Žurnalų archyvas

Parodoje „Kaulų tyrlaukiai“ – klausimai apie žmogaus ir gamtos koegzistenciją 

1 spalio, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Spalio 11 d. 18 val. VDA Kauno fakulteto galerijoje (Muitinės g. 2) atidaroma Karolinos Ūlos Valentaitės paroda „Kaulų tyrlaukiai“.

Menininkė tyrinėja ryšius tarp savęs, mamos ir gamtos. Šių santykių susipynimas tampa atspirties tašku ieškant gilesnės būties technologijų persmelktame pasaulyje. Parodoje eskponuojami kūriniai kviečia į asmenišką kelionę, kuriai suteikiamas folklorinis ir mitologinis atspalvis.

„Neturint brolių ir sesių, aplinka vaikystėje tapdavo mano pagrindine žaidimų drauge. Bandant pažinti augalus, mamos pagalba, kiekvienas iš jų atsiskleisdavo kitaip, savaip. Dilgėlė buvo pikčiurna, kol jos neprisijaukini ir nežinai, kaip nuskinti, čiobrelis lipšnus bičiulis, kurio pilna visus patvoriuose. Gyvenant tokiame glaudžiame santykyje su aplinka mano maginis mąstymas kerojosi į valais, ir patapo jungtimi tarp išorinio ir vidinio pasaulio, kuriame nėra atskirties tarp žmogaus ir gamtos. “

Parodoje „Kaulų tyrlaukiai” ieškoma atsakymų į klausimus ar įmanomas toks santykis su gamta, kuriame ištirptų naudos, galios ir pasisavinimo gijos? Ar žmogus ir gamta gali koegzistuoti kaip  nedaloma sistema? Ar jau keldami šiuos klausimus patenkame į dualizmo spąstus? Ieškodama atsakymų į šitus klausimus menininkė jaučiasi tarsi rinkdama protėvių kaulus tyrlaukiuose, kur išlenda atsiminimai iš vaikystėje, mamos pasakojimai, įvairūs mitai ir  folklorinė tradicija.

Menininkė kviečia apmąstyti, kaip animistinė tradicija jungiasi su šiuolaikiniais diskursais – pažintimis internetinėje erdvėje, queer kultūra ir mokslinėmis žiniomis. Ryšys tarp gamtos ir individo kūriniuose tampa pagrindine gija suprasti save, savo aplinką bei santykius su artimais žmonėmis ir atrasti naujus būdus egzistuoti vartotojiškoje visuomenėje.

Karolina Ūla Valentaitė (g. 1996) – menininkė, dirbanti video, instaliacijų ir performansų srityje. Savo kūryboje nagrinėja ritualines apeigas, queer kultūrą, archajiškumą, žmogaus santykį su augalais, giminystės ryšius. Jos darbuose svarbią vietą užima dėmesys atminties, tapatybės, ekologijos problemoms. Šios temos persidengia pamažu tapdamos atminties ekologija, tapatybės ekologija bei tapatybės atmintimi.


Parodą galite apžiūrėti spalio 9 d. – lapkričio 5 d.

Galerijos darbo laikas I – V   14 – 18  val.