Vos už poros dienų prasidėsianti Kauno meno leidinių mugė „Kaunas Art Book Fair“ šiemet savo lankytojams dovanoja naujieną – bendradarbiaujant su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi bus surengtos dvi specialios ekskursijos po Fototekos, dokumentacijos ir leidinių skyriaus saugyklas-archyvus.
Tiesa, visi norintys patekti į nedažnai atveriamas erdves turėtų paskubėti: ekskursijos bus vykdomos po vieną kartą, o vietų skaičius į jas – labai ribotas.
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Fototekos, dokumentacijos ir leidinių skyriaus l. e. p. vedėja Vaida Sirvydaitė sako, kad šios muziejaus erdvės lankytojo akiai paprastai yra nepasiekiamos ir proga į jas žvilgtelėti daugiau gali ir nepasikartoti. „Jas pamatyti gali nebent studijuojantys kurią nors meno specialybę, kai fotografijos istorijos dėstytoja vieną kartą metuose palydi studentus į muziejuje vedamą seminarą“, – sako ji.
Pirmoji – šeštadienį, 14 valandą – vyksianti ekskursija vedžios po M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Osvaldo Daugelio biblioteką, antroji – sekmadienį, 12 valandą – leis žvilgtelėti į Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fototekos ir dokumentacijos archyvus. Į abi ekskursijas reikalinga išankstinė registracija.
Šiuo metu dokumentacijos rinkinio saugykloje saugomi rankraščiai, žemėlapiai, žemių planai, dailininkų ir įvairių organizacijų archyvai, spaudiniai. Fototekos saugykloje galima rasti fotografijų, fotoalbumų, stiklo ir juostelinių negatyvų, skaidrių. Ekskursijos metu bus galima išgirsti trumpus rinkinių pristatymus, pamatyti keletą įdomesnių eksponatų iš kiekvienos grupės, pavyzdžiui, XVIII a. Karmėlavos privilegiją, pasirašytą Lietuvos ir Lenkijos karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio, ranka detaliai nubraižytą ir meniškai apipavidalintą XVIII a. dvaro žemės planą.
Visi, besidomintys fotografija galės susipažinti su XIX a. fotografijomis – unikaliais vienetiniais pozityvais: dagerotipu, ambrotipu, ferotipu, panotipu ir fotoatspaudu ant porceliano, apžiūrėti XIX a. pab.-XX a. pr. grafo Stanislovo Kazimiero Kosakovskio albumą iš Vaitkuškio dvaro, kuriame didikas ne tik fotografavo, bet ir buvo įkūręs privačią fotolaboratoriją, kur išryškino apie 8000 stiklo negatyvų; sunkiausią ir prabangiausią albumą, kauniečių padovanotą Kauno miesto generalgubernatoriui Adolfui Nikolajevičiui Reichardtui; tarpukario laikotarpio stiklo negatyvus ir daug kitų įdomybių.
Tuo tarpu 1921 m. įsteigtoje Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus bibliotekoje, kuriai 2021 m. liepos mėnesį suteiktas Osvaldo Daugelio vardas, šiuo metu saugoma per 46 tūkst. leidinių meno teorijos, estetikos, liaudies meno, vaizduojamojo bei taikomojo – dekoratyvinio meno, architektūros, paminklų apsaugos ir restauravimo, dizaino, meninės fotografijos temomis. Tarp jų ir daugybė senų Lietuvos meno leidinių bei itin retų XVI-XVIII a. išleistų užsienio leidinių kolekcijos, žymių Lietuvos bei išeivijos dailininkų, garsių visuomenės ir kultūros atstovų P. Galaunės, P. Rimšos, J. Šileikos, P. Kalpoko, P. Stausko, I. Aleksienės, M. Avietėnaitės, J. Klemkienės, V. Miknevičiaus, O. Daugelio, F. Andriūno, V. Daumanto, M. Račkaus ir kitų asmeninių bibliotekų palikimas. 1940 m. bibliotekai perduota saugoti XXVII-ių Knygos mėgėjų draugijos biblioteka. Muziejus turi net vieną inkunabulą. Vienas vertingiausių – 1484 m. atspaustas „Jacobi de Theramo Compendium ad papam Urbanum Sextum conscriptum“.
Ekskursijos dalyviai turės unikalią galimybę susipažinti su bibliotekos darbo principais ir kolekcijų sudarymo ypatumais, o taip pat gyvai išvysti išskirtiniausius bibliotekoje saugomus meno leidinius.
Daugiau informacijos apie ekskursijas ir visą programą: www.kaunasartbookfair.com. Registracija vykdoma „Kaunas Art Book Fair“ svetainėje ir feisbuko paskyroje: https://fb.me/e/LSC7SZ8P.
„Kaunas Art Book Fair“ renginiuose kviečiami dalyvauti visi, turintys Galimybių pasą ar jam prilyginamą dokumentą.