Žurnalų archyvas

Maršrutas rugsėjo 10–12 dienoms

10 rugsėjo, 2021, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 09 10

Lietuvos muziejų kelio renginiai
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13, ir padaliniai

2019–2021 m. Lietuvos muziejų asociacija ir jos nariai muziejai įgyvendina programą „Tėvynės ieškojimas“. Šiemet siekiama atgaivinti istorinių parkų ir sodų kultūrinę atmintį – įvairiomis formomis papasakoti apie jų kūrėjus, objektų kūrimo istorijas, sunykimo pavojus ir kt.

Beveik visų rašytojų memorialinių namų Kaune pašonėse žaliuoja sodai, kurių medžiai dar mena čia gyvenusius ir aplinką puoselėjusius šeimininkus. Kiekvienas sodas slepia savitą istoriją, sukaupusią rašytojų šeimų gyvenimus, įpročius, to meto situacijas. „Lietuvos muziejų kelio“ iniciatyva – tai puiki proga pasivaikščioti rudeninę brandą pasitinkančiuose soduose ir išgirsti jų istorijas. Todėl šia proga – net keturi renginiai.

B. Sruogos sodas. Muziejaus nuotr.

Netradicinio teatro festivalis „Namas Nr. 3“
Kūrybos centras „K.I.N.A.S. Panemunė“, Vaidoto g. 26

Trečiasis netradicinio teatro festivalis „Namas Nr. 3“ iš miesto centro keliauja į Panemunę ir skelbia: „Dramai užtenka virtuvės!“, kurią rado buvusiame Panemunės bendruomenės centre. Sukurti pasirodymus šiai neįprastai erdvei buvo pakviestos keturios trupės: režisieriaus Šarūno Datenio ir aktorės Severijos Janušauskaitės duetas, klaipėdiečių „Apeirono“ teatras, kūrybinis duetas „Miglon“ ir režisierė Dr. GoraParasit (Gintarė Minelgaitė) su kūrybine komanda.

Martyno Plepio nuotr.

„Projekcijos“: Filmas „Gyveno kartą Uvė“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir „Meno avilys“ Kauno gyventojams pristato nemokamų filmų peržiūrų programą, lydimą psichologų ir psichikos sveikatos specialistų pristatymų, diskusijų ir terapinių pokalbių apie emocinę savijautą.

Seno bambeklio Uvės nemėgsta niekas, įskaitant jį patį. Vyras neturi draugų, verčia aplinkinius laikytis jo taisyklių ir planuoja savižudybę. Tačiau kai nauja kaimynė su šeima atsitiktinai sutraiško Uvės pašto dėžutę, jo gyvenimas netikėtai pasikeičia. Sentimentalus ir sąmojingas filmas „Gyveno kartą Uvė“ – įkvepiantis priminimas, kad gyvenimo prasmė yra tarpasmeniniai santykiai.

Registracija: https://bit.ly/3ynuiB4

ŠEŠTADIENIS, 09 11

„Fluxus festivalis“
Įvairios vietos

M. Plepio nuotr.
Festivalis žadina Kauną nuo 2018 m. ir kviečia Kauno miesto ir rajono gyventojus, bendruomenes bei svečius kartu užkopti į Parodos kalną kuo keistesniu būdu: atbulomis ar ant rankų, nešant dėdę ar auksinę žuvelę, su riedučiais, ar su banglente, o gal tiesiog dėvint Kalėdų senelio kostiumą – įmanoma viskas, ką leidžia dalyvių fantazija.

Festivalio dalyviai susitinka Fluxus pradininko Jurgio Mačiūno skvere, o užkopę į kalną įsitraukia į (ne)tikėtą ir (ne)paprastą meninį bendruomeninį veiksmą, kurį kuria Kauno miesto ir rajono bendruomenės. Visa tai – tik dalis Fluxus festivalio. „Kaunas 2022“ bendruomenių programa „Fluxus Labas!“ visos Fluxus festivalio dienos metu kviečia švęsti bendruomeniškumą ir paversti šią dieną tikra visų kauniečių ir Kauno rajono gyventojų susibūrimo bei draugystės švente.

