Žurnalų archyvas

58-asis „Poezijos pavasaris“ Kaune – G. Patacko dienoraščiai, eilės iš Ukrainos ir eksperimentinė poezija

10 gegužės, 2022, Rašytojų klubo ir LRS Kauno skyriaus inf. | Naujienos

Gegužės 15 d. 18 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje, Nacionalinio Kauno dramos teatro balkone ir Laisvės alėjoje, Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekoje prasidės 58-asis tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“. 

„Poezijos pavasario“ almanacho viršelis

Festivalis ištikimiausius gerbėjus ir skaitytojus gegužės 15–29 d. kviečia net į 125 renginius visoje Lietuvoje, Lenkijoje, Šveicarijoje, o virtualūs tiltai suteiks galimybę susitikti su poetais, gyvenančiais Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, Vokietijoje, Lietuvoje. 

Įdomioje ir jaunatviškoje festivalio programoje laukia gyvi susitikimai su įvairių kartų poetais, pokalbiai apie literatūrą, skaitymai, poezijos ir muzikos vakarai, literatūros pamokos, ekskursijos, parodos. Netruks ir netikėtumų, poezija skleisis kūrybiškiausiais pavidalais: slemo improvizacijomis, naktiniais vakarojimais ir kt. Rašytojų iš Ukrainos palaikymui rengiami ukrainiečių poezijos skaitymai, taip pat ukrainiečių poetai dalyvaus ir kituose festivalio renginiuose.

Rašytojų sąjungos fondas išleido almanachą „Poezijos pavasaris 2022“ su kompaktine plokštele. Almanachą sudarė poetas Aivaras Veiknys. Užsienio poetų kūryba rūpinosi poetė, vertėja Marija Mažulė. Kompaktinę plokštelę „Poezija ir balsas 2022“ parengė poetas Mindaugas Nastaravičius. Almanacho dailininkė – Deimantė Rybakovienė.

58-uoju „Poezijos pavasario“ laureatu šiais metais tapo poetas Liudvikas Jakimavičius už eilėraščių rinkinį „Paliktos paletės“, kurį išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla. Jam gegužės 27 dieną Kaune ir bus įteiktas vienas svarbiausių apdovanojimų – Maironio premija. Šiais metais poetas Liudvikas Jakimavičius už šią knygą pelno ir Dionizo Poškos premiją.

Liudvikas Jakimavičius. Gedimino Pranckūno nuotr.

Festivalyje taip pat bus įteiktos literatūrinės Salomėjos Nėries, Jono Aisčio, Zigmo Gėlės premijos ir „Poezijos pavasario“ rengėjų premija už geriausią poezijos knygą vaikams. Be premijų, kūrėjai bus apdovanoti įvairiais prizais – už eseistiką almanache, už lietuvių ir už pasaulio poezijos vertimus, už literatūros sklaidą, aktoriui skaitovui bus įteiktas Laimono Noreikos prizas ir kita. 

„Be naujų mūsų poetų posmų, 2022-ųjų festivalyje skambės ir šiuolaikinių kovojančios Ukrainos kūrėjų eilės. Šių metų naujiena – eksperimentinės poezijos popietė  „Vėjo džiazas“,  prisimenant tarpukario poezijos maištininką Praną Morkūną“, – sako vienas iš festivalio organizatorių, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus ir prideda, kad festivalis kauniečius ir svečius pakvies į dešimt nemokamų renginių.

Festivalio atidarymo metu gegužės 15-ąją poetų eilės skambės Laisvės alėjoje, iš Nacionalinio Kauno  dramos teatro balkono. Poezijos mylėtojai turės galimybę išgirsti net šešių kauniečių poetų – Linos Navickaitės, Ievos Rudžianskaitės, Violetos Šoblinskaitės Aleksa, Gasparo Aleksos, Vlado Vaitkevičiaus, Tomo Vyšniausko kūrybą. Aktorius Egidijus Stancikas prisimins garsaus išeivijos poeto Stasio Santvaro 120-ąsias gimimo metines, aktorė Olita Dautartaitė skaitys Ukrainos poetų eiles, aktorius ir bardas Henrikas Savickis atliks savo kūrybos baladžių.

