PIRMADIENIS, 04 04
Juliaus Kaupo knygos „Daktaras Kripštukas pragare. Pasakos iš „Žiburėlio“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13
Julius Kaupas pasitraukęs iš Lietuvos išleido pirmąsias urbanistines pasakas apie Kauną. Knyga pirmąkart išleista prieš daugybę metų, buvo itin mėgiama Amerikos lietuvių. Su šeimos parama ji džiugins ir naująją kauniečių kartą. Beje, pasakos ne tik vaikams…
Dalyvaus knygos sudarytoja, hum. m. dr. Virginija Babonaitė-Paplauskienė, literatūros tyrinėtojas, hum. m. dr. Ramutis Karmalavičius bei aktorius Dainius Svobonas.
Lietuviškų šokių vakaras, 18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus renginių salė, L. Zamenhofo g. 4
Ypatingi šio vakaro svečiai – ansamblis „Griežikai“ iš Vilniaus. Ansamblyje smuiku griežia etnomuzikologė, smuikininkė, LMTA docentė dr. Gaila Kirdienė. Gaila yra žymiausia lietuvių liaudies smuiko ir šokių muzikos tyrinėtoja, išleidusi monografiją „Smuikas ir smuikavimas lietuvių etninėje kultūroje“ (2000 m.). Jos iniciatyva Dzūkų smuikavimo tradicija buvo įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąrašą. Taip pat šokių vakaro metu gros Paparčio klubo muzikantai, ansamblis „Kauno bandonija“ ir kiti.
Koncertas „Muzikinė mozaika“, 19:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Į ugningą pasirodymą kviečia Zbigniev Levicki, pirmasis Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro smuikas ir gitaros virtuozas, kompozitorius Aurelijus Globys. Vakaro svečias – Darius Pašiūnas.
Koncerte skambės gerai žinomų įvairių žanrų kūrinių virtuoziškos improvizacijos . Ne pirmus metus scenoje pasirodantys A. Globys ir Z. Levicki kasmet sulaukia ne tik gausių aplodismentų, meilių kritikų pagyrimų, bet ir sausakimšų salių.
ANTRADIENIS, 04 05
Malgorzatos Chomicz grafikos parodos „Silence“ atidarymas, 14:00
VDA KF galerija, Muitinės g. 2
Malgorzata Chomicz – dailininkė grafikė, Varmijos Mozūrų universiteto profesorė. Surengė 70 individualių parodų kone visose Centrinės ir Vakarų Europos šalyse, dalyvavo daugiau nei 300 grupinių projektų ir grafikos konkursų, yra keliasdešimties tarptautinių apdovanojimų laureatė. Parodą, skiriamą Kauno meno mokyklos 100-mečiui, kuruoja Rolandas Rimkūnas.
Paroda veiks iki balandžio 25 d.
Parodos „Kaunas tapyboje, tapyba Kaune. Laisvė“ atidarymas, 17:30
Kauno miesto muziejaus Pilies skyrius, Pilies g. 17
Parodoje pristatomi 2021 m. Kauno kultūros centro studijos „Vaivorykštė“ kartu su VšĮ „Gabrielės meno galerija“ organizuoto tęstinio Kauno menininkų plenero-projekto „Kaunas tapyboje, tapyba Kaune“ darbai. Pleneras, skirtas Juozo Zikaro metams, padiktavo plačią Laisvės temą.
Plenere dalyvavo Kauno kultūros centro dailės studijos „Vaivorykštė“ nariai ir VšĮ „Gabrielės meno galerijos“ veikloje dalyvaujantys menininkai. Plenero meninės dalies vadovas – tapytojas Gintautas Vaičys. Parodai darbus sukūrė: Gintautas Vaičys, Daiva Kupstienė, Zita Jusevičiūtė-Tarasevičienė, Nelė Jurgelionienė, Audronė Dambrauskienė-Šiurkienė, Rūta Barniškytė-Klusienė, Vida Bagdonienė, Regina Cemnolonskienė, Natalija Karpinskienė, Gražina Ašmienė, Teresė Draugelienė, Eleonora Čepulienė, Virginija Jaškytė-Rūkienė, Jelena Tamilina, Nijolė Brencienė ir Juozas Iavanauskas.
Kiekvienas autorius Laisvės temą interpretavo skirtingai: galima sutikti architektūros, gamtos motyvus ar tiesiogine prasme vaizduojamus laisvės simbolius. Parodoje menininkų kūriniuose vyrauja abstrakčios ir realistinės tapybos stiliai.
Paroda veiks iki gegužės 28 d.
