Žurnalų archyvas

Maršrutas kovo 17–19 dienoms

16 kovo, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 03 17

„Kino pavasaris“. „Adamant“, 18:10
„Romuva“, Laisvės al. 54

Berlinalės „Auksinis lokys“ šiemet atiteko dokumentiniam filmui, sukurtam rancūzų režisieriaus Nicolas Philibert. „Adamant“ – unikalus dienos centras, įsikūręs pačiame Paryžiaus centre, Senos upėje plūduriuojančioje baržoje. Psichikos sutrikimų turintys suaugusieji čia gali atsigauti ir rasti atskaitos taškus laike ir erdvėje. Savo darbo metodais centro komanda kaip įmanydama stengiasi pasipriešinti šalyje juntamam psichiatrijos nuosmukiui ir dehumanizacijai. Šis dokumentinis filmas kviečia susipažinti su komanda ir pacientais, kasdien vis iš naujo perkuriančiais savo gyvenimus.

Kadras iš filmo

Arnio Aleinikovo performansas „Lucidity“, 19:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Kas nutinka, kai stebi REIVO vakarėlį iš šalies? Meditacinės praktikos, techno ir reivo vakarėlių estetika įves mus į ekstazės būseną, kai kūnas pasiduoda ritmui ir gali judėti laisvai. Šokis taip pat taps vienu iš būdų persikelti į buvimą, esantį ant ribos tarp sapno ir realybės, atsipalaidavusio ir įsitempusio kūno, tamsos ir šviesos. Pirmasis galerijos „Meno parkas“ aukštas taps šokių aikštele pripildyta techno muzikos, fluorescencinių, mirksinčių šviesų, dūmų bei meditatyviai judančių kūnų.

Organizatorius Kauno bienalė, ES platformų projektas Magic Carpets, finansuoja ES, Lietuvos kultūros taryba, partneriai: Vroclavo kultūros institutas, galerija „Meno parkas“. Renginys nemokamas.

Filmo „Sudie, kvailiai“ (Adieu les cons) peržiūra, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Sulaukusi 43-ejų, Siuzė Trapė išgirsta negailestingą diagnozę – gyventi jai liko vos keli mėnesiai. Nebeturinti ko prarasti moteris ryžtasi paskutiniam išbandymui – surasti prieš daugybę metų įvaikinti atiduotą sūnų. Moteris leidžiasi į biurokratijos labirintus, o nuotykių jai galėtų pavydėtų net rimčiausi veiksmo filmų herojai. Lyriškas, absurdiškas ir komiškas filmas, pelnęs net septynis Cezario apdovanojimus.

Režisieriaus Albert Dupontel filmo peržiūrą dovanoja Prancūzų institutas Lietuvoje. Renginys skirtas Frankofonijos mėnesiui.

Parodos „Pirmiausia veiksmas buvo!“ atidarymas, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Kauno menininkų namuose rengiama paroda „Pirmiausia veiksmas buvo!“ papildo Balstogėje pradėtą pasakojimą naujai rašoma anarchistinių judėjimų Lietuvoje istorija. Atverdama archyvus, ši istorija įsupa parodą į pokalbį apie radikalių kolektyvinių ir asmeninių naratyvų rašymo bei skaitymo būdus, apie pasipriešinimo dominuojančioms galioms ir jų reprezentacijos formoms (ne)galimybes, apie kasdienybės paraščių nelygumus.

Parodos dalyviai: Anastasia Sosunova, Agnė Jokšė, Anton Karyuk, Naglis Kristijonas Zakaras, Goda Palekaitė ir Adomas Palekas, Iza Tarasewicz, Liliana Zeic, Gardino archyvo nežinomas autorius.
Parodos metu socialiniame centre „Emma“ vyks diskursyvi renginių programa, kurioje bus istorijų apie ryškias maištautojų asmenybes, pasakojimų apie menkai žinomus archyvus, pasipriešinimo iniciatyvas, dragą ir savileidybą.

Tyrėjai ir renginių programos dalyviai: Viktorija Kolbešnikova, Aleksander Łaniewski, Tomas Marcinkevičius, Darius Pocevičius, Auksė Petrulienė, Asta Volungė, Querelle.

Po parodos pristatymo, diskusijos, ekskursijos veiksmas persikels į socialinį centrą „Emma“.

ŠEŠTADIENIS, 03 18

Pažintinis detektyvinis žaidimas visai šeimai „Knygnešio keliais“, 12:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejus, Vytauto pr. 52

Jeigu nori persikelti į XIX amžių ir „paragauti knygnešio duonelės“ – suburk komandą ir kartu atvykite į muziejų. Nusiteik iššūkių pilnai misijai: nukeliauti į Prūsiją, paimti knygas iš spaustuvės, saugiai pernešti jas per pasienio postą ir pristatyti į slaptąją mokyklą. Jei būsi nepasiruošęs, gali nutikti taip, kad neįtiksi žandarui ir kelionę baigsi kalėjime. Kelionei reikia: komandos, geros nuotaikos, minimalių istorinių žinių, drąsos ir artistiškumo!

