Žurnalų archyvas

146-asis M. K. Čiurlionio gimtadienis – muziejuje

15 rugsėjo, 2021, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus inf. | Naujienos

Rugsėjo 25 d., šeštadienį, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus kviečia drauge švęsti 146-ąjį M. K. Čiurlionio gimtadienį.

M. K. Čiurlionis. „Bičiulystė“, 1906–1907 m.

Šventės dalyvių laukia visą dieną truksianti nemokama programa: originalios teminės ekskursijos ne tik lietuvių, bet ir anglų kalba, edukacinės programos, žaidimo „Aplankyk muziejų – laimėk „Bičiulystę“ dalyvių apdovanojimas bei koncertas.

10.00–10.45 – ekskursija „Su mažyliais po stebuklingą Čiurlionio pasaulį“
Tėveliai drauge su savo mažyliais muziejaus savanorės Gretos vedamoje ekskursijoje galės patyrinėti Čiurlionio kosmosą – jo fantazijos sukurtas ir įamžintas žvaigždes bei planetas. Net ir patys mažiausi lankytojai bus užburti pasakiškų M. K. Čiurlionio paveikslų debesų, kurie įgauna netikėčiausias formas, seka paslaptingas pasakas ir užmena daug įdomių mįslių. Čia taip pat sutiksite begales valdovų, pasipuošusių nuostabiomis karūnomis.

11.00–11.45  ekskursija „M. K. Čiurlionio ir J. R. R. Tolkieno fantazijų pasaulių bičiulystė”
Tai pasivaikščiojimas po Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Johno Ronaldo Reuelio Tolkieno fantazijų pasaulius, ieškant bendrų pasakojimų, įvaizdžių bei slapto rašto. Tai pasakojimas apie dviejų fantazijų pasaulių bičiulystę, kurios nebuvo, bet galėjo būti. Sužinosite, kuo Čiurlionio „Pilies pasaka“ panaši į septynaukštį baltąjį miestą Minas Tiritą, Gondoro sostinę, prie kurios įvyko bene svarbiausias Žiedo karo mūšis.

12.00–12.45 – ekskursija „Dovana M. K. Čiurlionio gyvenime. Menas priimti ir duoti“
M. K. Čiurlionio gyvenimas ir asmenybė kupini įvairiausių dovanų – talento, padėkos, žinių, jausmų, pagarbos, draugystės, nuoširdumo. Šios ekskursijos metu keliausime ekspozicijos erdvėse, tyrinėdami menininko darbus, aptardami Čiurlionio gyvenimui ypatingą svarbą turėjusias dovanas – tiek gautas, tiek jo paties įteiktas. Kartu svarstysime, kokios dovanos yra įvertinamos ir reikšmingos šiandien, o kokios nugula į tamsiausius kampelius.

13.00–13.45 – ekskursija „Mano sieloj šiandien šventė“
XX a. pr. dailininkai M. K. Čiurlionis, P. Rimša, A. Žmuidzinavičius ir A. Jaroševičius įsitraukė į nacionalinį judėjimą. Kūrėjai entuziastingai kibo į pirmosios lietuvių dailės parodos organizavimo darbus. Tai pareikalavo užsidegimo, idėjinių ieškojimų bei didelių pastangų. „Skaptoriams ir teplioriams“ kartu įveikus sunkumus, 1907 m. žiemą buvo atidaryta pirmoji lietuvių dailės paroda. Draugystė, užsimezgusi prie arbatos puodelio, kartais užaugina sparnus ir uždega sieloje šventę.

14.00–14.45 – ekskursija anglų kalba „The friendship between M. K. Čiurlionis and J. R. R. Tolkien’s fantasy worlds“
This tour is a trek through the fantasy worlds of Mikalojus Konstantinas Čiurlionis and John Ronald Reuel Tolkien, in search of common stories, imagery, and secret writing. It is a story about a friendship that has never materialized. You will find out how Čiurlionis’ „Castle Fairy Tale“ is similar to the seven-story white city of Minas Tirith, the capital of Gondor, where the most important battle of The War of the Ring took place.

15.00–15.45 – ekskursija „Skambantys paveikslai“
Kviečiame pasiklausyti, kaip skamba M. K. Čiurlionio tapyba, ekskursijos metu atliekant dailininko harmonizuotas lietuvių liaudies dainas. M. K. Čiurlionio kūrinių įvairiapusiškumas įspūdingai atsiskleidžia jo paveiksluose, jungusiuose dailę ir muziką. Tapytose sonatose, preliuduose, fugose vizualiai perteikti melodijos dėsniai atskleidžia gilų Čiurlionio, kaip profesionalaus kompozitoriaus, muzikos principų išmanymą.

16.00 – Žaidimo „Aplankyk muziejų – laimėk „Bičiulystę“ dalyvių apdovanojimas

16.15 – Violetos Coutaz (fortepijonas, Prancūzija) ir Sauliaus Bartulio (violončelė, Lietuva) klasikinės muzikos koncertas
Unikali galimybė pasiklausyti M. K. Čiurlionio kūrinių, J. Čelkausko aranžuotų fortepijonui ir violončelei. Koncerte skambės J. S. Bacho Sonata vargonams, Tokata ir fuga d-moll fortepijonui, o muzikinio susitikimo pabaigoje išgirsite įkvepiantį V. Bartulio kūrinį violončelei ir fortepijonui „Lopšinė“.

Edukaciniai užsiėmimai (viso renginio metu)
Edukacinėje muziejaus erdvėje jūsų lauks pažintis su žymiausio Lietuvos menininko M. K. Čiurlionio kūryboje naudotomis technikomis ir elementais. M. K. Čiurlionis buvo įvairiapusis menininkas, atskleidęs savo talentą tiek dailėje, tiek muzikoje, tiek literatūroje. Užsiėmimų metu naudodami menininkui artimas priemonės ir technikas, kursime iškalbingus darbelius, kuriuos galėsite pasilikti prisiminimui ar padovanoti artimajam.

Visi renginiai nemokami. Muziejus lauks lankytojų su Galimybių pasu.

Į ekskursijas ir koncertą dėl riboto dalyvių skaičiaus reikia registruotis telefonu +370 671 513 43 darbo dienomis 09.00–16.30 val.