Živilės Kropaitės-Basiulės knygos #fainiausiapasaulymočiutė pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57
Živilė Kropaitė-Basiulė, žurnalistė, radijo ir televizijos laidų vedėja, diskusijų moderatorė, savo Močiutės partizanų ryšininkės, politinės kalinės ir tremtinės Onos Butrimaitės-Laurinienės istoriją pasakoja iš nepriklausomoje Lietuvoje išaugusio žmogaus perspektyvos.
Daugybė Živilės sekėjų socialiniuose tinkluose nekantriai laukia įrašų, kuriuose kalbėdama su anūke Močiutė demonstruoja pavydėtiną išmintį ir humoro jausmą. Aukštaitiškai užrašyti trumpi dialogai knygoje tampa atsvara dramatiškai susiklosčiusiam Močiutės gyvenimui: anksti neteko tėvo, sovietai išvarė iš namų, broliai išėjo į partizanus ir vienas po kito žuvo. Dėl ryšių su partizanais Ona Butrimaitė buvo suimta, kalinta ir ištremta.
Knygos autorę kalbins LRT žurnalistė Kristina Karlonė.
Filmas „Gerasis bosas“, 18:30
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Charizmatiškas fabriko savininkas Blankas (Javieras Bardemas) gyvena įtampoje, nes trokšta geriausio vietinio verslo apdovanojimo. Viskas turi būti tobula! Tačiau nepriekaištingos įmonės iliuzija bliūkšta – Blankas turi susitvarkyti su kerštingu atleistu darbininku, prislėgtu vadovu ir juo pačiu susižavėjusia ambicinga praktikante. Gerasis bosas begėdiškai kišasi į pavaldinių asmeninius gyvenimus ir peržengia visas įmanomas ribas, sukeldamas grandininę reakciją ir nenumatytas pasekmes. Rež. Fernando León de Aranoa.
TREČIADIENIS, 04 06
Marinos Abramović paroda „Būties atmintis“, 10:00–18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16
Galerija „Meno parkas“ su partneriais pristato meno pasaulio ikonos, menininkės Marinos Abramović parodą „Būties atmintis“ – tai vienas svarbiausių „Kaunas 2022“ įvykių. Pasak M. Abramović instituto direktoriaus Giuliano Argenziano, paroda pasižymi unikalia forma: pirmą kartą ji parengta kaip įspūdinga videoinstaliacija iš rinktinių šios autorės performansų dokumentacijų ir filmų. Ekspozicijoje išsamiai pristatoma Abramović kūryba nuo 7-ojo dešimtmečio iki pastarųjų metų. Galima susipažinti su dokumentine medžiaga, menininkės kūrybine biografija, garsiuoju jos Manifestu bei unikaliu kūrybos Metodu, taip pat pamatyti jos interviu.
Arūno Vaitkūno paroda „Einu, sustoju ir regiu…“, 11:00–18:30
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27
Pristatant A. Vaitkūno (1956–2005) kūrybą, be žinomų jo „laiptinių“ ciklo, „didžiųjų abstrakcijų“ ar „šluotinių“ darbų, lygia greta yra ir mažiau eksponuotas, žiūrovams mažiau žinomas kūrybos klodas, lygiavertis ir gilus, sudarantis lyg kraujagyslių tinklą kūryboje, tarpais pasislepiantį dirbtuvėje, kad teiktų impulsus kūriniams, kurie taip gerai pažįstami žiūrovams. Tai plastinės mintys, lyg paraštėse, tačiau turinčios ne mažesnę reikšmę kuriant pagrindinius darbus.
Šioje parodoje pristatomi tapytojo A. Vaitkūno kai kurie kūriniai yra mažiau eksponuoti parodose ar kiek primiršti. Pažymėtina, kad kai kuriuos kūrinius tapytojas pats yra instaliavęs buvusiose bendrose parodose ir pagal likusias fotografijas šioje parodoje kūriniai eksponuojami taip, kaip pats autorius juos eksponavo. Galerijoje – tapytojo kurti objektai, darbai, sukurti kelionių ar rezidencijų Paryžiuje, Austrijoje metu, taip pat paskutinysis darbas, sukurtas simpoziumo Sakartvele metu 2005 m.
Kuratorė – tapytoja, prof. Aušra Vaitkūnienė.
Teatralizuota edukacija „Pakelk duonelę – ji šventa!“, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Dainavos padalinys, Savanorių pr. 377-13
Duona yra vienas seniausių žmonių valgių. Mūsų protėviams duona turėjo didelę reikšmę, jie ją gerbė, laikė šventa. Duona minima seniausiose liaudies kūrybos žanruose. Turtas, sukauptas papročiuose ir apeigose, buvo perduodamas iš kartos į kartą. Duonos tradicijų puoselėtojos iš Skaudvilės muziejaus papasakos apie senuosius kepimo papročius. Laukiami visi, o ypač – jauni žmonės. Kad išmoktų skaityti papročių „raštą“, jungiantį kartas ir tautas.