„Šančinės 2021“, 11:00
Šančių pliažas

Ekskursijos, paveldo dirbtuvės, kopūstienė, žaidimai, muzika ir kitos veiklos – jau tradicinėje Šančių bendruomenės šventėje, kuri prie Nemuno vyks ir sekmadienį.

Vieno lito premijos įteikimo šventė, 16:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Jau dvidešimt antrą kartą bus įteikta kauniečių rašytojų Vieno lito literatūrinė premija. 2021 m. premijos laureatas – poetas Vidmantas Elmiškis, apdovanojamas už kasdienybės spalvas bei amžinybės nuojautas eilėraščių rinkinyje „Ir bus atsakyta“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2020).


„Kaune gyvenantis poetas, prozininkas, žurnalistas Vidmantas Elmiškis poezijos knygoje „Ir bus atsakyta“ atsakymų ieško aktualizuodamas pačią egzistencijos problemą, išryškindamas aštrius daugiabriaunės būties kampus, nevengdamas atviro pokalbio su skaitytoju ir drąsiai žarstydamas šiurkštesnės raiškos elementus“, – recenzijoje pastebi poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas. 

SEKMADIENIS, 09 12

Tarpukario modernizmo architektūros festivalis „Ekskursas: ŠVYTUOKLĖ“, 09:30
Nepriklausomybės a.

Švytuoklė atspindi tarpukario Lietuvos svyravimą tarp tautiškumo ir modernybės, regionų ir miesto, agrarinės visuomenės ir lygiavimosi į vakarų valstybes. Savotiškai švytavo ir to meto architektūra: norėta daryti ir moderniškai, ir neatitrūkti nuo tautinių šaknų – vystytas lietuviškas regionalizmas.
Ši sintezė atsiskleidžia festivalio programoje, apimančioje ir miestą, ir užmiestį – naujamiesčio „dangorėžius“ ir tarpukario kauniečių pamėgtus kurortus. Šviežiausios to meto mados, atkeliavusios iš Prancūzijos, Italijos ir kitų Europos šalių, čia jungiasi su lietuvišku liaudies menu ir kuria unikalų tautinį modernizmą. Tokį, kurio nerasite niekur kitur pasaulyje.

Festivalio dieną Nepriklausomybės aikštėje veiks „Ekskurso“ paviljonas – jame bus vykdoma registracija gyvos eilės principu. Čia bus ir visų ekskursijų pradžios taškas.

KAUNAS PHOTO 2021: „Kodėl aš įsimylėjau Lietuvą?“– susitikimas su fotomenininku Grzegorz Jarmocewicz, 12:30
Kauno įvairių tautų kultūros centras, Šv. Gertrūdos g. 58

„Gimiau mieste, esančiame vos už 25 kilometrų nuo Lietuvos sienos. Mano paauglystę užpildė Suvalkų apylinkių kraštovaizdis ir jų istorijos. Kai kuriose iš jų buvo svetimai skambantys vietovardžiai ir pavadinimai, kurių reikšmes atradau su jaunatvišku entuziazmu, legendų geografiją įterpdamas savo tikrovės erdvėje“, – sako fotomenininkas, – „Kelionė per man artimiausio pasienio šalis (Lenkiją ir Lietuvą) buvo bendrų taškų paieška. Ten gyvenantys lietuviai yra viena iš dviejų Baltų tautų, išlikusių iki šių dienų. Būtent jų kalba slypi mitologiniuose vietovardžių pavadinimuose, kurie kažkada sužadino mano vaizduotę. Kelias, kurį nuėjau, leido man sutikti daugybę nepaprastų žmonių, pažinti jų šiltą svetingumą ir geriau suprasti mus supančią gamtą bei tradicijas. Jie yra mano projekto herojai.“

„Džiazlaif“ koncertas, 20:00
„O kodėl ne?“, Perkūno al. 4

Sekmadienio vakarą retas reiškinys Kaune – grupės „Džiazlaif“ koncertas. Šios grupės koncertas yra apskritai retas reiškinys, kadangi jie groja tris kartus per metus, todėl kiekvieną kartą koncertas tampa didžiule švente tiek klausytojams, tiek patiems muzikantams. „Džiazlaif“ groja post-punk-spiritual-jazz muziką.