluxus“ kabinetas.
Dar vienas akcentas prieš kelerius metus iškilo vadinamajame Kauno pilies žiede. Čia puikuojasi Tado Vosyliaus skulptūrinė kompozicija „Lenktynės“, vaizduojanti žirgais jojančių raitelių figūras, išdėstytas judriame transporto mazge. Važiuojant pro šalį sukuriama iliuzija, lyg žirgai varžytųsi su automobiliais.
Tiesa, tenykščiai žirgai šią vasarą „lenktyniaus“ kiek rečiau – jau po dviejų savaičių eismas čia bus uždarytas dėl kompleksinių sankryžos atnaujinimo darbų. Per tris mėnesius truksiančią rekonstrukciją bus kapitaliai atnaujintos Pilies žiedo prieigos bei suremontuotos P. Vileišio tilto deformacinės siūlės.
Idėjų konkursas
„Kauno akcentai“ – analogų Lietuvoje neturintis idėjų konkursas. Šios programos dėka miestas svariai prisideda prie meninių sumanymų realizavimo, taip papuošiant vis naujas Kauno erdves.
Komisijos atrinktų ir patvirtintų kūrybinių idėjų įgyvendinimą finansuoja Kauno miesto savivaldybė.
Nuo programos pradžios įvairiose miesto vietose atsirado jau gerokai per pusšimtį skirtingų akcentų ir jų skaičius toliau auga. Daugiau informacijos apie projektą galima rasti internete: akcentai.kaunas.lt.