Žurnalų archyvas

Maršrutas sausio 29–vasario 1 dienoms

28 sausio, 2024, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 01 29

Susitikimas su keliautoju Algirdu Gurevičiumi „Šeši mėnesiai dviračiais Amerikoje“, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Nuo gražiausių ir seniausių nacionalinių parkų iki tuščių ir beribių smėlio dykumų. Nuo 52 laipsnių karščio iki lietaus, sniego bei šalčio. Per pusę metų buvo numinti 6000 kilometrų, beveik 10 kartų pakilta į Everestą ir tik vieną kartą buvo pasikėsinta keliautojus nušauti…

Įspūdžiais apie šią gyvenimo kelionę, kartu su visais jos pakilimais, nuopuoliais bei patirtais išgyvenimais, dalinsis Algirdas Gurevičius, VšĮ „Špikis“ įkūrėjas, keliautojas, ant dviračio išmaišęs tokias šalis kaip Mongolija, Kirgizija, Tadžikija, Indija, Namibija ir dar daugelį kitų.

Nemokamai.

Filmas „Prasti reikalai“, 18:00

„Romuva“, Laisvės al. 54

Išskirtinai vizualių filmų kūrėjas Yorgos Lanthimos ir prodiuserė bei aktorė Emma Stone pristato neįtikėtiną istoriją apie fantastišką Belos Bakster, jaunos moters, kurią sugrąžino į gyvenimą genialus ir neortodoksiškas mokslininkas daktaras Godvinas Baksteris (akt. Willem Dafoe), evoliuciją.

Su bilietais.

Kadras iš filmo © 2023 20th Century Studios

ANTRADIENIS, 01 30

Grupės „Sakai“ koncertas, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

Duetą „Sakai“ sudaro Ieva Raubytė ir Elzė Raubytė. Vaikystėje jos kartu lankė muzikos mokyklą, vėliau pasuko studijuoti skirtingų meno krypčių, bet iki šiol abi kuria bei atlieka savo kūrybą. „Grojame alternatyvų ir eksperimentinį „dreamy“ popsą, bet esame atsidavusios kūrybinei tėkmei, tad nežinome, kur mūsų kūryba nuves“, – sako Ieva ir Elzė.

Nemokamai.

„Išvengę laiko pinklių“: Leonardo Gutausko ir Marcelijaus Martinaičio knygų pristatymas, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Praėjusių metų pabaigoje Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas išleido pomirtines literatūros klasikų knygas – Leonardo Gutausko neskelbtos vėlyvosios poezijos rinktinę „Pelynais švytintis laikas“ ir Marcelijaus Martinaičio kritikos straipsnių rinktinę „Poezijos pinklės“.

Renginyje dalyvaus Gutausko poezijos rinktinės sudarytoja Gintarė Bernotienė, Martinaičio kritikos rinktinės sudarytojas Antanas Rybelis, Martinaičio tyrinėtoja Akvilė Rėklaitytė, redaktorė Erika Valčiukienė. Vakarą moderuos knygų leidybos vadovas Gytis Vaškelis.

Nemokamai.

Filmas „Viena gyvybė“ (One life), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Nebeapsikentusi netvarkos savo vyro darbo kabinete, Greta Vinton liepė jam pagaliau susitvarkyti savo šiukšlyną. Tarp seniai užmirštų popierių vyras (Anthony Hopkins) rado prieš 50 metų pradėtą pildyti knygą, kurioje buvo surašyti vaikų vardai… Net ir praėjus pusšimčiui metų, pats Nikolas negalvoja, kad padarė kažką ypatingo. Vyras tik apgailestauja, kad nesugebėjo padėti dar didesniam skaičiui žmonių, išgelbėti dar daugiau nelaimingų vaikų. Ir tik susitikęs su žmonėmis, kurie be jo pagalbos greičiausiai nebūtų išgyvenę, Nikolas pagaliau gali sau atleisti.

Su bilietais.

TREČIADIENIS, 01 31

Susitikimas su Giedriumi Kuprevičiumi Modrio Tenisono parodoje, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Renginio metu kompozitorius Giedrius Kuprevičius, Modrio Tenisono spektaklių „Saugokit peteliškę“ (1969), „Ugnies medžioklė su varovais“ (1974), „Mamutų medžioklė“ (1968)  muzikos autorius, pasidalins prisiminimais apie darbą ir kūrybą kartu su pantomimos teatro legenda Modriu Tenisonu ir atskleis, kaip judesys tapo muzika.

