Žurnalų archyvas

Kauniečiams – kvietimas pasidomėti operos užkulisiais parodoje „Iš tos operos“

2 lapkričio, 2024, Organizatorių inf. ir nuotr. | Naujienos

Kaune pristatoma paroda „Iš tos operos“, kviečianti pasižvalgyti po akylai saugomą operos teatro dalį – užkulisius. Keliaudami tikrų spektaklių dekoracijų labirintu žiūrovai atras ir patirs spalvingą „Vilnius City Opera“ (VCO) istoriją, pasakojamą per asmenybes, jų istorijas ir paslaptis.

„Ši paroda atsirado įkvėpta fotomenininko Mindaugo Meškausko idėjos užfiksuoti visų „bohemiečių“ solistų ir kurėjų atvaizdus XIX amžiaus išradimu – šlapio kolodijaus fotografijomis. Tai – lyg magija, nes šie portretai atrodo tarsi sustingę laike. Jie neblunka, nekeičia spalvos ir neišnyksta. Tai – grynas sidabras ant stiklo ar dažytos metalo plokštelės“, – sako VCO meno vadovė, režisierė Dalia Ibelhauptaitė.

„Mūsų spektaklių ir teatrinės kūrybos procesuose svarbiausias visuomet buvo ir yra atlikėjas bei jo asmenybė. Tad Mindaugo nuotraukos buvo lyg raktas, kuriuo atrakinome publikai nežinomus užkulisius, pasakojimus ir kai kurias paslaptis apie sukurtus spektaklius ir personažus. VCO visuomet buvo atviras bet kokiam žiūrovui, mūsų tikslas iki šios dienos išliko plėsti operos auditoriją, todėl „Iš tos operos“ paroda tampa natūralia šios veiklos tąsa, – kvietimu pažinti ne tik spektaklį, bet ir tikrą jo vidų“, – teigia ji.

2006 m. „Bohemos“ spektakliais debiutavusi trupė iš karto patraukė visuomenės dėmesį. Režisierės D. Ibelhauptaitės, dirigento Gintaro Rinkevičiaus ir dizainerio Juozo Statkevičiaus iniciatyvos suburti ir skatinti jaunieji Lietuvos operos talentai kūrė alternatyvų, gyvą, sodrų, kitokį operos pasaulį. 2012 m. VCO įsteigę „bohemiečiai“ sukūrė ne tik alternatyvią operos erdvę, bet ir sėkmingiausią dešimtmetį Lietuvos operos žanro istorijoje.

Parodoje „Iš tos operos“ VCO istorija pristatoma per M. Meškausko kurtus „bohemiečių“ portretus, autentišką Marijaus Jacovskio, Dick Birdo scenografiją  ir J. Statkevičiaus bei Jono Morrellio kostiumus. 

Paroda eksponuojama Kauno „Akropolio“ erdvėse. Pasak D. Ibelhauptaitės, tai – vienas iš būdų operai neužstrigti istorinio žanro rėmuose, toliau pažinti šiuolaikinį žiūrovą ir šią patirtį sujungti su sena Kauno, kaip teatrinio miesto, tradicija: „Kaunas visada buvo labai stiprus teatro meno miestas. Juk čia savo laiku kūrė ryškiausi Lietuvos scenos grandai kaip Kipras Petrauskas ar Jonas Jurašas. Net ir pirmasis Operos teatras Lietuvoje buvo įkurtas būtent čia. Tad nenuostabu, kad VCO visada palaikė labai glaudžius ryšius su Kauno žiūrovu, atvykdavusiu pas mus, o mes – pas jį. Kaunas turi nuostabių, intelektualių žmonių, nuo seno puoselėjančių gilias teatrines tradicijas, taip pat ir fantastiškai energingo kuriančio jaunimo. Džiugu, jog jų gimtajame mieste galime dalintis savo darbais ir pristatyti ryškiausias pastarojo dešimtmečio operos asmenybes.“

Kauno „Akropolio“ valdytojos Brigitos Kuodytės teigimu, prekybos centro erdvė leidžia šį unikalų projektą pristatyti itin plačiai auditorijai.

„Siekdami dovanoti kauniečiams ir miesto svečiams vis naujų ir kokybiškų pramogų, ne pirmą kartą Kauno „Akropolio“ erdvėse pristatome ryškiausius Lietuvos ir tarptautinio masto menininkus. Ši paroda – dar vienas sėkmingo bendradarbiavimo, suteikiančio visuomenei išskirtinę pažintį su išskirtinėmis Lietuvos operos asmenybėmis, pavyzdys“, – sako B. Kuodytė.

Parodoje bus galima išvysti šiandien prestižiniuose operos teatruose visame pasaulyje dainuojančių solistų Asmik Grigorian, Edgaro Montvido, Kosto Smorigino, Aušrinės Studytės ir daugelio kitų atvaizdus bei juos lydinčias niekur kitur negirdėtas istorijas. M. Meškausko fotografijose jie sustabdyti akimirkoje tarp savęs ir personažo, lyg įšaldyti savosios operos užkulisiuose, laukiantys atgyti lankytojų vaizduotėse.

Parodos „Iš tos operos“ režisierė – D. Ibelhauptaitė, parodos kuratorė – Algė Gudaitytė, nuotraukų autorius – Mindaugas Meškauskas, vaizdo projekcijų autorius – Rimas Sakalauskas, parodos dizainerės: Indrė ir Laura Klimaitės.

Paroda „Iš tos operos“ Kauno „Akropolio“ renginių aikštėje, trečiame aukšte, eksponuojama nuo spalio 28 iki lapkričio 18 dienos. Lankymas nemokamas.