Žurnalų archyvas

Maršrutas rugpjūčio 16–18 dienoms

15 rugpjūčio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

ANTRADIENIS, 08 16

Kultūra į kiemus Vilijampolėje, visą savaitę
įvairios vietos

Šiemet 2 tarptautinio pripažinimo sulaukęs projektas „Kultūra į kiemus“ apsilankys daugiau nei 80 kiemų, kurių laukia gyvo garso koncertai, parodos, šokio pasirodymai ir veiklos mažiesiems. Vilijampolėje kultūra svečiuosis rugpjūčio 15-22 dienomis. Svečiuosis ukrainiečiai „YeS Duet“, Vilma Pitrinaitė, Dominykas Vaitiekūnas ir daug kitų!

Parodos „1972. Pramušti sieną“ kino filmų programa, 17:00
Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102

Gausi parodą lydinčių filmų programa kviečia į susitikimą su kokybišku kinu, siūlančiu per metaforas ir neretai skaudžią ironiją pažvelgti į praeitį bei neapleisti sąmoningumo ir šių dienų kontekste. Parodą „1972. Pramušti sieną“ lydi turininga ir iškalbinga kino filmų programa – filmo seansų metu galima išvysti tiek lietuviškosios kino klasikos, tiek čekoslovakiško kino šedevrus.

Programoje pristatomi garsių režisierių: A. Žebriūno, V. Žalakevičiaus, R. Banionio, J. Menzelio, J. Jireso ir kt. filmai. Kiekviename pristatomame kino kūrinyje galima atrasti prasmingų metaforų ir gyvenimo, kūrybos santvarkos šešėlyje apraiškų.

Antradienio programoje – Banionio „Fontano vaikai“ ir Javaičio dokumentika „J. Jurašas. Nebaigti klavyrai“. Kitų dienų programą rasite čia

Susitikimas su rašytoju Valdu Papieviu, 17:30
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

„Valdas Papievis, prieš trisdešimt metų išvykęs į Paryžių ir ten pasilikęs, lyg migruojantis paukštis nuolat grįžta į Lietuvą ir nesyk yra minėjęs, kad gyvena tarp trijų miestų – Paryžiaus, Vilniaus ir gimtųjų Anykščių. Šįsyk sugrįžusį rašytoją pakvietėme aplankyti Kauną, susitikti draugais ir skaitytojais Maironio lietuvių literatūros muziejuje. Nors pavadintas rašytoju sako besijaučiantis keistai, neva nedirba rašytojo darbo, nesilaiko rašymo disciplinos, o tekstai jam tarsi patys pasirašo, – autorius yra išleidęs aštuonias prozos knygas ir gerai žinomas lietuvių literatūros skaitytojams“, – rašoma kvietime į vakarą kurį moderuos literatūrologė, kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė.

Festivalis „Pasaulis skamba“: „Al-Qasar“, 19:00
„O kodėl ne?“, A. Juozapavičiaus pr. 122A

Kolektyvas iš Alžyro, Maroko, Prancūzijos naujam gyvenimui prikelia psichodelinį roką, integruodamas tradicinius arabų muzikos instrumentus, dermes ir ritmus, atiduodamas duoklę juos įkvėpusiam 60-ųjų ir 70-ųjų Vidurio Rytų skambesiui. Arabiški dainų tekstai socialiai sąmoningi ir aštrūs, tuo pačiu poetiški, liečiantys temas, kurios dažnai yra tabu Vidurio Rytų muzikoje – visa tai vienijama su gaivia ir aistringa muzikos energija.

https://www.youtube.com/watch?v=8497adH-78w&ab_channel=TheArabianFuzz

„ConTempo“: „Mikado“, 19:00
„Girstučio“ kultūros centras, Kovo 11-osios g. 26

Jungiant natūralų kūno fiziškumą, kovos menus ir šiuolaikinį šokį, „Mikado“ tyrinėja šiuolaikinio žmogaus būklę, kai materiją keičia virtualumas. Spektaklyje derinamos skirtingos judesio kalbos: natūralus kūno fiziškumas, archajinės Aikido ir kitų kovos menų tradicijos ir šiuolaikinis šokis. Pojūčius sustiprina scenoje kuriami ritmai, muzika ir nuorodos į italų kultūrą. Taip scenoje akumuliuojasi energijos pliūpsnis, sudrebinantis žiūrovą iki šerdies. Daugiau apie Šeiko šokio teatre gimstantį spektaklį kūrėjai pasakoja naujausiame žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ numeryje (skaitykite straipsnį čia).

„Kemel Photography“ nuotr.

TREČIADIENIS, 08 17

Paroda „Menas ir pinigai“, 10:00–18:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Parodoje lankytojų laukia daug netikėtumų: sužinosite, kokie santykiai siejo Juozą Zikarą su prezidentu Antanu Smetona ir Jonu Basanavičiumi, kodėl pirmieji litų banknotai vadinti „mėlynmargiais murzinaisiais“, kodėl paskolos lakštai buvo parduodami „priverstinai“, ką pinigų gamyboje reiškė pantografo išradimas, kokį kelią turėjo nueiti dailininkas, kad jo projektas taptų pinigu.

Menas ir pinigai tarpukariu buvo susiję tiesiogiai: pinigus kūrė patys žinomiausi ir aktyviausi menininkai Adomas Galdikas, Adomas, Varnas, Juozas Zikaras, Antanas Žmuidzinavičius, o piniguose naudoti simboliai ir alegorijos cirkuliavo ir tapyboje, grafikoje bei skulptūroje. Tad parodos kuratorės Daina Kamarauskienė ir Genovaitė Vertelkaitė-Bartulienė siekė surasti sąsajas, kaip tie vaizdai ir įvaizdžiai cirkuliavo tarp meno kūrinių ir pinigų, vertybinių popierių dizaino. Tačiau paroda ne tik apie tai… Čia litas pristatomas kaip nepriklausomybės, nacionalinio pasipriešinimo ir tapatybės ženklas.

A. Galdiko projektas, 1924 m.

„ConTempo“: „Bal Trap“, 18:30
Stovėjimo aikštelė, Bažnyčios g. 1, Domeikava, Kauno raj.

„Bal Trap“ – gyvas ir įtraukiantis prancūzų trupės „La Contrebande“ rengiamas žaidimas, kuriame 6 akrobatai atsiduria lyg žaidimų aikštelėje ir nusprendžia žaisti su tuo, kas juos supa: svyravimo lenta tampa suaugusiųjų sūpynėmis, o trapecija, dartai ir balionai – žaismingais elementais. Rizikingas šio akrobatinio šou taisykles nustato patys žaidėjai, siekiantys meistriškai ir su humoru pakilti virš visų pavojų. Jie žongliruoja savo kūnu ir pasiutusiu tempu lyg fejerverkai lėkdami į orą, kuria netikėtas trajektorijas ir akrobatines figūras. Visi prieš vieną, ar visi kartu?

Renginys nemokamas, ketvirtadienį jis vyks Piliuonoje, penktadienį – Zapyškyje, šeštadienį – Akademijoje.

„ConTempo“: „Geismo anatomija“, 20:00
Prie „Žalgirio“ arenos, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Pagrindiniu metafizinio cirko „Geismo anatomija“ akcentu tampantis ir dideliame panoptikume pristatomas neatpažįstamas objektas, kviečia pajusti nematomas jėgas, kurios per juslinę kelionę, prasidedančią kulinarine patirtimi tamsoje, sužadins mūsų troškimus. Už žanrų ribų išklystantis,  beribio kosminio kūno anatomiją tyrinėjantis Boris Gibé (Prancūzija) spektaklis išskaidys mūsų pasąmonę į sluoksnius nuo mikro- iki makrokosmoso.

KETVIRTADIENIS, 08 18

Istorijų festivalis. Gyvo garso koncertas „Malda“, 18:00
Kauno choralinė sinagoga, E. Ožeškienės g. 13

Solisto Rafailo Karpio (tenoras) ir pianisto Dariaus Mažinto atliekami kūriniai susilies su virtuoziškomis saksofonisto Petro Vyšniausko ir perkusininko Arkadijaus Gotesmano  improvizacijomis. Atlikėjų kvartetas sukurs įspūdingą muzikos ir erdvės reginį Kauno choralinėje sinagogoje, kurio metu jidiš melodijos suskambės lyg aukštyn pakilti kviečianti malda.

Registracija į koncertą čia.

„ConTempo“. „Signal“ prie Kauno marių, 20:00
Jazminų g. 63, Palemonas

Garso menininkai iš Nyderlandų „Strijbos & Van Rijswijk“ kurs gyvos muzikos peizažą, kuris akimirkai atitrauks nuo skubėjimo ir privers sustoti bei įsiklausyti. Menininkų duetas, savo kūryboje siekiantis pakeisti kasdienes erdves ir objektus netikėtais muzikiniais sprendimais, Kauno miestui pritaikė savo kultinę, modernios klasikos garsų pripildytą operą „Signal prie Kauno marių“. Pagrindiniais instrumentais muzikiniame performanse tampa per 24 garsiakalbius girdimi ir erdvėje išsibarstę sopranų balsai, kurių kompozicija atliepia jausminį dialogą tarp lankytojų, gamtos garsų bei aplinkos. 

Oerol 2018, Strijbos en van Rijswijk met Signaal bij Schemerdonker, Strand West Paal 9. Photo: Nichon Glerum

OKT spektaklis „Vestuvės“, 20:00
„Kaunas 2022“ vasaros scena, Rotušės a.

„Bertoldo Brechto „Miesčioniškos vestuvės“ (toks yra tikrasis pjesės pavadinimas) kalba apie visuomenės moralinį dviveidiškumą. Iš esmės, viskas sukasi apie paaiškėjusį ikivestuvinį nuotakos skaistybės praradimą. Spektaklyje kalbame plačiau. Ne tik apie dviveidišką moralę ir skaistybę, bet ir apie papročių suirimą, absurdišką deformaciją to, kas kadaise buvo labiausiai sakralūs dalykai žmogaus egzistencijoje: vestuvės, laidotuvės, kosmogoninio ciklo pajautos ir šventimo tradicijos. Režisierius – Oskaras Koršunovas.

Smaragdinio 100-mečio vakaras: kino filmo „Knygynas“ peržiūra, 22:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejaus kiemelis, Vytauto pr. 52

Lietuvos švietimo istorijos muziejaus istorija prasidėjo prieš 100 metų. Ilgamečio muziejaus direktoriaus, jo įkūrėjo Vinco Ruzgo įkvepianti iniciatyva ir indėlis nušvietė ir tolesnę sėkmingą muziejaus veiklą. Šiandieną muziejus – atviras visuomenei, pristatantis reikšmingiausius švietimo raidos etapus, sukauptas muziejines vertybes, pasakojantis istorijas ir dalinantis prisiminimais.

Mmuziejus, tęsdamas Vinco Ruzgo iniciatyvą,į savo erdves kviesti išskirtines asmenybes bei unikalius projektus, muziejaus lankytojams ir miesto svečiams dovanoja smaragdinį šimtmečio vakarą – nemokamą filmo „Knygynas (The Bookshop)“ (Jungtinė Karalystė, Rež. Isabel Coixet, 2017) peržiūrą. Filmas nukelia į 1959-ųjų Angliją. Į nedidelį provincijos miestelį atsikrausto jauna našlė – Florens Gryn. Ji įsigyja nedidelį apleistą namą ir atidaro jame knygyną. Didžioji Florens gyvenimo svajonė išsipildo. Tačiau miestelis konservatyvus ir jame vyrauja senamadiškos pažiūros, o knygyne galima įsigyti ir, tam metui, šokiruojančios literatūros – „Lolita“ ar „451 Farenheito“. Florens susiranda užtarėją ir stoja į kovą už savo svajonę.

Nemokamus kvietimus galite atsiimti Lietuvos švietimo istorijos muziejuje rugpjūčio 10 – 16 d. (muziejaus darbo laiku).