Šis renginys – Kauno paveikslų galerijoje eksponuojamos parodos „Modris Tenisonas: judesys ir ženklas“ renginių ciklo dalis.

Renginys su muziejaus bilietu.

Pokalbių klubo „Pasibalbatuokim“ susitikimas, 17:30
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

Šiame klube laukiami įvairaus amžiaus, lyties, tautybės, šeiminės padėties, profesijų ir interesų žmonės, norintys pagarbiai pabendrauti su bendraminčiais/-tėmis ar kitaminčiais/-tėmis aktualiomis socialinėmis temomis. Pokalbių temos varijuos nuo tarpusavio santykių praktikų, tarpkultūrinių ir kartų ypatumų, darbo sampratos kaitos, technologijų poveikio kasdienybei, meno kūrinių interpretacijų iki globalių nelygybės apraiškų, rizikų bei galimybių aptarimo. Klubo susitikimus vairuos sociologė Ieva Dryžaitė, kuri Ąžuolyno bibliotekoje organizuoja tyrimus, vysto tarpdisciplininių tekstų rubriką „Sociologijos skrynelė“.

Nemokamai.

„DIskusija apie DIrbtinį kūrybiškumą“, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

DIskusijoje dalyvaus politologas Dr. Ignas Kalpokas, advokatė, doktorantė Julija Kalpokienė, vizualinės komunikacijos ir rinkodaros specialistas, dėstytojas, kūrybiškumo tyrėjas Augustinas Balaišis bei LT Big Brother mentorė, 10 metų darbo patirtį Google Airijoje turinti Monika Da Silva Xavier. DIskusiją moderuoja Ąžuolyno bibliotekos skaitymo skatinimo grupės literatūrologė, Vytauto Didžiojo universiteto lektorė Donata Bocullo.

Nemokamai.

Spektaklis „Baseinas. Be vandens“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Baseinas. Be vandens” – savo paties santykį su menu nagrinėjančiam jaunam žmogui skirtas spektaklis. Marko Ravenhillo pjesė režisieriaus Jono Kuprevičiaus ir jaunos jo komandos interpretacijoje prabyla apie XXI a. jauną žmogų ir nagrinėja kolektyvinės kaltės ir pavydo temas. Spektaklis klausia, ar jaunas žmogus išties geba prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir už kuriamus tarpusavio santykius – čia kalbama apie tai, kiek tiesos nepasakome kitiems, kaip naudinga tą tiesą pasakyti, ją išgirsti bei kas nutinka, kai kas nors nutylima.

Su bilietais.

KETVIRTADIENIS, 02 01

Elviros Drozdovos parodos „Ornek ornamentai“ atidarymas, 17:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Elvira Drozdova – Krymo totorių kilmės menininkė, liaudies meno meistrė, profesionali siuvinėtoja, Evpatorijos miesto meistrų artelės narė. Jos pristatomas „Örnek“ – unikalus Krymo totorių ornamentas, kuriame kompoziciškai į vientisą sistemą sujungiami botaniniai ir geometriniai elementai. Daugelį amžių jis buvo naudojamas siuvinėjimui, audimui, keramikai, graviravimui, papuošalams, medžio drožybai, stiklui, freskoms ir kt. „Örnek“ 2021 m. įtrauktas į UNESCO Pasaulio nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Nemokamai.

Parodos „Sodų karalystė“ atidarymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Šiaudiniai sodai 2023 m. gruodį įtraukti į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Jie iš kitų lietuvių liaudies meno kūrinių išsiskiria tobulomis formomis, gausia ir savita mitologine simbolika. Parodos autorė Vida Sniečkuvienė šiaudinius sodus kuria jau 37 metus. 2023 m. tautodailininkė paskelbta Lietuvos liaudies meno konkurso „Aukso vainikas“ laureate. Ji daug laiko skiria šios tradicijos gaivinimui, rengia edukacijas, dalinasi žiniomis su užsienio lietuviais, reprezentuoja Lietuvos kultūrą pristatydama sodus tarptautinėse stovyklose ir mugėse.

Renginio metu sutartines giedos sutartinių giedotojų grupė „Sasutalas“ (vad. Andrius Morkūnas) ir vyks sodų rišimo edukacija.

