Žurnalų archyvas

Paveikslų galerijoje – religijos, mitologijos ir legendų įkvėpta lietuvių ir prancūzų kūryba

11 birželio, 2021, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus inf. | Naujienos

Kauno paveikslų galerijoje birželio 17 d. atidaroma Lietuvos ir Prancūzijos dailininkų paroda „Žmogus ir Žuvis“. Menininkai joje analizuoja atgimimo, atsinaujinimo, išsivalymo ir bendruomeniškumo temas.

Vilmantas Marcinkevičius

Ši paroda yra apie Žmogų, kurį permąstome naudodamiesi simbolių kalba.

Dalyviai semiasi įkvėpimo iš religijos, mitologijos ir legendų. Žuvis simbolizuoja vaisingumą, jausmus, kūrybiškumą, atgimimą, sėkmę, virsmą, sveikatą, gausą, ramybę, intelektą, laimę, jėgą, ištvermę, seksualumą ir šaltakraujiškumą. Jos susiejimas su vandens stichija reiškia gilesnį nesąmoningumo ar savęs suvokimą. Ši paroda yra apie Žmogų, kurį permąstome naudodamiesi simbolių kalba. Gretiname žuvį su žmogumi, kuris yra daugiabriaunis ir daugiasluoksnis (kaip ir žuvies reikšmės), iš prigimties – visoks: ir išmintingas, ir kvailas, ir aistringas, ir pamaldus, ir geras, ir piktas bei nenuspėjamas. 

Rengiant šią parodą buvo remtasi prancūziško žodžio, kurio sąskambiai gali reikšti labai skirtingas prasmes, struktūra. Prancūzų kalboje dažnai diskutuojamas žodžių žaismas „poisson“ (žuvis), „passion“ (aistra) ir „poisons“ (nuodai). Ši daugiabriaunė sąskambių virtinė įvėlė menininkus į naujų idėjų apie meilę, aistrą ir tą ploną ribą, skiriančią argumentuotą kritiką nuo pažeminimo, paiešką. Simbolinė žuvų prigimtis neatsiejama nuo vandens, o psichologijoje vanduo simbolizuoja nesąmoningumo gelmes. Jose plaukiančios žuvys – mūsų mintys, „gyva medžiaga iš asmenybės gelmių.“

Francisco Sepulveda

Pristatydami šią parodą, menininkai kviečia sutikti vasarą viltingai, tikėdamiesi džiaugsmingesnio kūrybos ir gyvenimo sezono po koronaviruso sustingdyto gyvenimo. Būtent apie tai – aistrą gyvenimui ir bendravimui – savo darbuose kalba Thierry Dalat‘as, Davidas Daoud‘as, Hélène Duclos, Manu Rich‘as, Julienas Allegre, Jeanas Pierre‘as Ruel‘is, Francisco Sepulveda, Rūta Jusionytė, Vilmantas Marcinkevičius, Vytenis Lingys, Adelė Liepa Kaunaitė, Audronė Petrašiūnaitė, Miglė Kosinskaitė, Indra Marcinkevičienė, Martynas Gaubas ir Algimantas Šlapikas.

Jeanas Pierre Ruel

Parodos kuratoriai: Julija Dailidėnaitė-Palmeirao, Christianas Noorbergenas

Parodos rengėjas: Edvidas Žukas, „Menų tiltas“

Paroda veikia: 2021 06 17 – 10 17

Parodos rėmėjai: Živilė ir Jonas Garbaravičiai / Meno fondas; Open24/Crocs; viešbutis „Hilton Garden Inn“.