PIRMADIENIS, 12 05
Pokalbis „Dingusi Ievos Simonaitytės Lietuva“, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57
Vertėjo Markus Roduner ir redaktoriaus Roland Begenat pokalbio metu išgirsite apie Ievos Simonaitytės dienoraščiuose aprašytą Šveicariją, jos gydymąsi Vo kantono kalnuose, santykį su vokiečių kultūra ir vokiečiais. Vakaro svečiai papasakos apie žymiausio Ievos Simonaitytės kūrinio „Vilius Karalius“ vertimą į vokiečių kalbą ir atskleis daug įdomių rašytojos gyvenimo detalių.
Renginys skirtas Ievos Simonaitytės metams paminėti.
Lietuviškų šokių vakaras ir projekto „Interaktyvi tradicinių šokių ir kapelos erdvė“ pristatymas, 18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus renginių salė, L. Zamenhofo g. 4
Mokymų metu susipažinsite su nesudėtingais ir žaismingais bendravimo šokiais, tokiais kaip „Šyvis“, „Polka keturinė“, „Mikita“, „Blezdingėlė“ ir kitais. Vakaro metu gros: Albinas Vaškevičius, Augustas Černiauskas,, Deimantas Makrickas, Vidmantas Paleckis, ansambliai „Kauno bandonija“, „Paparčio klubo muzikantai“.
Taip pat šio vakaro metu pristatysime muziejuje vykdomą projektą „Interaktyvi tradicinių šokių ir kapelos erdvė“, kurio rezultatas – nauja interaktyvi erdvė muziejuje.
Paroda „Mitinio Žvėries buveinės Kauno modernizmo pjūviuose“
Vienybės a.
Fotomeno festivalis KAUNAS PHOTO 2021 m. surengė meninę rezidenciją, kurios metu menininkas iš Naujosios Zelandijos Chirag Jindal žvelgė giliau į Kauno modernizmo embleminius pastatus, į vieną atvaizdą sutalpindamas tiek jų matomąją dalį, tiek ir požemius. Pasak idėjos autoriaus ir projekto meno vadovo Mindaugo Kavaliausko, paslaptimi išliks menininko kūrybinis metodas, tačiau kūriniai praskleidžia paslapties skraistę į tai, ko kauniečiai ir miesto svečiai, ko gero, niekada nepamatytų – požemius ir jų lokaliai globalias istorijas, kuriuose galimai nuo seno slėpėsi mitinis Kauno Žvėris.
Paroda rodoma Vienybės aikštėje po atviru dangumi, ištisą parą ir yra skirta žiūrėti tamsos valandomis.
ANTRADIENIS, 12 06
Filmas „Vesper“ su kino kritiku Gediminu Jankausku, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8
Kristinos Buožytės ir Bruno Samper fantastinė pasaka baigia režisierės filmų antradienių bibliotekoje seriją. „Vesper“ – brangiausias kada nors sukurtas lietuviškas filmas, išsiskiriantis techniniais sprendimais, kokybe, kinematografiškumu, lietuviškos gamtos grožiu. Visgi jame vaizduojama ekologinė katastrofa, apokaliptinis žmogaus ir gamtos santykis, jį lydintis nesaugumas, vienatvė, pastangos išgyventi. Bijoti reikia ne virusų, o žmonių, tačiau silpnieji laimi.
Filmas „Ilgo metro filmas apie gyvenimą“, 20:30
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
Dovilės gyvenimą sukrečia tėvo mirtis. Tačiau gedėti nėra kada, ji turi skubiai organizuoti atsisveikinimą. Norėdama įgyvendinti šią užduotį tobulai, Dovilė rūpinasi kiekviena renginio detale. Ji pati skuba iš morgo į šarvojimo salę, iš kapinių, į gėlių turgų, vis pakliūdama į vieną už kitą kurioziškesnes situacijas. Tačiau makabriški laidotuvių organizavimo iššūkiai jos nepalaužia. Netgi priešingai: užgriuvusių reikalų tvarkymas merginą pradeda veikti kaip savotiška terapija. Rež. Dovilė Šarutytė.
TREČIADIENIS, 12 07
Paroda „The Family of Man“ (fragmentas)
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2
Vienos žymiausių fotografijos parodų (1955, MoMA) meno istorijoje fragmentas atkeliauja į Kauną ir kviečia susipažinti su humanistinės fotografijos ištakomis. Galerijoje – pagrindinės jos dalies reprodukcija, susidedanti iš šeimos fotografijų, sukurtų Roberto Carringtono, Nato Farbmano, Vito Fiorenzos, Ninos Leen, Carlo Mydanso.
Paroda yra „Kaunas 2022“ programos dalis.
Grafolabo dirbtuvės, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1
Nuo spalio grafolabą veda rašytoja Sandra Bernotaitė – prozininkė, kūrybos mentorė (jos naujausias romanas „Akys chimeros“ (Vaga, 2021) pasakoja apie tarpukario Kauną ir kūrėjus). „Trečiadieniais susėsime aplink stalą ir kalbėsimės, dalinsimės patirtimi ir idėjomis, tyrinėsime literatūrą, darysime kūrybos pratybas, atsivesime ir kalbinsime rašytojus“, – toks šių dirbtuvių tikslas. Šis trečiadienis – jau paskutinis, bent jau šiemet, tad jei iki šiol neprisiruošėte, dabar pats metas.
Registracija: grafolabas@gmail.com.