Skiriama Europos jaunimo metams.
Filmas „Anetė“, 21:00
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Spindinčiame Los Andžele gyvena Henris (Adamas Driveris) ir Ana (Marion Cotillard). Jis yra aštrų humoro jausmą turintis stand-up komikas, ji – visame pasaulyje garbinama operos solistė. Prožektorių šviesoje jiedu – tobula pora: sveiki, laimingi ir švytintys. Tačiau gimus dukrelei Anetei, paslaptingai ypatingų gabumų mergaitei, jų gyvenimas pasikeičia. Rež. Leos Carax.
KETVIRTADIENIS, 04 07
Vytauto Trečioko tapybos darbų parodos „Malonumas“ atidarymas, 17:00
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2
2018 metais Alytaus kraštotyros muziejų pasiekė maloni ir vertinga dovana iš tolimos Kanados – tai inžinieriaus architekto Vytauto Trečioko (1912-2002) 54 tapybos darbų ir monotipijų kolekcija, kurią muziejui perdavė autoriaus sūnus Raimundas.
Muziejus kviečia pažinčiai su viena ryškiausių Alytaus tarpukario architektūros asmenybių – inžinieriumi Vytautu Trečioku. Viešnios – kolegės iš Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkė-dailininkė Gintarė Markevičienė ir rinkinių saugotoja Vilmantė Petrusevičienė Kaune – Lietuvos modernizmo sostinėje papasakos apie Alytaus modernizmo architektūrą, apie jos kūrėjus, pasidalins įžvalgomis apie Vytauto Trečioko pomėgius, kūrybą.
Paroda A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje veiks iki gegužės 14 d.
Ekskursija „Bibliotekos lobynai“, 17:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57
Vinco Kudirkos viešoji biblioteka nuo įkūrimo 1925 m. iki šių dienų augo ir keitėsi, keliavo iš vienų patalpų į kitas, kol galiausiai 1960 m. įsikūrė šalia Laisvės alėjos fontano. Šiame pastate tarpukariu veikė brolių Jono ir Juozo Vailokaičių bankas, kurio unikalūs akcentai išlikę iki šių dienų. Esate kviečiami į kitokį pasivaikščiojimą po biblioteką, kurio metu įdėmiau patyrinėsite jos fasadą, atversite slaptas seifų duris ir susipažinsite su čia slypinčiais lobiais. Ekskursijoje susilieja dvi istorijos – pastato ir bibliotekos.
Atsisveikinimas su spektakliu „Mari Kardona“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A
Tai spektaklis, vykstantis atstumtosios sielos viduje. Mari kitokia, kadangi nesupranta visiems įprastų jausmų. Atstumta žmonių, ji apsigyvena šiurpiame savo sielos pasaulyje į kurį pasinerti pakviečia ir žiūrovus. Mari Kardona pakviečia kiekvieną pasižiūrėti į savo vidinį demoną. Kiekvienas gimsta su pasirinkimu tarp dieviškumo ir žvėries, ir visą gyvenimą su tuo kovoja. Kūrinys buvo inspiruotas Albero Kamiu romano „Svetimas“. Aktorė Gabrielė Ladygaitė ir režisierius Agnius Jankevičius už spektaklį buvo nominuoti Auksiniams scenos kryžiams.
Idos Povilaitės knygos „Homo office“ pristatymas, 18:30
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8
Ida (Daiva) Povilaitė – eseistė, novelistė ir publicistė, kultūrinių kelionių gidė, penkiolika metų dirbusi vadove tarptautiniame versle. „Homo Office“ – ironijos kupinas pasakojimas apie darbą ir vidinius demonus. Personažai ir situacijos sukurti iš autentiškų asmenybių ir žinomų organizacijų. Bėgimas į darbą ir atgal, technologijų diktatas, depresija, priklausomybė nuo kvaišalų ar maisto – riba, už kurios gali laukti tiek pražūtis, tiek išsigelbėjimas. Tai pasakojimas apie klaidas, be teisingų atsakymų.
Filmas „Jos vardas Prancūzija“, 20:45
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Frans de Mior yra žymi žurnalistė. Ji laksto tarp televizijos studijos, tolimos karo zonos ir aktyvaus šeimos gyvenimo. Pašėlęs įžymybės pasaulis staiga apsiverčia aukštyn kojom, kai ji automobiliu partrenkia motorolerio vairuotoją. Netikėtas kasdienybės sutrikdymas priverčia viską permąstyti. Frans bando sulėtėti ir pasitraukti į paprastą, anonimišką gyvenimą, tačiau šlovė toliau ją persekioja, o naujo gyvenimo paieškas nutraukia paslaptingas meilės romanas. Rež. Bruno Dumont.