Prasta skulptūra, kuri nenori tapti paminklu. Atminties simboliu asmeniui, įvykiui, legendai, vizijai. Kiekviename mieste tokių monumentų, kurie kartu ir epochų ženklai, gausu – tiesa, vieni laikotarpiai paveikesni ar aktualesni, tad ir regimi ryškiau.
Jei esate ištikimi žurnalo skaitytojai, turbūt prisimenate, jog prieš daugiau nei trejus metus, prasidedant 11-ajai Kauno bienalei, tyrinėjome jos metu miestą „ištikusius“ monumentus. „Paminklo (ne)galimybė“ – tokia buvo bienalės tema. Tuomet Nemuno ir Neries santakoje plūduriavo laikinas atminties ženklas Kaune gimusiai Emmai Goldman, netikėtas akcentas Jurgiui Mačiūnui įkurdintas „Sodros“ biure… o Leninas apsigyveno butuke Laisvės alėjoje.
Anąsyk kalbinome ir vieną ryškiausių šių dienų Kauno skulptorių, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą Robertą Antinį jaunesnįjį. Tuomet jis bylojo: „Štai buvo du genialūs menininkai: Alexanderis Calderis, kuris teigė, kad skulptūra turi būti mobili, kad judėtų kartu su nuolat kintančiu, judančiu pasauliu, ir Salvadoras Dalí, kuris, išgirdęs tokį teiginį, atsakė: „Idiotas! Priešingai – meno uždavinys yra priversti stabtelėti.“ Abu jie genijai, bet mąsto priešingai.“ O dabar metas sugrįžti atgal – ir apžvelgti, kas nauja trimatės dailės frontuose įvyko per trejus metus.
Proga tiesiog puiki. 2021-ieji – Juozo Zikaro metai. Šiemet sukanka 140 metų, kai gimė ši asmenybė – vienas pirmųjų profesionalių Lietuvos skulptorių, profesorius. Taip pat ir 100 metų, kai J. Zikaras sukūrė vieną iškiliausių Lietuvos nepriklausomybės simbolių – „Laisvę“. Kalbėdami apie ją šįkart vėl prisimenam 11-ąją Kauno bienalę, o į J. Zikaro asmenybę žvelgiame per monumentalių jo namų prizmę.
Naujai skulptūros kartai – ar jos palikimas taps monumentu, spręs mūsų vaikai ir vaikaičiai – šiame numeryje atstovauja ne vieną Kauno akcentą sukūręs Lukas Šiupšinskas ir architektu-menininku prisistatantis Džiugas Karalius. Žurnale rasite ir sausio 31 dieną 91-ąjį gimtadienį švęsiančio skulptoriaus Leono Striogos maršrutą Kaune ir Kauno rajone. Pastarajame, beje, mezgasi stimpanko judėjimo židinys!
Tradicinis „Kauno pilno kultūros“ kalendorius ir vėl netradicinis – visuotinis karantinas Lietuvoje galioja bent iki sausio 31 d., greičiausiai bus pratęstas. Bet beveik kiekvienai mėnesio dienai namuose ar prie pat jų turime po idėją „Kalendoriaus“ rubrikoje. Žurnalo ieškokite knygų nameliuose ir bibliotekose, gaukite su vakariene į namus iš Kauno restoranų. Arba skaitykite internete.
Už žurnalo viršelį dėkojame Robertai Railaitei, už fotosesiją – bendradarbiui A. Čiukšiui.
Ramaus laiko!