Žurnalų archyvas

Pažaislio muzikos festivalio atidarymui – fragmentai iš Dž. Geršvino „Porgio ir Besės“

25 gegužės, 2022, Organizatorių inf. | Naujienos

Birželio 3 d. Pažaislio vienuolyno didysis kiemas prisipildys džiazo klasikos garsais iš populiariosios Džordžo Geršvino operos „Porgis ir Besė“. Lyrinio soprano, iš Pietų Afrikos kilusios Pumezos Matshikizos, „The Independent“ pripažintos vienu įdomiausiu šių dienų operos balsu, ir amerikiečio boso-baritono Kevino Shorto, kūrusio Porgio vaidmenį daugiau kaip aštuonių šalių scenose, duetas kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru ir Kauno valstybiniu choru atidarys Pažaislio muzikos festivalį. 

„Pasauliui neišsivaduojant iš egzistencinių išbandymų, šiandien stabilumas tapo abstrakčia sąvoka. Rodos, tik gamta mums primena, jog, atėjus pavasariui, vis dar pražysta pievos, sužaliuoja medžiai, o atėjus vasarai – prasideda kasmetinis, didžiausias Lietuvoje – Pažaislio muzikos festivalis, kuris vyksta 27-ąjį kartą ir tiek pat kartų tęsia pradėtą unikalią tradiciją Kaune operomis po atviru dangumi praturtinti kiekvienos vasaros pradžią ir pabaigą. Visada atkreipiu dėmesį ir džiaugiuosi, kad tarptautinėje kultūros erdvėje šis festivalis užsitarnavo solidaus muzikinio projekto vardą, kuriame noriai koncertuoja ryškiausios muzikos žvaigždės iš įvairių šalių. Pradedamajame koncerte pristatysime išties unikalų solistų duetą – sopraną Pumezą Matshikizą ir bosą-baritoną Keviną Shortą. Man ypatingai malonu, kad kartu su Pumeza esame tos pačios Jaunųjų dainininkų programos Londono Karališkoje operoje alumni. Tad esame vienos didelės šeimos nariai! Šį vaidmenį ji dainuos ir Anglijos nacionalinėje operoje. Neabejoju, kad abu solistai išsiveš pačius geriausius prisiminimus iš Pažaislio festivalio ir iš viešnagės Lietuvoje“ , – pirmąjį didįjį koncertą ir svečius pristatė Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas Edgaras Montvidas. 

Viena žymiausių ir dažniausiai atliekamų operų pasaulyje „Porgis ir Besė“ nukels klausytojus į XX a. pradžią juodaodžių žvejų kaimelyje Pietų Karolinoje, kuriame nepaisant visų gyvenimo negandų ir vargo gimsta meilė. Operos muzikoje klasikos tradicijos persipina su Niujorko džiazo muzika, gausu juodaodžių liaudies dainų, bliuzo, spiričiuelio motyvų. „Porgio ir Besės“ arijos „Summertime“, „I Got Plenty o’ Nuttin’“ yra tapę pasaulinio muzikos lobyno hitais, populiariais tiek tarp klausytojų, tiek ir įvairių muzikinių žanrų atlikėjų. Pasaulyje yra daugiau kaip 25 000 skirtingų arijos „Summertime“ perdainavimo versijų. Lietuvos atlikėjai – Erica Jennings ir duetas „House of Virus“ taip pat yra pristatę šios arijos interpretaciją house muzikos stiliumi. 

Pumeza Matshikiza. Foto: Decca Simon Fowler

Birželio pirmojo penktadienio vakarą Pažaislio festivalio klausytojai išgirs su legendine Maria Callas lyginamos solistės iš Pietų Afrikos Respublikos Pumezos Matshikizos atliekamą „Summertime“. Užsienio žiniasklaida negaili liaupsių šiai dainininkei ir įvardija ją kaip vieną kylančių operos žvaigždžių. Lengvo, švelnaus ir sodraus balso savininkė Pumeza Matshikiza turi savyje natūralaus dramatizmo užtaisą, menininkė sulaukia dėmesio ir susižavėjimo dėl gebėjimo puikiai įsijausti į kuriamą vaidmenį. Birželio 3 d. koncerte Pumezos scenos partneriu tapsiančio boso-baritono Kevino Shorto kūrybinėje biografijoje vaidmenys daugiau kaip dvidešimtyje vien tik Niujorko Metropoliteno operos pastatymų, solistas yra pasirodęs praktiškai visose Šiaurės Amerikos pagrindinėse scenose ir daugelyje scenų Europoje. Menininko repertuare – nemažas dėmesys Porgio vaidmeniui, kurį jis kūrė ir pristatė Niujorko „Metropolitan“, Sietlo, Milano, Neapolio, Florencijos, Linco, Liuksemburgo, Las Palmas ir kt. operos teatrų scenose. 

Kevinas Shortas. Foto: Athole Still Artists

„Turbūt niekam nereikia daug pasakoti ir pristatinėti garsaus amerikiečių kompozitoriaus, pianisto ir dainininko Džordžo Geršvino 1935 m. sukurtos operos „Porgis ir Besė“, tapusios Amerikos kultūros klasika. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras labai laukia šio koncerto, kuriame bus vienas malonumas festivalio publikai pristatyti šios Amerikai vienos reikšmingiausių operų fragmentus drauge su Kauno valstybiniu choru, o svarbiausia su nuostabiais solistais iš Amerikos ir Pietų Afrikos Respublikos su šių šalių atlikėjais „Porgis ir Besė“ suskambės autentiškai ir stipriai“ , – apie artėjantį koncertą kalbėjo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius. 

www.pazaislis.lt