Vienas ryškiausių lietuvių jaunosios kartos dirigentų Karolis Variakojis kartu su Kauno miesto simfoniniu orkestru šeštadienio vakarą į Kauno filharmonijos salę kviečia modernia akademine muzika ir eksperimentais garsų pasaulyje besidominčius klausytojus. Koncerto programai K. Variakojis parinko du šiuolaikinės akademinės muzikos opusus – lietuvių kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės „Millefleur“ simfoniniam orkestrui bei lenkų kompozitoriaus Witold Lutosławski „Chantefleurs et Chantefables“ sopranui ir orkestrui.
„Šio koncerto programos pasirinkimą lėmė mano asmeninis santykis su dviem nuostabiomis asmenybėmis, tai kompozitore Žibuokle Martinaityte bei soliste Gunta Gelgote“ – pokalbį pradėjo dirigentas Karolis Variakojis. „Mūsų bičiulystė su Ž. Martinaityte prasidėjo nuo 2018 metų „Gaidos“ festivalio, esu pristatęs ne vieną jos kūrinio premjerą, įvairiuose kontekstuose man teko diriguoti labai daug jos muzikos, kurią labai pamilau ir manau, kad giliai pažįstu. O taip pat labai norėjau, kad Ž. Martinaitytės kūriniai skambėtų Kaune, nes pačią kompozitorę galima vadinti kauniete, būtent čia, J. Naujalio gimnazijoje, ji pradėjo savo kūrybinį kelią. Šiuo metu Ž. Martinaitytės kūriniai atliekami didžiausiose ir garsiausiose pasaulio scenose, ji yra viena populiariausių šiuolaikinės akademinės muzikos kompozitorių, todėl norisi kauniečiams priminti ir parodyti kokie talentingi kūrėjai kilę iš šio nuostabaus miesto“, – pasakojo K. Variakojis.
„W. Lutosławski devynių dainų kompozicija „Chantefleurs et Chantefables“ koncerto programoje atsirado Guntos Gelgotės iniciatyva. Man pačiam neseniai teko atlikti kitą W. Lutosławski kūrinį, jo ketvirtąją simfoniją, šis kompozitorius man paliko įspūdį, todėl kai Guntos Gelgotės pasiūlytame repertuare pamačiau šią pavardę, net nesuabejojau, kad jo devynių dainų kompozicija puikiai derės šio koncerto programoje. Ir iš tiesų, tik vėliau pastebėjau, kad tiek Ž. Martinaitytės „Millefleur“ (liet. „Tūkstantis gėlių“), tiek W. Lutosławski „Chantefleurs et Chantefables“ (liet. „Giesmės gėlėms ir giesmės pasakoms“) sieja tas pats gėlių motyvas“ – nusišypsojo K. Variakojis.
iš pirmo žvilgsnio labai skirtingus šio vakaro programos kūrinius vienija modernizmo atspalvis savo laikmečio kontekste.
„Antroje koncerto dalyje skambėsianti žymiausia ir populiariausia Antoníno Dvořáko devintoji simfonija šio koncerto programai pasirinkta ne atsitiktinai. Nors tai yra visiems puikiai pažįstamas klasikinės muzikos kūrinys, tačiau savo laikmečio kontekste tai buvo moderni ir neįprasta kompozicija. Šią simfoniją kompozitorius sukūrė viešnagės Jungtinėse Amerikos Valstijose metu, todėl simfonijoje galima išgirsti daug populiariosios amerikiečių muzikos elementų, tokių kaip spiričiueliai, folkloro melodijos, regio ir šokių muzikos fragmentai. Taigi, iš pirmo žvilgsnio labai skirtingus šio vakaro programos kūrinius vienija modernizmo atspalvis savo laikmečio kontekste“ – koncerto programą apibendrino K. Variakojis.
Kas: Koncertas „Giesmių gėlės ir pasakos“
Kur: Kauno valstybinėje filharmonijoje
Kada: 2023 m. lapkričio 11 d., šeštadienį, 17 val.