PIRMADIENIS, 10 18
Vyčio Šulinsko fotografijų paroda „Septintoji diena“, 09:00 – 17:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Palemono padalinys, Marių g. 37
Nuotraukų serija pasakoja apie tai, kas vyko Alytaus gaisro likvidavimo metu. Nors tai tik kelių minučių reportažas, tačiau jis puikiai iliustruoja miestą ir šalį ištikusią ekologinę katastrofą, ten tvyrojusią atmosferą, nepavydėtinas ugniagesių darbo sąlygas ir jų emocijas, pasiaukojimą.
Filmas „Titanė (Titane), 21:30
Karaliaus Mindaugo pr. 49
Šių metų Kanus ištaškė ir Auksinę palmės šakelę laimėjo tarantiniškas smurto, sekso ir pulsuojančios muzikos pliūpsnis. Vaikystėje po avarijos Aleksos galvoje buvo įmontuota titano – karščiui ir smūgiams itin atsparaus metalo – plokštelė. Suaugusi mergina jaučia vieno kiečiausių metalų poveikį – polinkį piromanijai ir destrukcijai, nevaldomą potraukį seksui… su automobiliais. Hormonų ir benzino mišinys jos kūne kelia agresijos bangas. Orgijas keičia kruvinas žiaurumas, o kai istorija, atrodo, jau pasiekė kulminaciją, įvyksta keistas susitikimas. Kiek košmariška, tiek ir komiška, bet griežtai N-18. Režisierė Julia Ducournau.
ANTRADIENIS, 10 19
Kūrybinio rašymo seminaras su rašytoja Danute Kalinauskaite, 16:00
VDU, V. Putvinskio g. 23
Seminaro metu Danutė Kalinauskaitė („Niekada nežinai“, „Skersvėjų namai“) pasidalins savo rašytojiška patirtimi – kaip atsiranda sumanymai ir motyvai, kaip vyksta kūrybinis darbas, kaip kūrinys redaguojamas, šlifuojamas, kokiais būdais tekstai pasiekia leidėją bei skaitytoją. Seminaro dalyviai turės retą progą mažame rate atidžiai perskaityti bei aptarti savo kūrinius, apsikeisti kolegiškais vertinimais ir komentarais, gauti profesionalių patarimų.
„Tik gebantis perprasti visus kūrinio lygmenis, struktūrą, niuansus, potekstę, mokantis skirti gerą stilių nuo blogo arba išvis jokio – gali viltis tapti rašytoju“, – teigia D. Kalinauskaitė. Ko iš seminaro tikisi pati jo vadovė? „Man įdomu jaunų žmonių santykis su literatūra – žodžių menu – šiandien, įsigalėjus vaizdo kultūrai. Laukiu tekstų ir susitikimų“, – prisipažįsta rašytoja.
Daugiau informacijos: Neringa Daniulaitienė, el. p. literaturos.savaite@vdu.lt, tel. +370 699 76434
Dirbtuvės „Šančių viešosios erdvės: veiklos ir žmonės“, 17:30
A. Juozapavičiaus pr. 60A
Užsiėmimo metu bus taikoma dizainu grįsto mąstymo (Design oriented thinking/DOT) metodika. Tyrinėsime Šančių rajono atvirąsias erdves, pastatus bei žmones, kurie bendrai naudojasi viešosiomis erdvėmis, jas keičia, pritaiko savo poreikiams bei suteikia joms socialinę prasmę. Analizuosime, kodėl kai kurios erdvės ,,veikia” teigiamai, o kai kurios – neigiamai, kaip tai atpažinti ir kokius kriterijus tam taikyti. Dirbtuvės remiasi 2000-aisiais metais Alexander Ståhle sukurtu sociotopų žemėlapio metodu, kuris leidžia objektyviai nustatyti miesto viešųjų erdvių socialines paskirtis ir reikšmes, remiantis žmonių patirtimi. Iki šių dienų šis metodas sėkmingai naudojamas Švedijoje, kaip vienas urbanistinio planavimo įrankių, leidžiantis konstruktyviai įtraukti į planavimo procesą miesto bendruomenes bei atspindėti žmonių socialinius poreikius. Dirbtuves veda KTU Statybos ir architektūros fakulteto dėstytojai.
Ši veikla yra Žemųjų Šančių bendruomenės projekto „Genius loci: urbanizacija ir pilietinė bendruomenė“ dalis. Projektą finansuoja EEE ir Norvegijos finansiniai mechanizmai.
Kasparo Uinsko rečitalis, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
„Naujoji muzikų karta“ Kauno filharmonijoje pristato pianisto Kasparo Uinsko solinį rečitalį, kuriame skambės romantizmo epochos genijaus Franzo Liszto kūriniai. Tai bus debiutinė programa, kurią galės išgirsti Kauno klausytojai. „Nors atlieku įvairių kompozitorių ir laikmečių muziką, tačiau niekad prieš tai neteko giliau dirbti su F. Liszto kūryba. Specialiai pasirinkau rečitalyje atlikti tik šio genialaus kompozitoriaus kūrinius, kad klausytojai galėtų pilnai pasinerti į jo pasaulį.“ – sako K. Uinskas.
