Internetinio meno ir interneto studijų scenos lietuvoje praktiškai neegzistuoja. Šią problemą spręsti siekia „on:real“. Tai internetinė platforma apjungianti meną ir humanitarinius mokslus, kurios tikslas yra pristatyti su internetu dirbančius profesionalus ir internetinį meną visuomenei, bei skatinti įvairius praktikus eksperimentuoti su šia metamedija.
Trečiadienį, rugsėjo 22 d. 19 val. vyks internetinio portalo www.onreal.ooo atidarymas dinamiško internetinio renginio „Reali virtualybė“ formatu. Čia dėmesio centre atsidurs siekis apžvelgti ir problematizuoti sociokultūrinį interneto poveikį pabrėžiant kaip virtualus tampa realiu, o realus – virtualiu. Renginys bus transliuojamas gyvai per „Kauno pilno kultūros“ feisbuko paskyrą.
Naujasis portalas susideda iš tyriminių tekstų lietuvių ir anglų kalbomis, šiame lauke dirbančių profesionalų kontaktų katalogo, leidžiančio vienoje vietoje rasti didelį kiekį specialistų, bei internetinio meno kūrinių ir įvairių aktualių hipersaitų duombazės. Portalas yra gyvas organizmas, jis nuolat keisis ir bus žaismingai atnaujinamas.
„on:real“ projektas atsispiria nuo problemiško teiginio, jog Lietuva yra technologinių inovacijų valstybė su vienu greičiausių internetų pasaulyje ir šiltnamio sąlygomis startuolių vystymuisi. Šie žodžiai veikia kaip puiki afiša pritraukiant investicijas iš užsienio, bet čia lieka nepaminėta, jog Lietuvoje internetinis menas bei tarpdisciplininės jo studijos yra vargiai praktikuojami, o humanitarinis požiūris į technologijas arba neegzistuoja, arba užima labiau dekoratyvinę, nei instrumentalią poziciją.
Kalbėti apie internetą, tyrinėti įvairius sociokultūrinius bei politinius jo aspektus, gilintis į ekonominę jo problematiką ir meniškai eksperimentuoti su jame tūnančiais potencialais yra būtina etiško, tvaraus ir socialiai atsakingo technologijų vystymo sąlyga. „on:real“ siekia aktualizuoti interneto meną ir interneto studijas atliekant tiek švietėjišką, tiek pramoginę funkcijas. Portalo turinyje bus analizuojamas internetas iš įvairių teorinių perspektyvų ir demonstruojamos galimybės aktyviai formuoti supančią technologinę aplinką meninėmis priemonėmis, nepamirštant humoro ir kūrybiškų eksperimentų. Visa tai vystys aktualias skaitmenizacijos temas lietuvių kalba ir burs šiame lauke dirbančių praktikų bendruomenę.
Internetinio portalo atidarymo proga pirmąjame edukaciniame-pramoginiame renginyje dalyvaus Ignas Kalpokas – tarptautiniame kontekste žinomas Vytauto Didžiojo universiteto ir LCC tarptautinio universiteto docentas ir technologizacijos paliestą visuomenę tyrinėjančių knygų autorius. Jo bibliografijoje yra tekstų apie po-tiesos visuomenę, dirbtinį intelektą ir kūrybiškumą, kibersaugą, posthumanizmą, algoritminę valdyseną. Su Ignu renginio metu pasitelkiant įvairias medijas bus kalbamasi apie realybės transformaciją į virtualybę ir to implikacijas: tribalizmą internete, algoritminį valdymą, dirbtinio intelekto kūrybiškumą ir interneto įsivietinimą ir įteritorinimą ideologijų labui.
Nors ir renginys pažymi itin svarbų internetinio portalo www.onreal.ooo atidarymą, bet pats „on:real“ projektas yra šis tas daugiau: tai taip pat ir reguliarūs internetiniai renginiai bei Instagram paskyra @o.n.real, kurioje jau dabar galima rasti nuorodas į įvairius internetinio meno darbus bei interneto studijų resursus.
„on:real“ tęsia projektą INdisTERNET, vykusį Kauno menininkų namuose. Eksperimentinių renginių serija nagrinėjo informacijos mediacijos procesus per sociokultūrinių interneto efektų prizmę.
„on:real“ projektas remiamas Lietuvos kultūros tarybos.
„on:real“ kolektyvas: Gytis Dovydaitis ir Ugnė Stankevičiūtė.