Dar praėjusių metų pabaigoje Lietuvos ir užsienio mados tinklaraščius apskriejo netipiškos, drąsios ir labai stilingos fotosesijos kadrai. Akyliausieji netruko pastebėti, kad filmu „Mergina su drakono tatuiruote“ ir daugybe kitų vaidmenų kine ir serialuose išgarsėjusi švedų aktorė Noomi Rapace pozuoja ne kur kitur, o Kaune, Panemunėje, netoli Nemuno esančiame sename bare „Panemunės pušaitė“.
Šios fotosesijos autorius – vokiečių fotomenininkas Juergen Teller, kurį su Kaunu sieja ypatingas asmeninis ryšys.
Žurnale „Re-Edition“ publikuotoje fotosesijoje 45-rių aktorė vilki „Alexander McQueen“ mados namų drabužius iš debiutinės dizainerio Seán McGirr kolekcijos. Tiesą sakant, būtent fotografo pokalbio su naujuoju mados namų vadovu metu ir gimė šios fotosesijos idėja.
„Kauno industriniai peizažai, supami žavingos gamtos, ir istorinės vietos, seniai sukosi J. Tellerio galvoje, tereikėjo tinkamo momento visa tai panaudoti kūryboje“, – žurnale rašo Mahoro Seward, kurio manymu, fotosesijos lokacija sustiprino itin stiprų, bet prieštaringų reakcijų sulaukusį S. McGirr debiutą.
Nuo 9-ojo dešimtmečio kuriančio vokiečio J. Tellerio kūryba vertinama už grynumą, drąsą ir unikalią estetiką, akivaizdžią tiek jo personalinėse serijose, tiek komercinėje ir mados fotografijoje.
J. Tellerio darbų sąraše – tokie vardai ir prekių ženklai, kaip Kylie Minogue, Sofia Coppola, Kate Moss, Eltonas Johnas, Joan Didion, „Missoni“, „Yves Saint Laurent“, „Valentino“, „Palace“, „Adidas“, „Louis Vuitton“, „Marc Jacobs“ ir daug kitų. Meninininkas yra išleidęs per 50 albumų.
Dalinamės fotosesijos, publikuotos „Re-Edition“, kadrais. Iš viso interviu ir nuotraukos užėmė net 46 žurnalo puslapius.
„Man šiame procese patiko viskas – atsiminsiu jį visą gyvenimą“, – „Re-Edition“ pasirodžius prekybos vietose savo instagrame trumpai brūkštelėjo ispaniško kraujo turinti švedė N. Rapace. M. Seward ji papasakojo daugiau. „Su Juergenu ir Dovile susipažinome per bendrus pažįstamus Londone – rengiau devyniasdešimtinių temos vakarėlį, juos atsivedė mano draugai, ir jau tuomet pagalvojau, kad nesu sutikusi kietesnės poros, kuri nė nebando kam nors įtikti ar patikti“, – žurnale pasakoja aktorė, suvaidinusi daugybėje skandinaviškų ir ne tik filmų bei serialų. Bene geriausiai ji atpažįstama dėl „Millenium“ filmų serijos – knygų adaptacijų, kuriose suvaidino Lisbeth Salander, arba „merginą su drakono taturuote“. Netrukus ekranuose pasirodys filmas, kuriame N. Rapace suvaidino Motiną Teresę.
„Kai fotografavome Juodkrantės miške airiškas laumes, taip pat apie švedišką jų atitikmenį – huldras“, – žurnalo straipsnyje prisimena fotosesijos pagrindine heroje tapusi N. Rapace. Neišdildomą įspūdį jai paliko ir kaunietiškas baras Panemunės daugiabučio pirmame aukšte: „Jaučiausi kaip Rainerio Wernerio Fassbinderio filme, baro savininkė mus vaišino vietoje ruoštu maistu, be to, turėjau progą susipažinti su Dovilės tėvais. Tai buvo itin asmeniška patirtis.“
Daugiau apie praėjusių metų vasarą Kaune sukurtą seriją ir fotografiją pasakoja J. Telleris.
Ką manote apie Kauną, kokios įtakos viešnagės jame turėjo jums kaip žmogui ir kaip fotografui?
Mano žmona ir kūrybos partnerė Dovilė yra iš Kauno, o aš pats užaugau mažame kaimelyje netoli Erlangeno, Vokietijoje. Tad mes dažnai lankome jos tėvus ir vietas, kur ji užaugo, ir atvirkščiai. Apskritai, man labai patinka lankytis Lietuvoje – Kaune, Vilniuje, Nidoje ar Kryžių kalne.
