Žurnalų archyvas

Kviečia prisidėti prie bažnyčioje atrastų Liudo Truikio drobių atgimimo

8 gegužės, 2023, Parengta pagal Kauno seserų benediktinių inf. | Naujienos

Graži žinia, pradžiuginusi sakralinio meno mylėtojus ir visus, neabejingus mūsų miesto savasčiai – Kauno šv. Mikalojaus (benediktinių) bažnyčios palėpėje atrastos nuo sovietų okupacijos metų dingusiomis laikytos trys Liudo Truikio tapytos 12 apaštalų vaizduojančios drobės. Seserys benediktinės feisbuko įraše pasidalino šia neįtikėtina istorija ir pakvietė visus norinčius prisidėti prie drobių restauravimo.

Kaip teigiama įraše, presbiterijoje prieš Antrąjį pasaulinį karą kabėjo Liudo Truikio tapytos drobės, vaizduojančios dvylika apaštalų. Virš jų, vitražiniuose languose, būrėsi to paties dailininko sukurti adoruojantys arkangelai: „Visas presbiterijos dekoro užmanymas buvo skirtas Švč. Sakramento pagarbinimui. Amžinajai adoracijai skirtas altorius buvo įrengtas Pal. vysk. Teofilio Matulionio iniciatyva.“

Po bažnyčios ir vienuolyno uždarymo 1948 m. kai kurie kūriniai ir bažnyčios įranga pateko į muziejus, kai kurie į kitas bažnyčias, vitražai išsaugoti juos užmūrijant, o apie tris „Apaštalų“ paveikslus nebuvo išlikę jokių žinių. 1992 m. atšventinus bažnyčią, susigrąžinta nemaža dalis įrangos, keletas kūrinių. 

Prieš Velykas bažnyčios palėpėje ant sienos atbrailos užkeltą ruloną seserys atrado su Kauno arkivyskupijos muziejaus komanda. Tik pradėjus jį vynioti pasirodė tapyba su L. Truikiui būdingu braižu. Tai ir buvo dingusios drobės, kuriose regimos stilizuotos bizantinės manieros apaštalų figūros darniai dera su arkangelų vitražais ir gotikine bažnyčios architektūra. 

Kauno seserų benediktinių nuotr.

„Kol kas jų niekur eksponuoti negalime, nes dažai nuo ilgo stovėjimo suvyniojus yra aptrupėję. Tris 285 x 205 cm dydžio drobes reikia pritaisyti ant porėmių ir restauruoti“, – skelbia Kauno seserys benediktinės. 

Teigiama, kad tapybos restauratorė ir teatro dekoratorė Teresė Blažiūnienė (nemažai patirties turinti su bažnytinių paveikslų restauracija ir dirbusi su pačiu Liudu Truikiu prie scenografijų) apžiūrėjo paveikslus, nustatė jų būklę ir įvertino, kiek kainuotų šiuos kūrinius prikelti naujam gyvenimui. Trims drobėms pirmiausia reikia atlikti grunto ir pigmento tyrimus, o tada kruopščiai dezinfekuoti, tvirtinti, siūti, gaminti porėmius, retušuoti ir atlikti visus kitus įprastus restauravimo darbus. Preliminari viso to sąmata yra apie 15 tūkst. Eur.

Jei norite prisidėti prie iniciatyvos, pinigus galite pervesti į šią sąskaitą, paskyros laukelyje būtinai nurodę: 

AUKA TRUIKIO PAVEIKSLŲ RESTAURACIJAI
Kauno seserų benediktinių vienuolynas
AB SEB bankas LT987044060002920556

Simboliška, kad kitąmet bus 120 metų nuo L. Truikio gimimo. Kiti žinomi šio unikalaus menininko kūriniai bažnyčioms: arkangelų freska Šančių bažnyčioje ir jau sovietmečiu jo sukurtos freskos Kauno karmelitų bažnyčiai.