Šimto amatų žinovai! Taip dėl sumanumo ir didelio darbų spektro vadinami karo inžinieriai, kurie ir į kovą su priešu stoja, ir kelius tiesia, ir tiltus stato, ir bunkerius įrengia ir net potvynius suvaldo.
Šių dienų inžinierius – ne tik šimto amatų žinovas, bet dar ir universalus karys, pėstininkas kubu. Jam paklūsta karinė technika ir technologijos (ekskavatoriai, buldozeriai, robotai, dronai), sprogstamosios medžiagos ir apmokyti šunys. Jam nebaisios gamtos ar žmogaus sukurtos kliūtys: jis griauna ir stato, išmano inžinerijos principus, grįstus matematikos, fizikos ir chemijos žiniomis.
Apie Lietuvos karo inžineriją – šimtus jos metų – pasakojama naujoje parodoje „Prakaitu grįstas kelias. Lietuvos karo inžinerijos istorija“. Ji Vytauto Didžiojo karo muziejuje veiks iki 2025 m. gruodžio 31 d. O dabar – šiek tiek apie Kaune, Panemunėje, įsikūrusį Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalioną.
Nekasdieniška kasdienybė – tai geriausias karo inžinierių tarnybos apibūdinimas.n Dažniausia ir pavojingiausia bei daugiausia drąsos ir tikslumo reikalaujanti užduotis – išminavimo darbai. Tačiau nemažiau pavojinga – aptikti nematomus priešus: cheminius, biologinius, radiologinius ginklus. Su tuo dirbantys kariai savo užduotis turi atlikti labai kruopščiai, tiksliai ir neskubėdami, nes kiekviena klaida gali turėti negrįžtamą poveikį sveikatai. Taigi jų darbe suklysti negalima. Todėl šių karių darbas paženklintas ekstremalumo ženklu.



Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas, šiemet švenčiantis įkūrimo 30-metį, – tokių karių kalvė. Batalionas įkurtas 1995 m. rugpjūčio 15 d., kai išformavus Civilinės saugos departamento daugiaprofilę gelbėjimo rinktinę buvo įsteigtas Atskiras inžinerijos batalionas. 1996 m. pavadinimas patikslintas ir pavadintas Atskiruoju inžinerijos batalionu. 1999 m. jis buvo reorganizuotas į Inžinerijos batalioną, jam suteiktas Lietuvos partizanų vado, karo inžinieriaus, pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio vardas. Nuo pat įkūrimo inžinerijos bataliono kariai, vykdydami mobilumo, kontrmobilumo ir išgyvenamumo užduotis, didina Lietuvos kariuomenės dalinių efektyvumą. Nuo 2013 m. kasmet batalionas rengia didžiausias karo inžinierių pratybas „Inžinierių griausmas“, kurių tikslas – treniruoti karius ir ugdyti savo srities profesionalus.
Be Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono karių paramos Lietuvos kariuomenėje nevyksta nė vienos didesnės lauko taktinės pratybos, jie lygina ir prižiūri poligonų kelius, įrengia aikšteles, kasa prieštankinius griovius, padeda įrengti stovyklavietes, šarvuočių, tankų ir kitas pozicijas bei nuolat teikia pagalbą civiliams gyventojams neutralizuodami po karo likusius sprogmenis. Taip pat bataliono kariai atlieka ir kitus Lietuvos valstybės saugumui būtinus darbus, pavyzdžiui, 2021 m. prasidėjus migrantų krizei, bataliono kariai pasienyje su Baltarusija padėjo įrengti koncertinos vielos užtvaras.
Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono veiklų įvairovę galime matyti iš jo skirtingų kuopų: I ir II inžinerijos kuopos; Bendrosios inžinerijos kuopa; Sprogmenų neutralizavimo kuopa; Štabo ir aprūpinimo kuopa; Rezervinė inžinerijos kuopa; Cheminės, biologinės, radiologinės ir branduolinės (CBRB) apsaugos kuopa. Apie kai kurias iš jų muziejus kviečia žiūrėti vaizdo siužetus.







Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių nuotraukos.