Žurnalų archyvas

Po pertraukos grįžta „Suklegos“ (tradicinis ir šiuolaikinis folkloras – tris dienas)

17 rugsėjo, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Tarptautinis tradicinio ir šiuolaikinio folkloro festivalis „Suklegos“ sugrįžta ir rugsėjo 26-28 dienomis kviečia į koncertus Kaune. Čia pasirodys lietuvių ir kaimyninių tautų grupės, raginančios išgirsti naujus skambesius, atrasti kultūrų jungtis ir puoselėti tradicijas.

Pirmasis festivalis „Suklegos“ įvyko dar 1994 metais. Nuo tada mėgautis folkloru bei pažinti kitų tautų muziką kvietė net 19 kartų. Festivalio sumanytojos: buvusio Kauno etnokultūros centro darbuotojos Asta Zmitrytė, Asta Vandytė, Edita Juozaponytė ir Lina Vilienė,  siekė Lietuvoje sukurti modernaus folkloro muzikai skirtą platformą. Vėliau festivalio vairą į savo rankas perėmė ir daug metų jam vadovavo atlikėjas, folklorininkas Artūras Sinkevičius su komanda. Po 2019-ųjų trumpam nutilusių „Suklegų“ organizavimas perduotas asociacijai „Etnoerdvės“.

„Šiųmetis festivalis – jubiliejinis 20-asis, todėl norisi, kad po pertraukos jis sugrįžtų savas ir (at)pažįstamas. Džiaugiamės, kad „Suklegų“ idėją palaiko nuostabūs Lietuvos atlikėjai, o naujų vėjų įneša užsienio grupės“, – pasakoja organizatorių komandos narės, etnomuzikologės Goda Kovalenkienė ir Vera Venckūnaitė. „Tai festivalis, skirtas ir užkietėjusiems etninės muzikos mėgėjams, ir plataus požiūrio melomanams, ir nieko bendra su tradicine muzika neturintiems klausytojams – „Suklegos“ kviečia pažinti, domėtis, atrasti ir mėgautis. Norime, kad festivalis taptų erdve, suburiančia visus netradicinių sąskambių mėgėjus, leidžiančia nusikelti į įvairiausius pasaulio kraštus,“ – festivalio viziją pristato G. Kovalenkienė.

Rokas Kašėta ir grupė

Tris dienas truksiančio festivalio koncertuose susipins tradiciniai skambesiai, liaudies dainų improvizacijos, instrumentinės muzikos aranžuotės ir elektroninės muzikos ritmai. O greta lietuvių atlikėjų pasirodys svečiai iš Lenkijos bei Estijos. Festivalį atidarys jaunimo grupių koncertas, kuriame į sceną lips folkloro ansambliai „Gilė“ ir „Žilvita“ bei folktronikos grupė „Braška lizdas“. Vakarą tęs ir linksmintis kvies tradicinių šokių vakaronė su Vilniaus kaimo kapela, folkloro grupe „Ratilai“ bei ansambliu „Žilvita“. Penktadienio vakaras pasitiks dviejų dalių festivalio koncertu, kurį pradės Rokas Kašėta ir grupė, o pratęs svečiai iš Estijos – grupė „Curly Strings“. R. Kašėta ties tiltą tarp dzūkų tarmės ir šiuolaikinių muzikinės raiškos formų, pristatydamas savitą muzikos žanrą dzūkodeliką. Spalvingieji „Curly Strings“ žiūrovus jaudins nuoširdumu ir žaisminga energija, apjungdami bluegrass’o ir tradicinės muzikos žanrus. Elektroninės muzikos mėgėjus stebins naujo formato renginys folkreivas, kuriame šokti kvies     didžėjai Modestyno, Nikita ir Vanilla Puff. Jų kuriama muzika sieks apjungti gryną folkloro skambesį ir elektroninės muzikos galimybes. Festivalį užbaigs didysis šeštadienio koncertas, kuriame meditatyvias lietuvių liaudies dainų interpretacijas atliks „Vilko pupos“, o pašėlusias lenkų tradicinių šokių melodijas gros energingieji „Vołosi“.

„Curly Strings“. Maris-Savik nuotr.

„Laukiamiausią koncertą išskirti sunku – visi jie saviti, stengėmės, kad programa kiekvieną dieną būtų vis kitokia, sudominanti įvairiausios muzikos mėgėjus. Tikrai galime patvirtinti, kad kiekvienas koncertas nustebins“, – teigia organizatorės.

Pasak etnomuzikologių, folkloras yra artimas kiekvienam, net jei atrodo, kad esame jį primiršę: „galime nejausti ryšio su juo, bet jis visada čia pat, šalia. Jis glūdi net kasdieniškuose buities elementuose, jis augino mus ir kartas iki mūsų, juo persismelkusi ne tik įvairiausių žanrų muzika, bet ir kitos meno formos. Šiuolaikinės folkloro interpretacijos tarsi atliepia abi šiandienos žmogaus puses – kažkur giliai, gal net genetikoje glūdinčius klodus, ir naują, evoliucionuojančią, į priekį judėti skatinančią jėgą. Tai būdas pažinti praeitį ir jos neišsigąsti. Šiuolaikinis folkloras padeda atverti ir kitų kultūrų horizontus, ir ieškoti inspiracijų, o gal tiesiog mėgautis visiškai netikėta, nauja, dar negirdėta muzika“, – įžvalgomis dalinasi V. Venckūnaitė.

Visa nemokamų ir mokamų renginių programa: www.etnoerdves.lt/suklegos-festivalis .     

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.