Festivalis „Nepatogus kinas“, iki 10 31
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79
15-asis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis šiemet vyks kino teatrų ir namų ekranuose. Specialiai šio vaizdų nestokojančio „Kauno pilno kultūros“ numerio skaitytojams festivalio komanda rekomenduoja keletą filmų. Tai „Paskutinis vaizdas“ (The Last Image) apie tai, kaip žmonės, netekę regėjimo, prisimena paskutinius jų matytus dalykus. Taip pat – „Kai nebebus nakties“ (There Will Be No More Night) apie tai, kaip neryškūs ir migloti dronų ir karo malūnsparnių filmuoti vaizdai tampa propagandos įrankiu ir pretekstu atakai. Trečioji rekomendacija – „Rašymas ugnimi“ (Writing with fire) – teigia, kad narsioms Indijos žurnalistėms vaizdai, filmuoti telefonais, nėra vien kasdienės diskriminacijos iliustracija, bet ir įrankis kovoje už teisingumą.
TREČIADIENIS, 10 20
Saulės Gylys tapybos darbų paroda „Šviečiantys kūnai“, 10:00 – 18:00
Kauno miesto muziejaus Pilies skyrius, Pilies g. 17
„Šviečiantys kūnai“ – tai pirmoji personalinė Saulės Gylys tapybos darbų paroda. Tapybos darbų ciklas, sukurtas stengiantis rezonuoti su Kauno pilies erdve. Pilis – gynybinės paskirties statinių kompleksas, kuriame nuolat gyvena karinė įgula, o užpuolimo metu glaudžiasi apylinkių gyventojai. Pilyje nėra erdvu, jauku ir šilta, ypač – šaltuoju metu. Tapybos darbų ciklą papildo instaliacija „Padalijimas“ (bendraautoris – Darius Gylys), kurios temą taip pat padiktavo Kauno pilies bokšto palėpė.
Fotografijų paroda „Natūra“, 11:00 – 18:00
VDU menų galerija „101“, Muitinės g. 7
Fotografijų paroda, apjungianti VDU Naujųjų medijų meno programos studentus, – galimybė ir paskatinimas studentams mokytis pristatyti savo skirtingų temų darbus, sukurtus studijų metu. Kai kuriems studentams pirmoji praktika eksponuoti savo kūrinius ir spręsti eksponavimo klausimus, kitiems – proga įgauti daugiau eksponavimo patirties ir eksperimentuoti. Todėl parodos kūrybinis procesas studentus veda atradimo ir pažinimo keliu.
OKT / Vilniaus miesto teatras: „Nuoga“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71
„Jau seniai norėjau sukurti mono spektaklį. Pradėjusi aktyviai ieškoti medžiagos susipažinau su baltarusių režisieriumi Aleksandru Marčenko, kuris kiek dvejodamas pasiūlė man šią pjesę. Jau pirmi sakiniai mane „pagavo“. Viskas taip panašu į mano pačios patirtis“, – pasakoja spektaklyje „Nuoga“ (Režisierius Aleksandras Marčenko) vaidinanti aktorė Edita Užaitė.
„Nuoga“ yra debiutinė Maskvoje gyvenančios ir kuriančios dramaturgės Milos Fakhurdinovos pjesė, parašyta prestižinam Liubimovkos festivaliui. Tai visiškai dokumentinis kūrinys – vienintelis neatitikimas yra tai, jog Mila, prabuvusi Indijoje devynis mėnesius, suprato, jog jai trūksta medžiagos, todėl sugrįžo ten antrąkart ir prabuvo dar tris mėnesius. Pjesė „Nuoga“ yra jos dviejų patirčių kompiliacija.
Literatūrinis vakaras-diskusija „Apie ką kalba naujausia vokiečiakalbė literatūra?“, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57
Diskusiją organizuoja Vytauto Didžiojo universitetas, festivalis „Kauno literatūros savaitė“ ir Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Renginys skiriamas Vokiečių kalbos dienoms.
Spalio mėnesį Vokietijos literatūrinis gyvenimas pilnas įvykių, diskusijų apie rašytojus, knygas ir skaitymą – Frankfurte prie Maino vyksta didžiausia pasaulyje knygų mugė ir teikiama Vokietijos knygų premija. Renginio metu VDU docentė dr. Rūta Eidukevičienė pristatys šių metų Vokietijos knygų premijos nugalėtoją ir kartu su rašytoju, vertėju dr. Laurynu Katkumi diskutuos apie aktualias Vokietijos literatūrinio gyvenimo tendencijas, šiandieninius vokiečių ir lietuvių literatūrinius ryšius.