Nemokamai. 

Julijos Račiūnaitės parodos „Iš privačios kolekcijos“ atidarymas, 18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Ciklo „Jaunųjų platforma“ parodoje pristatomos keturios temos, menininkės vystytos 2016–2024 m. laikotarpiu. Tai du autoriniai ir du kartu su bendraautorėmis Inga Navickaite-Drąsute bei Anta Marija Antanavičiūte įgyvendinti projektai: skaitmeninės tapybos ciklas apie pakelių ir paplenčių peizažo kaitą per pastaruosius dešimtmečius „Neišvengiamas gamtovaizdis“; meninis tyrimas „Kreivuolis. Kodėl architektūra kalba gyvačių kalba?“, pristatantis Lietuvos rekreacinėms erdvėms būdingą architektūrinį kreivuoliškų pavėsinių reiškinį (bendraautorė Anta Marija Antanavičiūtė); tekstų ir fotografijų serija „Lipti į“, pasakojanti Kauno laiptų, fontanų, plytų, bendrabučių, zoologijos sodo ir muziejaus bei antkapinių paminklų istorijas (bendraautorė Inga Navickaitė-Drąsutė); mažųjų fotografinių kolekcijų ciklas „Menki juokai“, fiksuojantis Vilniuje ir Kaune aptinkamus, dažniausiai kamerinius, artefaktus bei reiškinius. 

Nemokamai.

Iš ciklo „Neišvengiamas gamtovaizdis“

Istorikės Kristinos Petrauskės paskaita „Raganų gaudymo šimtmetis Kaune“, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

„Moteris už raganavimą bažnyčia persekiojo viduramžiais. Šiame trumpame sakinyje yra net trys istoriniai mitai, kurie itin plačiai įsigalėję mūsų istorinėje vaizduotėje. Susitikime kalbėsime ne tik apie šias tris istorines miskoncepcijas, bet dar ir apie ketvirtąją: Lietuvoje raganų nedegino (arba bent jau persekiojimo mastai buvo daug mažesni). Moterys raganavimu, kerėjimu, (netinkama) žolininkyste Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo kaltinamos, už tai persekiojamos ir teisiamos ne ką rečiau nei vakarų Europoje. Nemažai tokių procesų vyko ir savivaldžiame Kauno mieste. Plačiau pažiūrėsime į tai, kokį atspaudą mūsų miestui paliko raganų gaudymo šimtmetis“, – intriguojama kvietime.

Nemokamai.

Koncertas „Cinema Paradiso“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Evelina Pilipavičiūtė – universali menininkė, pianistė, koncertmeisterė, dainininkė, VDU Muzikos akademijos dėstytoja, tarptautinių konkursų laureatė, koncertuojanti Lietuvoje ir pasaulyje su garsiausiais operos dainininkais.

Įkvėpta kino filmų magijos menininkė ryžosi paruošti fortepijonui solo skirtą koncertinę programą, kurios metu išgirsite kino ekranuose skambėjusią gražiausią ir jausmingiausią muziką: nuo klasika tapusių kino filmų („Pusryčiai pas Tifanį“, „Krikštatėvis“), senosios Disnėjaus animacijos („Pelenė“, „Dama ir valkata“) iki šių dienų ekranizacijų („Tarp žvaigždžių“, „Ilgo plauko istorija“).

Su bilietais.

„Čiulbanti siela“ Kaune: seansas ir vinilo perklausa, 19:00
„Forum Cinemas“ ir kavinė „Kultūra“

Psichodelinė 3D pasaka „Čiulbanti siela“ dar kartą pasirodys Kaune. Filmo seansas vyks 20:10 „Forum Cinemas“ kino teatre „Akropolyje“, o prieš jį ir po jo kavinėje „Kultūra“ suksis filmo garso takelio vinilas. 

Nacionalinės premijos laureatas, menininkas ir kino režisierius Deimantas Narkevičius įgarsinti filmo pasaulį ir sukurti ypatingą, paslapčių knibždančią jo atmosferą, pasikvietė audiovizualinio meno kūrėją Mišą Skalskį. Albumui pritaikytas garso takelis, kuriame susilieja archyviniai etnografiniai dainų įrašai bei gamtos ir elektroninės muzikos garsai, išleistas limituotos vinilinės plokštelės pavidalu.

Kadras iš filmo