Žurnalų archyvas

Kosmosas arčiau nei manėte – „2001 metų kosminė odisėja“ grįžta į kino salę

24 vasario, 2025, KINFO inf. | Naujienos

Po penkerių metų pertraukos į KINFO kino klubo „Pamatyk kine“ repertuarą sugrįžta vienas įtakingiausių mokslinės fantastikos filmų – Stanley Kubricko „2001 metų kosminė odisėja“ (1968). Kovo 3 d. žiūrovai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose turės galimybę išvysti šį kino istorijos milžiną „Forum Cinemas“ kino teatruose. 

Dirbtinis intelektas, aplenkęs laiką

„2001 metų kosminė odisėja“ pasakoja apie žmonijos evoliuciją – nuo pirmykščio žmogaus iki kosmosą tyrinėjančios civilizacijos. Stanley Kubrickas kartu su rašytoju Arthuru C. Clarke’u sukūrė scenarijų, paremtą apsakymu „The Sentinel“, tačiau filmas gerokai pranoko pirminę idėją.

Kadrai iš filmo

HAL 9000 – vienas garsiausių dirbtinio intelekto prototipų kine, simbolizuojantis žmogaus ir technologijų santykį. Šaltas, logiškas, bet nerimą keliantis HAL balsas žymi ribą tarp mašinos ir žmogaus mąstymo, o frazė „Atsiprašau, Deivai, bet aš negaliu to padaryti“ tapo ikoniška. Įdomu tai, kad pradiniame scenarijuje kompiuteris vadinosi „ATHENA“, bet vėliau buvo pervadintas į HAL, nors gandai apie sąsają su IBM buvo paneigti.

Kosminis valsas

Filmas garsėja išskirtiniu garso takeliu, kuriame skamba klasikiniai kūriniai – nuo Richardo Strausso „Taip kalbėjo Zaratustra“ iki Johano Strausso „Žydrojo Dunojaus“. Kubrickas pasirinko klasikinę muziką vietoje specialiai filmui sukurto garso takelio, taip suteikdamas filmui amžinumo pojūtį.

Vienas įspūdingiausių momentų – scena, kurioje kosminiai laivai sklendžia erdvėje pagal „Žydrąjį Dunojų“, sukuria tarsi kosminį valsą, jungiantį žmogaus technologinę pažangą ir estetinį grožį. Įdomu tai, kad ši muzika buvo naudojama tik kaip laikinas takelis filmavimo metu, tačiau Kubrickui ji taip patiko, kad nusprendė ją palikti galutinėje versijoje.

Specialieji efektai, kurie pakeitė žanrą

„2001 metų kosminė odisėja“ tapo technologiniu proveržiu kino istorijoje, nustatydama naujus specialiųjų efektų standartus dar iki skaitmeninės eros. Kosminiai laivai, nulio gravitacijos scenos ir garsioji besisukančio kosminio laivo interjero seka buvo sukurti naudojant milžiniškus mechaninius įrenginius. Ikoninė scena, kurioje aktorius Keiras Dullea vaikšto aplink besisukantį koridorių, buvo nufilmuota specialiame būgne, sukūrusiame kosmoso iliuziją. Filmas pelnė „Oskarą“ už geriausius specialiuosius efektus.

Nors premjeros metu filmas sulaukė prieštaringų vertinimų, laikui bėgant jis tapo vienu įtakingiausių kino istorijoje. 1991 m. JAV Kongreso biblioteka įtraukė jį į Nacionalinį filmų registrą kaip kultūriškai, istoriškai ir estetiškai vertingą kūrinį. „2001 metų kosminė odisėja“ įkvėpė daugybę garsiausių režisierių, tarp jų Steveną Spielbergą, George’ą Lucasą ir Christopherį Nolaną.

„2001 metų kosminė odisėja“ – tai filmas, kurį reikia patirti kino salėje. Didysis ekranas, kokybiškas garsas ir visiškas pasinėrimas į Kubricko viziją leidžia pajusti filmo didybę ir subtilumą. Tai kelionė per laiką, erdvę ir žmogaus sąmonę, kviečianti ne tik stebėti, bet ir mąstyti. Stanley Kubricko „2001 metų kosminė odisėja“ kovo 3 d. grįžta į „Forum Cinemas“ ekranus. Bilietai į seansą Kaune parduodami čia.

Filmo anonsas: