Balandžio 25-ąją Lietuva mini Krašto apsaugos departamento įkūrimo 35-metį. Tuo pačiu tai yra ir atkurtos Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos gimimo diena. Būtent departamentui buvo pavesta krašto apsaugos sistemą sukurti.
Audriaus Butkevičiaus vadovaujamas Krašto apsaugos departamentas darbo turėjo daug: Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės uždavinių įgyvendinimas, įstatymų projektų ruošimas, gyventojų karinės prievolės ir mobilizacijos priežiūra, specialistų rengimas, gyventojų pilietinės ir patriotinės savimonės ugdymas, rūpinimasis Lietuvos dislokuotos sovietinės kariuomenės statusu, aprūpinimu ir jos veiksmų už karinių bazių ribų.
1991 m. spalio 16 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 435 Krašto apsaugos departamentas, kaip įvykdęs užduotį, buvo likviduotas. Nuo tada Lietuvos gynyba rūpinasi Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija. Tuo rūpinamės ir mes visi.
„Sukakties proga prisimename daugeliui kauniečių matytą ir mielą nuotrauką, labai simbolišką atkuriamai Lietuvos krašto apsaugos sistemai“, – rašoma Vytauto Didžiojo karo muziejaus pranešime spaudai.

Fotografijoje matote Krašto apsaugos departamento Kauno būrio savanorius, po pirmosios priesaikos nusifotografavusius prie Vytauto Didžiojo paminklo Kauno Laisvės alėjoje. „Mes žinome, kad antrojoje eilėje antras iš kairės stovi grandinis Antanas Guoga. O galbūt kažkas atpažįstate ir kitus žmones?“, – klausia muziejininkai.
Šis paminklas – garsaus skulptoriaus Vinco Grybo darbo atkartojimas. V. Grybo Vytautas Didysis buvo atidengtas 1932 m. rugsėjo 18 d. Aukštojoje Panemunėje Pirmojo Lietuvos Prezidento karo mokyklos kieme. Natūralu, kad tuo laiku prigijo tradicija Karo mokyklą baigusius kariūnus apdovanoti būtent prie paminklo. 1952 m. V. Grybo paminklą sovietų okupacinė valdžia nugriovė ir sunaikino.
Į šią atkurtos Lietuvos karių nuotrauką galima žiūrėti dvejopai. Viena vertus, galbūt pirmiesiems vėl laisvos Lietuvos savanoriams buvo miela, kad po pusės amžiaus okupacijos vėl iškyla valstybės simboliai, todėl norisi prie jų fotografuotis. Kita vertus, nuotrauka atrodo, lyg sąmoninga ar nesąmoninga nuotrauka tai senajai Lietuvai ir jos kariams.
Nuotrauka – vertingas modernios Lietuvos krašto apsaugos sistemos kūrimosi liudijimas. Jos autorius – alpinizmo sporto meistras ir fotografas Antanas Varanka.
Penktadienį, balandžio 25 d., Vytauto Didžiojo karo muziejus kviečia dalyvauti konferencijoje „Kas, jei ne mes? Kada, jei ne dabar? Krašto apsaugos departamentui – 35“. Daugiau informacijos apie konferenciją rasite čia.