PIRMADIENIS, 11 14
Paroda „Baltoj tėkmėj“, 10:00–18:00
Galerija „Aukso pjūvis“, BLC, K. Donelaičio g. 62
Keramikė Ramutė Juršienė pristato pastaraisiais metais sukurtus darbus, kuriuose subtiliai atskleidžia ryškiausius šios medžiagos ypatumus – peršviečiamumą, plastiškumą, lengvumą. Jautriuose, estetiniu rafinuotumu pasižyminčiuose rankų darbo kūriniuose stebina ne tik meistriškai įvaldyta itin kaprizinga medžiaga, bet ir iškalbingas technologinių jos ribų plėtojimas. Kaip pastebi menotyrininkė Rūta Marija Purvinaitė, Nors dailininkės kūrybinis diapazonas labai platus, šiai parodai atrinkti kūriniai, kuriuose gamtos motyvų interpretacijos perteikiamos itin paveikiu meniniu vaizdu, akcentuojant subtilią medžiagos efemeriškumo ir trapumo dermę.
„Scanorama“. „Žodis (Slovo)“, 16:50
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Vaclavas yra švelnaus būdo notaras, ginčus sprendžiantis ramiai vadovaudamasis protu. Dėl šių savybių jis tapo gerbiamu asmeniu mažame Čekijos miestelyje, kuriame gyvena su ištikima žmona Vera ir jųdviejų mažais vaikais. Tačiau dėl tų pačių priežasčių jis vis labiau spaudžiamas įstoti į komunistų partijos gretas. Vaclavas ir toliau stengiasi atsiginti, bet už lango 1968-ieji, o sovietų tankai jau važiuoja gatvėmis.
Beata Parkanová yra režisierė, scenaristė ir knygų autorė. 2015 m. baigė Prahos scenos menų akademijos Kino ir televizijos mokyklą. Jos ilgametražis debiutas „Akimirkos“ (2018) buvo įtrauktas į Karlovi Varų tarptautinio kino festivalio „East of the West“ konkursą.
Renginys „Lietuvos Katalikų bažnyčios kronikai – 50 metų“, 17:30
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8
Biblioteka kviečia į Lietuvos Katalikų bažnyčios kronikos 50-ies metų minėjimą ir susitikimą su ypatingais svečiais: kardinolu Sigitu Tamkevičiumi SJ, fondo „Bažnyčios kronika“ direktore Diana Adomaitiene, dainininku Linu Adomaičiu, mišriu jaunimo choru „Exaudi“, meno vadove ir dirigente Vita Liaudanskaite-Vaitkevičiene.
2022-ieji – Lietuvos katalikų Bažnyčios Kronikos metai. Lygiai prieš 50 metų, 1972 m. kovo 19 d., pasirodė pirmasis, šio pogrindinio leidinio numeris. Tai buvo svarbus pogrindinis leidinys, leistas Lietuvoje 1972–1989 m. ir informuojantis pasaulio visuomenę apie tikrąją Bažnyčios ir tikinčiųjų padėtį Lietuvoje.
„Sutemų valandos“ skaitymai, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57
Šiaurės šalių literatūros savaitė tradiciškai rengiama lapkritį – tamsiausiu metų laiku. Jos metu bibliotekose užgęsta šviesos, sužimba žvakės ir skamba balsu skaitomi Šiaurės šalių autorių tekstai. Šių metų savaitės tema – „Gamta Šiaurėje“. Meilė ir pagarba gamtai yra giliai persismelkusi mūsų kultūroje ir užima svarbią vietą Šiaurės šalių literatūros ir pasakojimų tradicijose.
Tekstus iš Patrik Svensson knygos „Apie ungurius ir žmones“ skaitys Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorius Saulius Čiučelis, garsovaizdžius kurs Ignas Andriuškevičius.
ANTRADIENIS, 11 15
Parodos „PNG drobės“ pristatymas, 17:30
VDU menų galerija „101“, Muitinės g. 7
Gatvės menininkas Morfai, arba Timotiejus Norvila, iki lapkričio 25 d. kviečia į tapybos parodą. PNG – tai dokumentų (failų) tipas (Portable Network Graphic), kuris gali apdoroti grafiką su skaidriais arba iš dalies skaidriais fonais. Kaip ir drobėse, kur fono dalys tarsi iškerpamos.
Šios parodos kūrinių ašis – pjaustytas drobės paviršius. Papildant šešėliavimais ir spalviniais plotais išgaunamos įvairios optinės ir geometrinės erdvės kompozicijos. Visos skirtingos, tačiau vieningai išlaikančios bendrą vizualią kryptį ir įtaigumą.
„Iš arti“ / Baltijos muzikos dienos. Koncertas „Hado zona“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Šį lapkritį šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti“ rengia 2-ąsias Baltijos muzikos dienas (BMD). Baltijos šalių šiuolaikinei klasikinei muzikai skirtą festivalį Estijos, Latvijos ir Lietuvos kompozitorių sąjungos inicijavo 2019 m., pradėjus veikti Baltijos šiuolaikinės muzikos tinklui.
Antradienį šiuolaikinės muzikos ansamblis iš Vilniaus „Synaesthesis“ atliks kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės kūrinį „Hadal Zone“, kuriame itin svarbūs žemiausius, lyg iš vandenyno dugno atplaukiančius, garsus skleidžiantys instrumentai.
Dokumentinis filmas „Sugrįžę iš Niujorko“, 18:15
„Romuva“, Laisvės al. 54
Du menininkai, fotografas Arūnas Kulikauskas ir tapytojas Eugenijus Varkulevičius – Varkalis, iškeliauja į Niujorką. Ten sutinka savo guru Joną Meką, bohemą ir džiaugiasi kūrybos laisve. Po dvidešimt metų filmo herojai grįžta į Lietuvą. Megapolio trenksmą pakeičia ramūs gamtos garsai, lėtas ritmas ir atsivėrusi gyvenimo gelmė. Tačiau jų neapleidžia Mokytojo ir Niujorko dvasia.
Po filmo vyks diskusija su režisiere Ramune Rakauskaite.
Kūrybinio rašymo dirbtuvės „Personal is Political is Poetical“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56
KMN literatūros edukacijos programa „Trenksmas“ kviečia į kūrybinio rašymo dirbtuvių ciklą kuriame per asmeniškumus bus ieškoma prasmės dabarčiai. Ciklą sudarys trys kūrybinės dirbtuvės. Pirmąsias ves programos autoriai: poetas, slemų vedėjas ir leidinio „Žodžiai-pa-trankos“ vienas sudarytojų Jovaras Kelpšas; programos vadovė ir leidinio „Žodžiai-pa-trankos“ viena sudarytojų Asta Volungė. Jie kvies kalbėti apie odes ir manifestus.
Renginys nemokamas, tačiau reikia registruotis. Daugiau informacijos: www.kmn.lt
TREČIADIENIS, 11 16
Almio Grybausko jubiliejinis kūrybos vakaras „Apžvalgos spiralė“
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13
Poetas skaitys savo eiles iš ankstesnių poezijos knygų ir pastaraisiais metais parašytus eilėraščius. Renginį moderuos literatūrologė dr. Neringa Butnoriūtė.
Almis Grybauskas – poetas ir vertėjas, 2007 m. Jotvingių premijos laureatas už eilėraščių rinktinę „Apžvalgos spiralė“. 2000 m. gavo PEN klubo diplomą už geriausią metų vertimą į lietuvių kalbą – Jaroslavo Hašeko knygą „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“.
Kauno šokio teatras AURA. „Ištrintos durys“, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54
„Avatarų bendruomenė – normalumą imituojanti tikrovė, klajonės smegenų vingiais, atvirų širdžių iliuzijos, komercializuoti jausmai,vienatvė minioje… Mes kuriam savo pačių avatarus, lyg savo šešėlius, savęs nuotrupas. Ir tai vyksta ne dėl savęs, o dėl kitų. Dėl kitų mes save dekonstruojam, prarandam, kuriam iš naujo. Mes tampame patys sau svetimi, pasimetę savyje, savo pačių avatarais.Avatarų bendruomenė įleidžia vidun ir ištrina duris“, – rašoma spektaklio, kurio choreografijos autorė – Birutė Letukaitė, pristatyme.
Baltijos taurės rungtynės. Lietuva – Islandija, 18:30
Dariaus ir Girėno stadionas, Perkūno al. 5
Nutilus atidarymo fanfaroms pats metas išbandyti, kaip iš tiesų natūroje veikia naujasis (ar atnaujintas) stadionas. Ne tokia ir dažna proga Kaune palaikyti šalies futbolo rinktinę – tad vyniojamės šalikus ir rengiamės skanduoti!
„Mokumentai“. Filmas „Film Postale“, 19:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namas, K. Petrausko g. 31
„Mokumentai“ – tai KMN organizuojama videomeno ir kino filmų peržiūrų bei diskusijų serija, tirianti santykį tarp istorijos ir fikcijos. Tikrieji filmo „Film Postale“ (rež. Irina Botea Bucan ir Nicu Ilfoveanu) herojai yra trys muziejų darbuotojai, kurie veda ekskursijas trijų memorialinių namų lankytojams. Atlikdami monotonišką ekskursijos rutiną, jie užpildo biografines ir istorines spragas pasitelkdami savo vaizduotę, svajones ir asmenines dramas. Filme stebime kaip jiems kalbant apie jauną genialią poetę, romantišką revoliucionierių ir aršią feministę tapytoją, pasakojamos jų pačių asmeninės istorijos.
Prieš filmą vyks improvizuota ekskursija po M. ir K. Petrauskų muziejaus ekspoziciją lietuvių k. su vertimu į anglų k.
KETVIRTADIENIS, 11 17
Ukrainos šiuolaikinio meno trienalė „UKRAINE! UNMUTED“, 10:00–19:00
Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102
„Ukrainian Zriz“ – jau 15 metų Ukrainos šiuolaikinį meną užsienyje pristatanti platforma. Šiais metais projektas dėl karo ir sudėtingos padėties šalyje palieka meno parodos formatą ir tampa erdve mąstyti ir kalbėti apie Ukrainą bei Ukrainos kultūrą.
„Atrinkdami trienalėje dalyvausiančius menininkus, domėjomės tais projektais, kurių žvilgsnis yra gilesnis <…> Nors šie kūriniai galėjo būti sukurti ir prieš Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje, jie vis tiek gilinasi į tai, ant ko mes, ukrainiečiai, stovime, kokio masto yra mūsų patirtos traumos. Svarbu perteikti, kad ukrainiečių kultūra yra savarankiška, verta dėmesio ir gilesnio tyrinėjimo, o ne priedas prie „rusų kultūros“, kaip kadaise į ją žiūrėjo pasaulis“, – teigia vienas trienalės kuratorių Volodymyras Kaufmanas.
Paskaita „Atsargiai parinkti žodžiai: Lietuvos modernizmo idėjų sklaida sovietmečio specializuotoje spaudoje“, 17:30
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2
Paskaitos lankytojai kviečiami pažvelgti į Lietuvos XX amžiaus architekto autoriteto kaitą, kurią galima apibrėžti slinktimi iš tarpukario laikotarpio architekto-inžinieriaus (kai abi profesijos įvardijamos daugmaž lygiagrečiai, sinonimiškai, yra jungiamos bendros inžinierių sąjungos) ir tolimesne transformacija į architektą modernistą – savarankišką autoritetą, visuomenėje aukštą statusą įgavusią figūrą.
Algimantas Grigas yra Kauno technologijos universiteto menotyros krypties doktorantas, tyrinėjantis sovietmečio Lietuvos modernizmo architektūros idėjų kaitą (kritiką). A. Grigas yra architektas, nepriklausomos iniciatyvos „Ekskursas“ koordinatorius ir laisvai samdomas Kauno modernizmo architektūros gidas.
„Iš arti“ / Baltijos muzikos dienos. Koncertas „Spinduliavimas“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Lietuvos simfoninis pučiamųjų orkestras (Vadovas prof. dr. Antanas Kučinskas, Meno vadovas vyr. dirigentas Leifas Karlssonas) atliks Dominyko Digimo, Žibuoklės Martinaitytės, Ritos Mačiliūnaitės, Gundegos Šmites kūrinius.
Solistė – Gunta Gelgotė (sopranas)
Dirigentas – Karolis Variakojis
Premjera. Spektaklis „GOOD GIRLS“, 19:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A
Remiantis tikromis žmonių iš Jungtinės Karalystės, Lietuvos ir Liuksemburgo abortų istorijomis, režisierės Larisos Faber „GOOD GIRLS“ į abortą žvelgia be apgailestaujančio ir besiteisinančio žvilgsnio. Kodėl abortas visada turi būti graudi istorija? Nors kai kurių šalių įstatymai vis dar nėra abortuoti (sąmoningas kalambūras: Lenkija, Malta – mes žiūrim į jus), kitos laikosi tvirtai. Bet… ar tikrai? Spektaklis atskleis įžūlų ir stereotipus griaunantį požiūrį į dažnai patiriamus, tačiau retai matomus jausmus dėl aborto. Tai šmaikštus, daugiakalbis miuziklas, kuriame nestigs muzikos, šokio ir kitų pasirodymų. Muzikinį spektaklį lydi knyga, kurioje rasite originalias iliustracijas ir istorijas įvairiomis kalbomis.