„Kylantis kinas“: „Roma“, 18:00
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
Projektas „Kylantis kinas: nauja Europos kino ambasadorių karta“ kviečia pamatyti geriausius klasikinius bei šiuolaikinius europietiškus filmus, kuriuos lydi kino kritiko ir istoriko Gedimino Jankausko paskaitos. Antrasis programos filmas „Roma“ – tai vieno žymiausių visų laikų režisieriaus Federico Fellini meilės laiškas įspūdingam Romos miestui, sukurtas 1972 m.
Regimanto Dimos knygos pristatymas su architektu Audriu Karaliumi, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8
Istorinių romanų autorius Regimantas Dima pristato naujausią savo kūrinį apie maršalą, iš Žemaitijos kilusį Lenkijos visuomenės veikėją Juzefą Pilsudskį: „Žavingasis šunsnukis: lietuviškoji J. Pilsudskio biografija“ (Leidykla „Briedis“, 2022). Pasak autoriaus, „J. Pilsudskis dažnam lietuviui – šunsnukis, klastingai atplėšęs Vilnių nuo Lietuvos, o lenkams – valstybės atkūrėjas, pusdievis. Bet ne kiekvienas žino apie žemaitišką giminės kilmę.“ Renginio svečias ir pokalbio vairuotojas – architektas Audrys Karalius.
KETVIRTADIENIS, 12 08
Kalėdinių žaisliukų dirbtuvės, 17:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31
Kai miestas visus metus trykšta energija, renginiais, parodomis ir iniciatyvomis, jų pabaiga negali būti menkesnė. Šventiniu laikotarpiu susitikti kviečia Kauno miesto muziejuje ir praturtinti šias dienas naujais įspūdžiais užpildančiomis veiklomis. Pirmasis susitikimas jau šį ketvirtadienį – dirbtuvių metu sužinosite apie tarpukario eglučių puošimo tradicijas bei galėsite pasigaminti kalėdinių žaisliukų.
Dalyvavimas nemokamas. Reikalinga išankstinė registracija tel. +370 696 75737, el. p. mkp.kasa@kaunomuziejus.lt.
Moterų kūrybos vakaras, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13
Maironio lietuvių literatūros muziejus kviečia į šventinį metų renginį – Moterų kūrybos vakarą „…kad pakiltų apmirusi siela…“, kurio tarpukarį siekiančias tradicijas muziejus puoselėja jau daugelį metų. Vakaro metu vyks moterų poezijos ir prozos skaitymai: „Rašytojas, poetes ir kitas menininkes kviesime pažvelgti į jų individualių istorijų akimirkas iš dabarties taško, bendrausime ir vaišinsimės arbata.“
Renginyje savo kūrybos tekstus skaitys lietuvių poetės ir rašytojos: Jurgita Jasponytė, Sara Poisson, Laima Kreivytė, Daiva Čepauskaitė, Indrė Valantinaitė, Egidija Šeputytė, Enrika Striogaitė, Lina Buividavičiūtė, Sandra Bernotaitė, Virginija Kulvinskaitė, Eglė Frank, Rasa Aškinytė, Ida Povilaitė, Aldona Tuur, Nijolė Raižytė, Dovilė Zelčiūtė. Renginio metu bus eksponuojami dailininkės Vitos Zaman paveikslai, skambės kanklininkės Erikos Danilovaitės atliekama muzika.
Leonido Donskio knygos „Man skauda“ pristatymas, 18:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25
Knygoje „Man skauda“ sugulė paskutiniaisiais metais portale 15min ir žurnale IQ publikuoti tekstai parašyti su tokia intelektualine jėga ir įžvalgumu, kad ir šiandien kelia nuostabą, nes atrodo, kad kalba apie mus ir dabartį. Knyga pasirodo svarbiais metais – šiemet L. Donskiui būtų sukakę šešiasdešimt. Renginyje dalyvaus L. Donskio bičiuliai – knygos sudarytoja žurnalistė, visuomenininkė Birutė Garbaravičienė, istorikas prof. Egidijus Aleksandravičius. Pokalbį moderuos literatūros mokslininkė prof. Dalia Kuizinienė.
Leonoros Kuisienės meninės knygrišystės parodos „Polymnijos įkvėptieji“ atidarymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18
Paroda skirta 500 metų, kai buvo įkurta pirmoji Rytų Europoje spaustuvė ir išspausdinta humanisto Pranciškaus Skorinos „Mažoji kelionių knygelė“, sukakčiai paminėti. Parodoje pristatomos oda trauktos Kaune gyvenančių rašytojų ir poetų (Donaldo Kajoko, Vilmos Kilinskienės, Vytauto Balsio, Algio Antano Žukausko ir Gvido Latako) autorinės knygos iš ciklo „Polymnijos įkvėptieji“, taip pat dėklai ir fotografijos.
Autorinės knygos – tai 4–6 numeruotų egzempliorių tiražo menininkės išleistos ir meniškai įrištos rankų darbo kolekcinės knygos. Didžiąja knygų viršelių dalimi menininkė stengiasi atskleisti ir parodyti odininkystės technikų grožį, plastiką ir įvairovę. Parodą papildo ir vieno eilėraščio knygos – objektai, kurie yra tęstinė kūrybinė knygų ciklo „Polymnijos įkvėptieji“ gija.
Filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“, 18:45
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
„Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“ – istorinis atkuriamosios dokumentikos filmas su atkurtais vaizdais, įvykiais, herojais iš istoriko prof. Alfonso Eidinto to paties pavadinimo knygos. Tai – įdomiausia istorijos pamoka apie didžiulę reikšmę mūsų valstybės nepriklausomybei, jos ekonomikai ir politikai turėjusiam įvykiui – Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-osioms metinėms, kurias minėsime 2023 m. sausio 15 d.