Registracija telefonu 8 650 41 018

„Kino pavasaris“. Programa „Vaikams – trumpai“, 12:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Žaisminga 6 trumpametražių filmų programa džiugins ne tik išradinga ir ryškiaspalve animacija, bet ir svarbiomis temomis, kurios įkvėps ne vieną pokalbį su mažaisiais žiūrovais ir žiūrovėmis. Filmai trumpi, o klausimai dideli: ar įmanoma susidraugauti su savo baimėmis? Kas kuria tą ypatingą namų jausmą? Kas mane daro ypatingą ir kitokį? Kaip susitaikyti su artimo gyvūnėlio mirtimi? Šiemet programą puošia ir lietuvių režisieriaus Meinardo Valkevičiaus filmas „Patrikas“. 

Juozapinės pas Vaižgantą, 14:00
Juozo Tumo-Vaižganto butas-muziejus, Aleksoto g. 10

„Neilgai betrukus, mano vardadienis. Kaip paprastai rengiu priešpiečius. Laukiu daugybės svečių. Alkoholio neduodamas, neturiu triukšmo; užtat geros šnekos esti gana“ (Iš 1927 m. kovo 13 d. Juozo Tumo-Vaižganto laiško Bronei Klimienei).

Ištraukas iš Vaižganto Raštų skaitys aktorius Rimantas Vaitkevičius ir edukatorius Remigijus Jakulevičius. Kanklėmis gros muziejininkė Gintarė Dabkevičienė.

XXV Kompozitorių E. Griego ir M. K. Čiurlionio muzikos festivalis: „Grožio ir šviesos link“, 17:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5


2023 metais norvegai ir visas meno pasaulis mini kompozitoriaus Edvardo Griego 180-ąsias gimimo metines, o jam ir Čiurlioniui skirtas festivalis į Kauną grįžta jau 25-ąjį kartą. Ši Hordalando grafystės ir Kauno miesto bendrystės iniciatyva palaipsniui išaugo į solidų meno projektą, itin praturtinantį muzikinį Kauno gyvenimą. Keturių koncertų programa – glausta, bet itin kūrybinga.

Programos „Grožio ir šviesos link. Dedikacija Edvardui Griegui“ dramaturgija pasižymi neskubriu tempu, ypatingu dėmesiu detalėms, nuolat kylančia emocine temperatūra. Klausytojui tai vienu metu ir nuostabus dvasinis atsipalaidavimas, ir intensyvus darbas, bandant perprasti norvegų kompozitoriaus minčių ir jausmų verpetus. E. Griego paveikslas atsiskleidžia visiškai – menininkės įtaigiai kalba jo dainų, muzikos ir laiškų balsu. Tarsi iš įvairių pusių tyrinėdamos E. Griego kūrybos prigimtį, atlikėjos apnuogina dosnios įkvėpimo žemės subrandintą menininko sielą ir ji skleidžiasi visu sodrumu, gyvybingumu, užburdama klausytojus vaizdinių gelme ir grožiu. Programoje per dainas ir laiškus subtiliai skleidžiasi kompozitoriaus meilė tėvynei, santykis su Dievu, kūrybos ir gyvenimo prasmės paieškos, jausmai mylimajai, grožio ilgesys. Scenoje – mecosopranas Rita Preikšaitė, pianistė Rūta Blaškytė ir aktorė Virginija Kochanskytė.

„Kino pavasaris“. Filmas „Medusa Deluxe“, 18:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Debiutuojantis britų režisierius Thomas Hardimanas kviečia į šelmišką vieno kadro įspūdį kuriančią kinematografinę kelionę. Panika šukuosenų meistrystės konkurso užkulisiuose! Vienas iš dalyvių rastas negyvas. Koridoriais sklendžia paskalos ir ekstravagantiškos šukuosenos. Oras čia persmelktas konkurencijos, intrigų ir plaukų lako kvapo. Kol vieni iki smulkiausių detalių tobulina stulbinamus kūrinius ant modelių galvų, kiti seka paskui užuominas iš vieno kambario į kitą. Kažkas iš esančiųjų pastate yra žudikas… 

Kadras iš filmo

Grupės „Saulės Kliošas“ koncertas, 19:00
„Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50

„Pasiilgę Kauno gerbėjų, kuriame progą pasimatymui. Norime vėl jus pamatyti ir kartu romantiškai užkalbėti iš lėto artėjantį pavasarį. Matome Kauno „Žalgirio“ areną tapusia ryškiu kultūriniu ir pramoginiu vidurio Lietuvos traukos centru, tikime, kad Nemuno sala, tinkamiausia vieta tokiam pavasariniam susitikimui“, – vilioja grupė, žadanti areną paversti jaukiu muzikiniu klubu.

