Rugsėjo 9-15 dienomis Kaune vyks tarpdisciplininis šiuolaikinio meno festivalis, kuris miesto gyventojus ir svečius pakvies į teatro spektaklius, filmų programą, šiuolaikinio meno parodas, performanso meno programą, diskusijas ir koncertus.
„JA FEST 2024“ – tai antrasis JA (išvertus iš portugalų kalbos „čia ir dabar“) festivalis, kurį organizuoja „Já tarptautinis teatras“ (Portugalija) ir ALTR (Lietuva), bendradarbiaudami su M. K. Čiurlionio dailės muziejumi, Kauno įvairių tautų kultūrų centru, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija, VDU „101“ galerija, VDU teatru, naktinės kultūros namais „Lizdas“ ir „Cossoul“.
Festivalis skirtas žmogaus teisių, demokratinių vertybių ir laisvės temoms
„Istoriją ir jos kūrimą formuoja tie, kurie laiko valdžios svertus. Tai apima ir pasakojimų kūrimą, ir nepatogių istorijų ištrinimą. Istoriniai pasakojimai, apibrėžiantys priimtinas tiesas, gali užvaldyti visos visuomenės protą ir formuoti visos civilizacijos likimą. Tačiau istorija yra tiek pat pamiršimo, kiek ir prisiminimo aktas. Atidžiai pažvelgę į tamsius istorijos takus – rasime palaidotas tiesas, nesuderintus pasakojimus, nepapasakotas istorijas ir paslėptus balsus“, – dėstoma pranešime spaudai.
Anot festivaio organizatoriaus, XX amžiaus Europa yra tokių slėpinių pavyzdys, nesvarbu, ar sutelktume dėmesį į Rytų bloko šalis, ar į diktatūras Portugalijoje, Ispanijoje: „Reikia drąsos ir nuolatinių pastangų išsilaisvinti iš priespaudos istorijų. 2024 m., kai demokratijos apsaugos bėgiai vėl slysta, laisvės traukiasi ir galingi, nebūtinai teisingi, pasakojimai įgauna viršų, svarbu atkreipti dėmesį į pamirštas arba ištrintas istorijas, kurios kalba nepatogias ir įžvalgias tiesas iš laikotarpių, kai tai sakyti buvo drąsos veiksmas“, – teigiama pranešime.
„Kiekviena į šviesą atnešta istorija yra nematoma mūsų žmogiškumo dalis, o menas yra žmogaus vaizduotės lopšys, kuriame ši šviesa lėtai, bet be atodairos puoselėjama. Mūsų tikslas šio festivalio metu bent iš dalies prisiliesti prie begalinių istorijų pasakojimo galimybių, kaip tiesos perdavimo priemonės“, – kalba festivalio sumanytojas, JA tarptautinio teatro bendra-įkūrėjas dr. Suresh Nampuri.
Skirtingų meno disciplinų gausa ir tarptautinė programa
Visą savaitę Kauno miesto gyventojai ir svečiai turės galimybę ne tik iš arčiau susipažinti su Portugalijos teatro tradicijomis, bet ir atrasti naujus arba jau tarptautinio pripažinimo sulaukusių šalies menininkų(-ių), darbus. Festivalio programoje virš 20 Lietuvos ir užsienio menininkų(-ių) audiovizualinių darbų, kurie bus pristatyti M. Žilinsko dailės galerijoje, VDU „101“ galerijoje ir Kauno įvairių tautų kultūrų centre.
„Šis festivalis išskirtinis ne tuo, kad jis yra tiek meno, tiek edukacijos festivalis su aiškia socialine misija bei žinute. Darbai, kuriuos pristatysime festivalio metu, vienaip ar kitaip atliepia ir kalba apie žmogų, kintantį pasaulį bei kviečia į festivalio temas pažvelgti iš kartais nepatogių, kartais jau užmirštų, o gal net dar nepažintų perspektyvų“, – teigia festivalio koordinatorius Lietuvoje. ALTR meno vadovas Arnis Aleinikovas.
Rugsėjo 9 dieną festivalis bus atidarytas audiovizualinėmis instaliacijomis – „Akyse – Tu“ ir „4 nutraukti gyvenimai“. Pastaroji skirta keturioms drąsioms moterims žurnalistėms, kurios nors ir dirbo bei gyveno skirtingose šalyse, savo gyvenimus pynė apie vieną idėją – visuomenę be korupcijos, žiaurumo ir priespaudos.
Rugsėjo 10 dieną festivalio dalyviai bus pakviesti į tarpdisciplininio meno parodos M. Žilinsko dailės galerijoje atidarymą.
Rugsėjo 11-12 dienomis VDU teatre žiūrovai nemokamai galės išvysti net tris „JA tarptautinio teatro“ produkcijas pagal Arielio Dorfmano, Isaac Asimovo tekstus bei Virginia Woolf ir Sigmundo Freudo pokalbius.
Rugsėjo 13-14 dienomis VDU teatre įvyks tarptautinis filmų festivalis „Tiesos metraštininkai. Liudijimai“. Jame bus pristatytos konkursinė, tarptautinė ir lietuviškų filmų programos, tyrinėjančios, dokumentuojančios ar kitaip reaguojančios į festivalio temą. Trijose skirtingose programose – dokumentiniai, grožiniai, dramos, poezijos filmai, trumpi naratyviniai dokumentinės dramaturgijos filmai bei kiti žanrai.
Rugsėjo 15 dieną, festivalio uždarymo metu, M. Žilinsko dailės galerijoje – keturių Lietuvos menininkių performanso meno programa, kviečianti iš arčiau pažvelgti į šiandienos žmogų ir nūdieną, kurioje mes gyvename.
Visi festivalio renginiai nemokami. Programą galima rasti čia.
Festivalis remiamas „Teatro Palm“ projekto (bendrai finansuojamo Europos Sąjungos).