Laisvasis nardymas – visame pasaulyje sparčiai populiarėjanti sporto šaka, o artimiausias jos pasaulio čempionatas birželio 21–28 d. vyks „Žalgirio“ arenos baseine Kaune. Egzotiškos sporto šakos atletai iš viso pasaulio varžysis keturiose skirtingose rungtyse, tačiau visų jų tikslas kuo ilgiau išbūti po vandeniu nekvėpavus ir kuo toliau nunerti su plaukmenimis ar be jų. Į Kauną AIDA (tarptautinė APNEA vystymo asociacija) kvietimu vidurvasarį susirinks daugiau nei 150 atletų iš 34 pasaulio šalių.
Laisvasis nardymas – kas tai?
Laisvasis nardymas pasaulyje pirmiausiai asocijuojamas su ekstremaliu nėrimu „savais plaučiais“ į gylį. Šių laisvojo nardymo rungčių čempionatai dažniausiai vyksta atvirose šiltose jūrose, tropiniuose kraštuose, kur nardytojai vienu įkvėpimu neria į paprastam žmogui sunkiai suvokiamą daugiau nei 100 m gylį. Lietuvis Mindaugas Kreivėnas AIDA laisvojo nardymo (į gylį) pasaulio čempionate šią gegužę taip pat nunėrė į 107 m gelmę, o Lietuvos baseino rekordas priklauso Evelinai Navašinskaitei, kuri pernai gruodį nunėrė net 201 m.
„Aplinkiniams dažnai tenka pasakoti, kaip taip ilgai, toli ar giliai gali nunerti atletai. „Paslaptis“ tokia, kad daugeliui mūsų deguonies užtenka kelioms minutėms ir daugiau, o „noras įkvėpti deguonies“ iš tiesų tėra „noras iškvėpti kūne besikaupiantį anglies dvideginį“. Ilgiau praktikuojantis, lavinant diafragmą, ir mūsų kūnas pripranta prie CO2 didesnio kiekio, ir protas išmoksta nereaguoti į pirmus impulsus iškilti į vandens paviršių“, – laisvojo nardymo esmę keliais žodžiais apibūdina E. Stipinas. Anot jo, daug kam gali būti netikėta, kad nardymo čempionatas vyks baseine, tačiau Kaune bus varžomasi specialiose rungtyse – statikoje ir dinamikoje, tai yra, nėrime į tolį be plaukmenų arba su jais, bei kvėpavimo sulaikyme.
AIDA kursų instruktoriumi dirbantis Elvinas priduria, kad treniruotis laisvojo nardymo šiukštu negalima vienumoje: „AIDA federacija ir mokymų sistema ir yra sukurta tam, kad šiuo sportu visi galėtų mėgautis saugiai, su priežiūra ir aiškiu treniruočių planu, savo komforto zonos ribose. Norinčius pabandyti, visada kviečiame į AIDA ar kitus laisvojo nardymo kursus.“
Treniruočių metu išmokstama valdyti kvėpavimą (nekvėpavimą), nuraminti mintis, ugdoma ištvermė anglies dvideginiui, pasiruošiama ekstremalioms situacijoms, kai reikia ilgai išbūti po vandeniu. „Laisvojo nardymo treniruotes verta išbandyti visiems, kas užsiima vandens sportais. Banglentės, jėgos aitvarai, baidarės, „raftingas“ – visur, kur gali tekti pabūti ilgiau po vandeniu nekvėpavus, laisvasis nardymas labai padeda nebijoti. Esant reikalui, net išgelbėti skęstančiojo gyvybę“, – šio sporto naudas pasakoja E. Stipinas.
Pasaulio čempionatas Kaune – proga pritraukti daugiau entuziastų
„Kaip organizuojanti šalis gauname teise registruoti daugiau atletų iš Lietuvos. Dabar turime apie 50 entuziastų bendruomenę, kurie kartu treniruojasi Vilniaus, Kauno ar mažesnių miestų baseinuose. Dalis jų dalyvaus ir varžybose. Bet labai tikimės, kad su šiuo čempionatu laisvasis nardymas Lietuvoje tik populiarės“, – viliasi vienas iš pasaulio čempionato organizatorių E. Stipinas.
Tikimasi, kad birželio 21–28 d. suplanuotas tarptautinis įvykis prisidės prie unikalios sporto šakos populiarinimo Lietuvoje. Todėl į „Žalgirio“ arenos baseiną užsukti ir nemokamai varžybas stebėti kviečiami visi kauniečiai ir miesto svečiai. Čempionato akimirkas transliuos ir televizija „LRT Plius“.