Rugsėjo 14 d., ketvirtadienį, 18 val. Kauno paveikslų galerijoje atidaroma paroda „Moterų balsai. Istorijos iš Kauno tekstilės industrijos“.
Parodoje atsiskleidžia daugiabalsis pasakojimas moterų, dirbusių Kauno tekstilės fabrikuose vėlyvuoju sovietmečiu ir per pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį. Tai – polifoninis pasakojimas: žmonių istorijos, memuarai apsupti menininkės Ugnės Makselytės garsovaizdžio. Nors istorinių tekstilės fabrikų Kaune nebeliko, jų interjerai, jų mašinų garsai, jų skleidžiami kvapai, audinių dažų chemija, garų vaizdai pasiliko ten dirbusių moterų vaizduotėje, sapnuose, atmintyje kaip fonas. Jame – moterų gyvenimai, karjeros vingiai ir darbo kolektyvo santykiai persipina, stipriai susiveja arba nutrūksta, kaip ir šiandien, tik kitaip.
Aštuonių moterų, dirbusių „Drobėje“, „Kauno audiniuose“ ir „Litekse“, pasakojimai – dešimt valandų parodos kuratorės Agnės Bagdžiūnaitės sukauptos dokumentikos, buvo transformuota į 55 minučių trukmės audiokompoziciją. Tai tam tikra fikcija, tarsi radijo teatras, pjesė apie darbą ir jausmus darbui, mašinoms bei medžiagoms.
Už nuoširdžius pasakojimus, atvirumą ir pasitikėjimą parodos kūrėjos dėkingos buvusioms Kauno tekstilės darbuotojoms: Janinai Gobužienei, Elei Šliužaitei, Bronei Valienei, Bronei Jastromskienei, Agnei Mackei, Aldonai Laucaitytei, Irenai Rinkšelienei ir Aušrutei Juškevičienei.
Agnė Bagdžiūnaitė – menininkė, kuratorė, tyrėja. Savo praktiką ir tyrimus grindžia žmonių istorijos, feministinės etnografijos metodologijomis ir socialinės reprodukcijos teorija. Šiuo metu Agnė dirba kuratore Kauno menininkų namuose, taip pat dalyvauja socialinio centro „Emma”, Gegužės 1-osios profesinės sąjungos (G1PS), kairiosios medijų platformos „Gyvenimas per brangus” veiklose.
Ugnė Makselytė baigė studijas (KTU muzikos technologijos) Kaune. Kuria eksperimentinės elektroninės, šokių ir ambientinės muzikos srityse, gilinasi į garsovaizdžio kompoziciją, tarpdisciplininius garso meną ir literatūrą jungiančius projektus. Ugnė domisi kasdienybės rituališkumo patirtimis per garsovaizdį, lauko įrašų menu ir akustine ekologija, šokio, judesio bei poezijos muzika, taip pat įvairiais vokaliniais eksperimentais kompozicijose.
Parodą pristato bendruomenių platforma „Mažosios istorijos“, nuo 2017 m. tyrinėjanti pramonės atmintį ir darbo istorijas parodų cikle „Didžioji pramonė“.
Moterų balsai – Janina Gobužienė, Elė Šliužaitė, Bronė Valienė, Bronė Jastromskienė, Agnė Mackė, Aldona Laucaitytė, Irena Rinkšelienė, Aušrutė Juškevičienė.
Garsovaizdis – Ugnė Makselytė ir Agnė Bagdžiūnaitė.
Objektai – Agnė Bagdžiūnaitė.
Grafinis dizainas – Julija Tolvaišytė-Leonavičienė
Parodos garso technikas Karolis Lasys.
Parodos kuratorė Agnė Bagdžiūnaitė.
Parodos organizatorius: Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus bendruomenių platforma „Mažosios istorijos“.
Taip pat dėkojame: Vytautui, Aldonai, Žilvinui R., Virginijai J., Kauno menininkų namams.
Paroda veiks: 2023 09 14 – 2024 01 07