Leidykloje „Steidl“ esu išleidęs knygą „Jurgaičiai“ apie Kryžių kalną. Ji buvo pristatyta „Grand Palais Éphémère“ Paryžiuje ir Milano trienalėje.
Kaune jaučiuosi labai patogiai ir jaukiai. Man patinka čia kepama duona, cepelinai, burokėlių sriuba, vietinis alus ir degtinė. Miškai čia labai primena tuos, kuriuose augau vaikystėje. Erlangene, muziejuje „Kunst Palais“, buvau surengęs parodą „Iš kur mes kilę“ (Where we come from) – diptikuose sujungiau Kauno nuotraukas su mano gimtojo Bubenreuth miestelio vaizdais. Kairėje – Dovilės gimtinė, o dešinėje – mano.
Juergenai, kaip nusprendėte, kad Kaunas – tinkamiausia lokacija „Alexander McQueen“ kolekcijos fotosesijai? Ar miesto aplinka turėjo įtakos jūsų sukurtam vizualiniam naratyvui?
Idėja fotografuoti aktorę Noomi Rapace, vilkinčią šių mados namų kūrinius, bare, esančiame šalia mano uošvių namų, atrodė puiki ir jaudinanti idėja. Papildomų kadrų padarėme Juodkrantėje, tai buvo intriguojanti patirtis.
Kuo skiriasi įžymybių ir eilinių žmonių fotografavimas?
Aš su kiekvienu elgiuosi taip pat. Kiekvienas yra skirtingas, nesvarbu, ar jis įžymybė, ar jūsų kaimynas, todėl stengiuosi būti kiek įmanoma jautrus ir atsargus. Klausėte apie įžymybes, bet manęs jos neitin domina. Man patinka bendardarbiauti su kai kuriais gerai žinomais žmonėmis, bet tik dėl to, ką jie veikia – tai yra, dainuoja, projektuoja namus ar vaidina.
Darbas kartu įkvepia. Nuostabu, kai kas nors nori dirbti su manimi, o aš – su jais. Jei kuriame mados reklamą, tai bjauriausia darbo dalis yra bendrauti su konkrečios „įžymybės“ viešųjų ryšių atstovais agentais ir vadybininkais. Šis procesas gali gerokai išvarginti.
Ne vienas jūsų kurtas portretas tapo ikona – tiesą sakant, tai jūsų fotografijos iškyla žmonių mintyse, išgirdus vienos ar kitos garsenybės vardą. Kaip jums tai pavyksta?
Tiesiog stengiuosi gerai dirbti, o kurti „ikonas“ niekada nebuvo mano tikslas.
Ar tikite atsitiktinumo galia – tai yra, ar kiekvienas žmogus gali padaryti gerą fotografiją, ar tam reikia didelio talento ir geros technikos?
Žinoma, taip nutikti gali, bet tik labai nedaug žmonių gali išlaikyti matymo kampą ilgai, pavyzdžiui, keturis dešimtmečius. Fotografijoje turi įžvelgti autoriaus ketinimus.
Ar dažnai draugai prašo juos nufotografuoti?
Taip, bet man tai sudėtinga, nes fotografija man yra rimtas darbas, o susitikęs su draugais noriu atsipūsti, o ne toliau dirbti.
Kaip mobiliųjų telefonų pažanga ir socialinių tinklų plėtra pakeitė jūsų darbą?
Labai mėgstu skaitmeninės fotografijos procesą. Su telefonu fotografuoju tikrai daug. Bet turiu pastebėti, kad socialiniai tinklai gerokai, itin neigiamai, paveikė mados industriją. Visa ta asmenukių kultūra, instagramas… Žmonių tuštybę ir kvailybę jau darosi sunku pakęsti. Man atrodo, visa tai nelabai sveika nei protui, nei kūnui.
***
Fotosesijos organizavimo darbus Kaune atliko Berlyno prodiuserinė kompanija „Vers“ ir Lietuvos prodiuserinė kompanija „247xRadioaktivefilm“.
Žurnalą „Re-Edition“, kuriame publikuojamas išsamus interviu su aktore N. Rapace, ir fotosesija, galima įsigyti daugelyje pagrindinių meno knygynų visame pasaulyje ir internete, pavyzdžiui, www.boutiquemags.com, taip pat „WHSmith“ tinkle ir „0FR“ knygyne Paryžiuje.