Registracija į renginį: https://bit.ly/3FAztCB arba telefonu (8 37) 20 64 14.
KETVIRTADIENIS, 10 21
Knygos „142 ATVERTYS: LIETUVOS MENININKIŲ AUTOBIOGRAFIJOS“ pristatymas, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55
Renginyje dalyvaus knygos autorė Ramutė Rachlevičiūtė ir leidinio herojės: tapytoja Audronė Petrašiūnaitė, tekstilininkė Zinaida Dargienė, keramikė Aldona Keturakienė.
Dvitomyje pristatoma unikali kiekvienos menininkės autobiografija, kurioje persipina buitis, būtis ir kūryba. Savitos proporcijos, dėstymo, kalbėjimo stilius. Autentiški akcentai: vienoms labai įdomi vaikystė, kitoms – nepakartojamas studijų laikas, trečioms rūpi asmeniniai dalykai, o dar kitos viską mato tik per kūrybos prizmę.
Sandros Bernotaitės romano „Akys chimeros“ pristatymas, 17:30
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2
Muziejus siekia naujam gyvenimui prikelti šių namų šeimininko Pauliaus Galaunės knygų klubo tradiciją, o ją padėti gaivinti maloniai sutiko rašytoja, režisierė, aktorė Sandra Bernotaitė, kviečianti į savo trečiojo romano „Akys chimeros“ („Vaga“, 2021) pristatymą ir aptarimą. „Raginame laiką iki numatyto pasimatymo pas Galaunius skirti malonumui atsiversti šį romaną ir pasinerti į tikrus 1939 m. vienos liepos mėnesio dienos įvykių sūkurius, į žaižaruojančią to meto kasdienybę ir sudėtingo likimo rašytojų kompanijos nuotykius“, – rašo muziejaus atstovai ir kviečia registruotis telefonu 8 37 79 89 95 arba elektroniniu paštu galauniunamai@gmail.com.
Koncertas „Claros Rockmore pasaulis“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Koncertas skirtas pirmosios teremino virtuozės, Vilniuje gimusios litvakų kilmės smuikininkės ?????? ???????? (1911-1998) 110-osioms gimimo metinėms paminėti.
Nepriekaištingai valdyti aikštingąjį tereminą geba vos keletas atlikėjų pasaulyje. Viena jų – pasaulio scenose atpažįstama smuikininkė, dainininkė ir teremino atlikėja Katica Illenyi (Vengrija). Kartu su 60-metį švenčiančiu Kauno pučiamųjų orkestru „Ąžuolynas“ (vyr. dirigentas Giedrius Vaznys), Katica Illényi atliks žinomų pasaulio ir Lietuvos kūrėjų melodijas.
Šokio spektaklis „Perdegimas“, 19:00
Lietuvos karininkų ramovė, A. Mickevičiaus g. 19
D. Matvejev nuotr.
Vargu ar šiandien rastume šiuolaikinį žmogų, kuris nė sykio gyvenime nebūtų „perdegęs“. Tokie sniego žmonės paprasčiausiai nebeegzistuoja. Juk gyvename planetoje, kuri aplink savo ašį per pastaruosius kelis dešimtmečius išmoko suktis nebepaisydama fizikos dėsnių. Darosi sunku „neperdegti“. Savotiškas „perdegimas“ vyksta ir globalesniame politiniame bei ekologiniame lygmenyje. Žmonija labai stipriai serga.
Šokio trupės „Nuepiko“ spektaklio tikslas nėra moralizuoti, o verčiau skatinti susimąstyti, nebijoti kelti prasmingus klausimus sau. Tai spektaklis kiekvienam nors kartą „perdegusiam“, ar negalinčiam likti abejingu aplinkos „gaisrams“.
„Mokumentai“: Gintaro Makarevičiaus retrospektyva, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56
Kauno menininkų namų programa „Mokumentai“ – videomeno ir trumpametražių filmų peržiūrų bei diskusijų serija – bando atsakyti į klausimą, kur galima brėžti liniją tarp dokumentikos ir videomeno kūrinio.
Gintaro Makarevičiaus video darbų mažoji retrospektyva vyks dalyvaujant pačiam menininkui. Gintaro Makarevičiaus meninė veikla apima dokumentiką, vaizdo instaliacijas, performansus, objektus ir scenografiją. Pastarąjį dešimtmetį menininkas labiausiai žinomas kaip scenografas, už įvairius darbus teatre 2017 metais jis pelnė Nacionalinę kultūros ir meno premiją.
Renginio metu bus rodomi trys menininko filmai: „Hot / Karštas“ (13 min., 1999), „Kažkur kitur“ (22 min., 2012) bei „Persikėlimas“ (38 min., 2013).
Pokalbį su menininku ves ir moderuos Vilniaus dailės akademijos dėstytojas, kuratorius ir menininkas Vytenis Burokas.