Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje vyko 3D spausdinimo mokymai suaugusiems, kuriuose kauniečiai galėjo susipažinti su šia technologija, išmokti naudotis trimačiais spausdintuvais ir atsispausdinti savo sumodeliuotą objektą. 3D spausdinimo mokymai – tai tarptautinio Robotikos mokyklos koordinuojamo ERASMUS+ projekto „ADaPT4Future: ADult People create Technologies for their Future“, kuriame biblioteka yra partnerė, dalis.
Sparčiai besikeičiančioje, dinamiškoje informacinės visuomenės aplinkoje kinta ir bibliotekų vaidmuo, jos turi ieškoti naujų formų ir būdų tenkinti bendruomenės poreikius, kurti naujas paslaugas, plėsti jų spektrą. Inovatyvios, įdomios, šiuolaikinės visuomenės poreikius atitinkančios paslaugos – vienas iš būdų pritraukti į biblioteką bendruomenę ir plėsti auditorijas.
Šių dienų darbo rinkoje itin svarbūs STEM (angl. Science, Technology, Engineering, Mathematics, liet. gamtos mokslai, technologijos, inžinerija, matematika) įgūdžiai, tačiau vis dar trūksta technologinio pobūdžio mokymų suaugusiems, ypač tiems, kurie turi mažiau galimybių dėl ekonominių ar socialinių kliūčių. Atsižvelgiant į šių įgūdžių lavinimo poreikius, bibliotekoje ir buvo organizuojami 3D spausdinimo mokymai suaugusiems ir vyresnio amžiaus kauniečiams.
Užsiėmimuose buvo pristatomos ne tik 3D teorinės spausdinimo galimybės, tačiau vyko ir dirbtuvės, kurių metu buvo galima atsispausdinti savo sukurtus 3D projektus. Mokymų dalyviai spausdino detales meniniams projektams, pieštukines, daiktadėžę automobiliui, lentynėlės laikiklį ir kt. Mokantis naudotis Tinkercad programa daug dėmesio buvo skiriama praktiniam darbui ir užduotims, kurių atlikimas padėjo dalyviams geriau įsisavinti 3D spausdinimo subtilybes.
Atėjus į mokymus smagu buvo matyti tai, kad susidomėjo ir atėjo įvairaus amžiaus žmonės – nuo jaunimo iki senjoro.
Mokymai prasidėjo 2022 m. gruodį ir tęsėsi iki 2023 m. pavasario. Buvo suorganizuoti 7 užsiėmimai, kuriuose dalyvavo 54 bibliotekos lankytojai.
Pasak užsiėmimus lankiusių kauniečių, mokymuose įgytas žinias buvo įdomu iškart pritaikyti praktikoje, džiugino ir rezultatas.
„Tai pirmi mokymai apie 3D spausdintuvus. Nors spausdintuvai jau senokai yra naudojami, neteko jų „pačiupinėti“ ir taip aiškiai sužinoti veikimo principų. Aš esu dirbusi reklamos srityje su maketavimo, piešimo programomis. Man suprantama projektavimo programa. Manau, kad galiu žinias panaudoti praktiškai. Dabar labai aiškus 3D spausdintuvo veikimo principas ir galimybės. Kadangi tokiam mokymui reikalinga ir speciali aparatūra, praktiniai mokymai yra reikalingi. Bendrai paėmus, praktiniai mokymai yra žymiai naudingesni už teorinius. Labai aišku ir naudinga, kai ką tik girdėtą teorinę medžiagą iš karto bandome praktikoje. Gali būti, kad po mokymų ne kiekvienas gebės naudotis spausdintuvu. Tačiau žinos, kad toks spausdintuvas yra, supras, kaip jis veikia ir ką gali“, – sakė mokymų dalyvė Dainė Rinkevičiūtė.
„Apie 3D spausdinimo mokymus, kurie vedami V. Kudirkos viešojoje bibliotekoje, sužinojau netyčia, naršydama internete. Labai patraukė tai, kad mokymai vedami nemokamai, visiems, kurie nori išmokti kurti ir atsispausdinti 3D modelius. Atėjus į mokymus smagu buvo matyti tai, kad susidomėjo ir atėjo įvairaus amžiaus žmonės – nuo jaunimo iki senjoro. Visų teorinių darbų metu aiškinomės iškilusius klausimus, diskutuodavome, o visa tai daryti buvo labai smagu. Vėliau buvo paskirta įdomi užduotis, kuri reikalavo ne tik kūrybiškumo, bet ir bendradarbiavimo. Kitoje užsiėmimo dalyje buvo mokoma dirbti su TinkerCad programa su labai aiškiai pateiktais žingsniais, kaip sukurti modelį. Manau, kad ne tik aš, bet ir kiti dalyviai nuo šiol gali nesunkiai sukurti savo norimą 3D objektą ir namuose, savarankiškai“, – teigė 3D mokymuose dalyvavusi Gintė Ambrazevičiūtė.
Anot dalyvės, labai naudinga buvo tai, kad kūrėme realų turimą objektą virtualioje erdvėje, su tiksliais matavimais: „Man tai labai pravertė kuriant detalę savo automobiliui, kurią galėjau atsispausdinti mokymų dėka. Pavyko susikurti itin tikslų modelį, šis buvo nuostabiai atspausdintas ir dabar yra naudojamas mano automobilyje. Man nuostabu ne tik tai, kad sukūriau tai, ko neįmanoma nusipirkti, bet ir tai, kad tai mano kūryba, pritaikyta buityje ir džiugina kasdien. Mano manymu, šių mokymų nauda yra neapsakoma kiekvienam žmogui, kuris nori sužinoti daugiau apie 3D objektų kūrimą ir jų spausdinimą. Supažindinama su teorija, kaip planuoti kūrybinį procesą bei kaip dirbti su 3D programa. Manau, kad mokymų metu nei vienam neiškyla didelių sunkumų, nes viskas aiškiai pateikiama ir jei kas – konsultuojama individualiai. Suteiktos žinios lengvai pritaikomos kasdienėje veikloje, kuriant dekoracijas, detales ar buities daiktus.“
Projektas „ADaPT4Future: ADult People create Technologies for their Future“ bendrai finansuojamas Europos Komisijos pagal „Erasmus+“ bendradarbiavimo partnerysčių programą.
Projekto vykdytojas – VšĮ „Robotikos mokykla“. Partneriai: Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, STEAM Panevėžys, Fundacja NOVA (Lenkija), Comune di Santarcangelo di Romagna (Italija).