SEKMADIENIS, 03 19

A. Bekeraitytės-Popierės paroda „Kaunas 2022 kūrėjai“, 11:00–17:00
Laikinoji M. K. Čiurlionio galerija, A. Mackevičiaus g. 27

Tokio dydžio projekto kaip „Kaunas 2022“ niekada nebūtų sukūrusi 10, 50 ar 1000 žmonių grupė. 19 000. Tiek prireikė mūsų visų. Degančių didžiuliu noru ir atiduodančių visas savo jėgas. Arba prisidedančių nors trumpam, nors truputį. Ir viskas tam, kad 2022-aisiais Kaunas taptų viena didele Europos kultūros scena. Šie metai prabėgo nejučiomis, akimirksniu. Tačiau Europos kultūros sostinės projektas paliko neišdildomą pėdsaką miesto atmintyje. Tokį patį paliko jis ir visų prisidėsjuisų žmonių širdyse. Kas buvo tie 19 000 miesto herojų? Tą ištisus metus bandė išsiaiškinti Agnė Bekeraitytė-Popierė, kuri užfiksavo ryškiausius projekto menininkus iš viso pasaulio: muzikus, šokėjus, režisierius, dailininkus, skulptorius, animatorius… Kūrėjus, kurie šiam Europos kultūros sostinės projektui suteikė kūną ir kraują. Jie visi buvo čia. Jie buvo mums. Jie buvo kauniečiais. Bent trumpam, bent 2022-aisiais.

„Kino pavasaris“. „Keliaujantis“ (In Viaggio), 11:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Popiežiumi tapusio Pranciškaus kelionės žymėjo svarbiausias globalias problemas: skurdą, klimato krizę, migraciją, karą. Per vieną pirmųjų jis lankė migrantus Italijos Lampedūzos saloje, o 2021-aisiais nuvyko į Artimuosius Rytus. Šios kelionės sutapo su dokumentinio kino meistro Gianfranco Rosi filmų „Liepsnojanti jūra“ ir „Notturno“ geografija. Režisierių tai įkvėpė sukurti dialogą tarp archyvinės Vatikano medžiagos ir savo paties filmuotų vaizdų, o kartu – tarp nesenos istorijos ir kino atminties.

Kadras iš filmo

Anar Aliiev projekto „Kelias link Pergalės“ pristatymas, 15:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Ukrainos menininką Anar Aliiev rusijos karinė agresija užklupo Charkive – raketų apšaudymu, bombardavimu ir evakuacija. Visas pergyventas emocijas, skausmą už Ukrainą ir tikėjimą jos Pergale Anar atvaizdavo meniniame projekte „Kelias link Pergalės“, panaudodamas visą emocinę – estetinę spalvos poveikio galią.

Ukrainoje jau visi metai tęsiasi karas. Afišoje – 365-erios kulkų skylės – po vieną kiekvienai karo dienai. Eilė nepabaigta, nes kova vis dar tęsiasi.

„Kino pavasaris“. „Purpurinė Kairo rožė“ (The Purple Rose of Cairo), 17:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Sesilija kiekvieną vakarą leidžia kino salėje. Tik čia ji jaučiasi laiminga ir įkvėpta. Kasdienybėje slegia netikęs vyras ir skurdus gyvenimas Didžiosios depresijos apimtoje Amerikoje. Įsimylėjusi vieną personažą, ji jau penktą vakarą žiūri tą patį filmą. Tačiau šį kartą nutinka kai kas neįtikėtino – sujaudintas jos žvilgsnio veikėjas palieka filmą ir nužengia iš ekrano į kino salę. Rež. Woody Allen.

Kadras iš filmo

Nowruz šventė, 17:30
PARAKAS, L. Ivinskio ir Prancūzų g. sankirta

Persų naujieji metai – Nowruz – artinasi! Klubas SPEAK kviečia sutikti juos drauge: „Nowruz yra atsinaujinimo ir atgimimo metas, ir mes džiaugiamės galėdami pasidalinti šia ypatinga proga su jumis! Įvairios mūsų bendruomenės kultūros parodys turtingas Nowruz tradicijas ir papročius. Kviečiame visus atvykti pasipuošus savo tradiciniais kostiumais, kurie papildys gyvą ir spalvingą renginio atmosferą. Jei norite į renginį atsinešti ir savo tradicijų, drąsiai registruokite savo veiklą čia: bit.ly/speaknowruz.“

Judesio spektaklis „Ar tau lengva?“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Ar tau lengva keliauti be Google maps? Palaikyti ryšius? Susikalbėti be žodžių? Vieniems tai gali atrodyti kaip didžiulis iššūkis, kitiems – įkvėpimas. Kas vieniems nauja, nepažįstama ir sudėtinga, kitiems – įprasta ir lengva. Kiekvieno mūsų skirtybes ir (ne)galimybes išryškinantį judesio spektaklį kuria įvairias (ne)galias turintys atlikėjai kartu su profesionaliais Lietuvos šokėjais Ema Senkuviene ir Mariumi Eidrigevičiumi bei choreografėmis iš Ukrainos Inna Falkova ir Marija Bakalo. Tai – Kauno miesto kamerinio teatro ir „Kaunas 2022“ projektas, siekiantis į scenos menus aktyviai įtraukti ir skatinti kurti negalią turinčius žmones.

Viktorijos Lankauskaitės nuotr.