Bendradarbiaujant Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriui ir leidyklai  „Kauko laiptai“ bei remiant Kauno m. savivaldybei, „Poezijos pavasario“ metu išleidžiama nauja šių metų Vyriausybės premijos laureato Gintaro Patacko knyga. Pasak leidyklos vadovo, poeto Viktoro Rudžiansko, nuo pirmos karo Ukrainoje dienos poetas kasdien rašė eiliuotą karo dienoraštį, ir taip gimė knyga „Karo kronika“, skirta didvyriškai ukrainiečių kovai.

Gegužės 9–31 dienomis Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyriaus parodų salėje, A. Mapu g. 18, veiks žymios galerininkės ir tapytojos Irenos Mikos tapybos paroda „Apie Kauną ir kauniečius“. Susitikimas su parodos autore ir galimybė iš pirmų lūpų sužinoti apie parodą ir jos gimimą vyks gegužės 18 dieną 16 val., bibliotekos Meno ir muzikos skyriaus parodų salėje.

Festivalio metu vyks ir tradiciniai renginiai: Sakralinės poezijos valanda Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje, moterų poezijos popietė S. Nėries namuose-muziejuje, Zikarinės – tradiciniai poezijos skaitymai Juozo Zikaro memorialiniame muziejuje ir kt.

Poezijos pavasario Kaune programa 2022 m. gegužės 15 – gegužės 27 d. 

1. Gegužės 15 d., sekmadienį, 18 val.

Tarptautinio Poezijos pavasario festivalio atidarymas Nacionalinio Kauno dramos teatro balkone (Laisvės al. 71, Kaunas). Dalyvauja poetai Lina Navickaitė, Ieva Rudžianskaitė, Violeta Šoblinskaitė Aleksa, Gasparas Aleksa, Vladas Vaitkevičius, Tomas Vyšniauskas.

2. Gegužės 17 d., antradienį, 13 val.

Borutaičių draugijos poezijos šventė „Teesie“ Kazio Borutos sodyboje (Ražiškių k., Garliavos apyl. sen., Kauno r.)

3. Gegužės 18 d., trečiadienį, 16 val. 

Susitikimas su parodos „Kaunas ir kauniečiai“ autore Irena Mikuličiūte Mika  Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyriuje (A.Mapu g. 18, Kaunas)

4. Gegužės 21 d., šeštadienį, 15 val.

Moterų poezijos popietė S. Nėries memorialiniame muziejuje „Pilna krūtinė pavasario“ (S. Nėries g. 7, Kaunas)

5. Gegužės 22 d., sekmadienį, 15 val.

Sakralinės poezijos valanda Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje (Radvilėnų pl. 11, Kaunas). Dalyvauja poetės Aldona Ruseckaitė, Dovilė Zelčiūtė, Eglė Perednytė, prelatas Vytautas Steponas Vaičiūnas, kunigai Skaidrius Kandratavičius, Nerijus Pipiras, Robertas Grigas ir kt.

6. Gegužės 24 d., antradienį, 17 val.

„Vėjo džiazas“, eksperimentinės poezijos popietė, prisimenant vieną pirmųjų Lietuvos avangardistų poetą Praną Morkūną ir jo kūrybą surinkusį profesorių Leoną Gudaitį, Balio ir Vandos Sruogų namuose-muziejuje (B. Sruogos g. 21, Kaunas). Dalyvauja poetai Tomas Vyšniauskas, Edmundas Janušaitis, Mindaugas Švėgžda ir kt. 

7. Gegužės 25 d., trečiadienį, 17 val.

Poezijos skaitymai Vilkijos Nemuno atodangoje prie senosios klebonijos (Vilkijos apyl. sen., Kauno r.)

8. Gegužės 26 d., ketvirtadienį, 15 val.

Kačerginės poezijos žydėjimo šventė V. Mykolaičio-Putino skulptūrinių suolelių parke (V. Mykolaičio-Putino g., Kačerginė)

9. Gegužės 27 d., penktadienį, 18 val. 

Poezijos pavasario laureato vainikavimas, Kauno miesto savivaldybės Maironio premijos įteikimas Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje (Rotušės a. 13, Kaunas)

10. Gegužės 28 d., šeštadienį, 12 val. 

Zikarinės. Tradiciniai poezijos skaitymai memorialiniame J. Zikaro muziejuje (J. Zikaro g. 3, Kaunas)